Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny operują „sztucznym słońcem”, które jest pięć razy gorętsze niż prawdziwe słońce

Chiny operują „sztucznym słońcem”, które jest pięć razy gorętsze niż prawdziwe słońce

Według państwowych mediów reaktor syntezy jądrowej w Chinach ustanowił nowy rekord w utrzymujących się wysokich temperaturach po tym, jak przez ponad 17 minut działał pięć razy goręcej niż słońce.

Agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że ​​eksperymentalny zaawansowany tokamak nadprzewodzący (EAST), znany jako „sztuczne słońce”, osiągnął podczas eksperymentów temperaturę 70 000 000 stopni Celsjusza.

Ostatecznym celem opracowania instrumentu sztucznego słońca jest dostarczenie czystej, niemal nieograniczonej energii poprzez symulację naturalnych reakcji zachodzących wewnątrz gwiazd.

„Najnowszy proces stanowi mocne naukowe i eksperymentalne podstawy działania reaktora termojądrowego” – powiedział Gong Xianzhu, badacz z Instytutu Fizyki Plazmy Chińskiej Akademii Nauk, który kierował najnowszym eksperymentem.

Projekt EAST, który już kosztował Chiny ponad 700 miliardów funtów, będzie trwał do czerwca.

Fuzja jądrowa jest promowana jako święty Graal produkcji czystej energii, ale wciąż jest daleka od zbadania jej poza laboratorium, pomimo dziesięcioleci badań nad tą technologią.

Powielając rzeczywistą fizykę Słońca, reaktory termojądrowe łączą jądra atomowe, aby generować ogromne ilości energii, którą można przekształcić w elektryczność.

Proces ten nie wymaga paliw kopalnych i nie pozostawia niebezpiecznych odpadów, w przeciwieństwie do procesu rozszczepienia jądrowego, który wytwarza komercyjną energię jądrową. Fizycy twierdzą też, że ryzyko katastrofy środowiskowej jest znacznie mniejsze.

Tokamak HL-2M jest jednym z trzech „sztucznych słońc” opracowywanych w Chinach

(VCG przez Getty)

Zespół chińskiego reaktora zapewni również wsparcie techniczne dla innego ogromnego projektu reaktora syntezy jądrowej, który jest obecnie budowany w Marsylii we Francji.

Międzynarodowy eksperymentalny reaktor termojądrowy (ITER) będzie po ukończeniu największym na świecie.

Wielka Brytania planuje również budowę elektrowni termojądrowej w ramach „Zielonej Rewolucji Przemysłowej”, z ogłoszoną w zeszłym miesiącu krótką listą pięciu lokalizacji dla tej strony.

Projekt Spherical Tokamak Energy Production Project (STEP) ma na celu stworzenie projektu koncepcyjnego do 2024 roku i dostarczenie energii do domów w latach 40. XX wieku.

READ  Trzęsienie ziemi w Donegal: Trzęsienie ziemi o sile 2,5 wstrząsa domami