Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny omawiają budżet wojskowy i ostrzegają przed eskalacją zagrożeń

Źródło obrazu, AFP za pośrednictwem Getty Images

Chiny twierdzą, że w tym roku zwiększą wydatki wojskowe o ponad 7%, jednocześnie ostrzegając przed „eskalacją” zagrożeń.

Ogłoszony na Narodowym Kongresie Ludowym (NPC), zamkniętym parlamencie, ma potwierdzić trzecią kadencję prezydenta Xi Jinpinga.

Zadeklarowany budżet wojskowy Pekinu – około 225 miliardów dolarów (186 miliardów funtów) – przyćmiewa budżet Stanów Zjednoczonych, który jest czterokrotnie większy.

Ale analitycy uważają, że Chiny wydają mniej na obronę.

W ciągu ostatniej dekady chiński budżet obronny rósł o około 10% rocznie, aw 2014 r. odnotowano najwyższy wzrost o 12,2%.

Ustępujący premier Li Keqiang napisał w swoim raporcie, że „nasilają się zewnętrzne próby stłumienia i powstrzymania Chin”.

„Siły zbrojne muszą zintensyfikować szkolenie wojskowe i ogólnie przygotowania” – napisał.

Na spotkaniu ogłoszono również, że Chiny będą dążyć do osiągnięcia celu niskiego wzrostu gospodarczego na poziomie około 5% w tym roku.

Te dwie sesje, jak wiedzą oba spotkania, są coroczną sprawą.

Ale tegoroczne sesje są szczególnie ważne, ponieważ od delegatów oczekuje się przekształcenia kilku kluczowych instytucji partii komunistycznej i państwa.

Spotkanie Ogólnochińskiego Kongresu Ludowego w tym tygodniu sformalizuje również przywództwo Xi w kraju, ponieważ zostanie on wybrany na prezydenta Chin i naczelnego dowódcę sił zbrojnych.

Wzrost wydatków wojskowych ma miejsce, gdy prezydent Xi radzi sobie z pogarszającymi się stosunkami ze Stanami Zjednoczonymi w związku z wojną na Ukrainie i niedawną sagą o balonach szpiegowskich, jednocześnie rozgrzewając uścisk z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Urzędnicy amerykańscy również wielokrotnie ostrzegali, że Chiny mogą zaatakować Tajwan w nadchodzących latach. Chiny organizują coraz liczniejsze pokazy siły militarnej w powietrzu i na morzach wokół Tajwanu, w tym wystrzeliwują pociski balistyczne.

Chiny uważają autonomiczny Tajwan za zbuntowaną prowincję, która ostatecznie znajdzie się pod kontrolą Pekinu.

NPC przedstawi również nowego premiera, odpowiednika premiera w Chinach, który tradycyjnie nadzoruje gospodarkę i administracyjne aspekty rządzenia.

Oczekuje się, że jeden z najbardziej zaufanych współpracowników pana Xi, Li Qiang, obejmie to stanowisko.

Sesje w Chinach: podstawy

  • Dwa kursy są w Pekinie Coroczne spotkania Chiński organ ustawodawczy i najwyższy polityczny organ doradczy, który skupia tysiące przedstawicieli z całego kraju
  • the Narodowy Kongres Ludowy Jest to krajowy odpowiednik parlamentu, który w teorii jest najpotężniejszym organem państwa. W rzeczywistości działa jak pieczątka dla rządzącej Komunistycznej Partii Chin, uchwalając główne ustawy dotyczące decyzji, które już zostały podjęte
  • the Chińska Ludowa Polityczna Konferencja Konsultacyjna (Chińska Ludowa Polityczna Konferencja Konsultacyjna), która nie ma realnej władzy ustawodawczej, skupia swoich członków z różnych warstw społeczeństwa. Godne uwagi są ich dyskusje na temat pojawiających się problemów społecznych i gospodarczych
READ  Bataliony armii Putina „zmobilizowały nie więcej niż 30 żołnierzy” w Donbasie