Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny próbują udaremnić rozmowę ONZ o losie Ujgurów | Organizacja Narodów Zjednoczonych

Chiny próbują przekonać państwa członkowskie ONZ do bojkotu wydarzenia zaplanowanego w przyszłym tygodniu przez Niemcy, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię w związku ze zdławieniem ujgurskich muzułmanów i innych mniejszości w XinjiangZgodnie z notatką opublikowaną przez agencję Reuters w piątek.

Chiny oskarżyły organizatorów, w tym kilka innych krajów europejskich poza Australią i Kanadą, o wykorzystywanie „kwestii praw człowieka jako narzędzia politycznego do ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin, takich jak Sinkiang, do tworzenia podziałów, niepokojów i zakłócania rozwoju Chin”.

„Pekin od lat próbuje znęcać się nad rządami, aby uciszyć ich głosy” – powiedział w piątek Louis Charbonneau, dyrektor Human Rights Watch w ONZ. I inni tureccy muzułmanie ”.

„To wydarzenie motywowane politycznie… Prosimy was, abyście nie uczestniczyli w tym antychińskim wydarzeniu” – napisała chińska misja przy ONZ w nocie z czwartku. Chińska misja do Organizacja Narodów Zjednoczonych Nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Ambasadorowie Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii wezmą udział w wirtualnym wydarzeniu ONZ w środę, wraz z dyrektorem wykonawczym Human Rights Watch Kenem Rothem i sekretarzem generalnym Amnesty International Agnes Callamard.

Celem wydarzenia jest „przedyskutowanie, w jaki sposób system Narodów Zjednoczonych, państwa członkowskie i społeczeństwo obywatelskie mogą wspierać i bronić praw człowieka członków etnicznych społeczności tureckich w Xinjiangu”, według Da`wah.

Kraje zachodnie i organizacje walczące o prawa oskarżyły władze w Xinjiangu o przetrzymywanie i torturowanie Ujgurów w obozach, które Stany Zjednoczone określiły jako ludobójstwo. W styczniu Waszyngton zakazał importu produktów z bawełny i pomidorów z Xinjiangu z powodu zarzutów o pracę przymusową. Pekin zaprzecza oskarżeniom i opisuje obozy jako ośrodki szkolenia zawodowego do walki z ekstremizmem religijnym.

Z Reuterem

READ  Pence: „Historia pociągnie Trumpa do odpowiedzialności” za atak na Kapitol | Wiadomości Donalda Trumpa