Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny uderzają w USA, gdy okręt wojenny wpływa do Cieśniny Tajwańskiej – „niszczyciel pokoju i stabilności!”  |  świat |  Aktualności

Chiny uderzają w USA, gdy okręt wojenny wpływa do Cieśniny Tajwańskiej – „niszczyciel pokoju i stabilności!” | świat | Aktualności

Niszczyciel USS Barry, niszczyciel z pociskami kierowanymi, zaczął przekraczać Cieśninę Tajwańską w miarę eskalacji napięć między obydwoma krajami w następstwie porozumienia w sprawie atomowego okrętu podwodnego AUKUS. W odpowiedzi na obecność okrętu na terytorium Chin Pekin zaatakował Stany Zjednoczone jako „niszczyciel pokoju”.

Starszy pułkownik armii Shi Yi powiedział sponsorowanej przez Armię Ludowo-Wyzwoleńczą China Military Online, że Dowództwo Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wysłało oddziały do ​​monitorowania amerykańskiego okrętu wojennego.

W oświadczeniu szef wojskowy powiedział, że Stany Zjednoczone są „niszczycielem pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i źródłem zagrożeń dla bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej”.

Jednak Stany Zjednoczone zaprzeczyły jakimkolwiek wykroczeniom w regionie.

W oświadczeniu strona internetowa siódmej floty USA napisała: „Niszczyciel rakietowy USS Barry (DDG 52) typu Arleigh Burke przeprowadził rutynowy tranzyt przez Cieśninę Tajwańską 17 września (czasu lokalnego na Tajwanie) przez wody międzynarodowe, zgodnie z prawem międzynarodowym. .

Tranzyt statku przez Cieśninę Tajwańską świadczy o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w wolny i otwarty Indo-Pacyfik.

„Wojsko Stanów Zjednoczonych lata, żegluje i działa tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe”.

Komentarze Pekinu pojawiają się wraz z doniesieniami, że Dowództwo Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zaczęło przeprowadzać patrole morskie i powietrzne oraz inne ćwiczenia bojowe w przestrzeni powietrznej południowo-zachodniego Tajwanu.

1 września Chiny wprowadziły również ustawę o bezpieczeństwie ruchu morskiego, zgodnie z którą wszystkie obce statki wpływające na chińskie wody muszą posiadać pozwolenia i zgłaszać swoje wejście władzom morskim.

Czytaj więcej: Tajwan próbuje „zastraszyć” Chiny pięciodniową antyinwazją

W miesiącach letnich chińskie myśliwce i statki przeprowadzały niemal codziennie wspólne ćwiczenia ataków w pobliżu Tajwanu, które, jak twierdziły, były konieczne do ochrony jego potęgi.

Jednak Tajwan stanowczo sprzeciwia się zjednoczeniu Chin i rządom Pekinu.

Tajwan był również zaangażowany w niedawną sprzedaż broni o wartości 750 milionów dolarów (540 milionów funtów) z Waszyngtonem, starając się powstrzymać to, co USA postrzegają jako chińską ekspansję.

READ  Hongkong: Wielka Brytania i USA krytykują erozję praw i wolności 25 lat po przekazaniu | Hongkong