Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny rozpoczynają lot towarowy na nową stację kosmiczną |  Aktualności |  DW

Chiny rozpoczynają lot towarowy na nową stację kosmiczną | Aktualności | DW

Chiny uruchomiły zautomatyzowaną rakietę ładunkową, która dostarcza dostawy do krajowej stacji kosmicznej w sobotę, a jej zakończenie zaplanowano na 2022 r.

Tianzhu-2, czyli „Niebiański statek”, został wystrzelony przez pocisk Long March-7Y3 z portu kosmicznego Wenchang na wyspie Hainan w południowych Chinach.

Chiński pocisk Long March-7

Długi 7 marca wyniósł w kosmos Tianzhu-2, czyli „niebiański statek”

Tianzhou-2 miał zostać wystrzelony w zeszłym tygodniu, ale start został opóźniony w ostatniej chwili z powodu usterki technicznej.

Budowa wymaga kilku zadań

Statek kosmiczny jest drugą z 11 misji transportowych potrzebnych do ukończenia pierwszej chińskiej samodzielnie opracowanej stacji kosmicznej i następuje po wystrzeleniu głównego modułu Tianhe pod koniec kwietnia.

Tianzhou-2 ma zapasy i paliwo na pokładzie i dokuje w bazie stacji kosmicznej, aby automatycznie rozładować swój ładunek.

Aby skompletować chińską stację kosmiczną, trzeba wynieść w kosmos dwa moduły laboratoryjne, z których każdy waży dobre 20 ton.

Sobotnia misja jest również przygotowaniem do lotu trzech astronautów, którzy zostaną wystrzeleni z Jiuquan Launch Center na pustyni Gobi w przyszłym miesiącu.

Mają pozostać na pokładzie jednostki podstawowej przez okres trzech miesięcy.

W przyszłym roku zaplanowano kilka lotów towarowych i inne misje załogowe.

Czy będzie to sama chińska stacja kosmiczna?

Kiedy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) kończy swoją misję w 2030 r., Chiny są na dobrej drodze, aby stać się jedynym krajem ze stałą bazą osadniczą w kosmosie.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest wynikiem współpracy między amerykańskimi programami kosmicznymi, Unią Europejską, Rosją, Japonią, Kanadą i 15 krajami, ale Waszyngton uniemożliwił udział Chinom.

NASA twierdzi, że polega na prywatnych firmach w tworzeniu, uruchamianiu i wspieraniu projektu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w przyszłości.

W międzyczasie Rosja dyskutowała o własnej stacji kosmicznej, ale niektórzy analitycy kwestionują, czy będzie gotowa do 2030 roku.

mm / csb (dpa, Reuters)

READ  Jakie tajemnicze „struktury” znajdują się w Drodze Mlecznej?