Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny nazywają statek kosmiczny, który będzie badał Marsa

Tianwen-1 w drodze na Marsa (Chińska Agencja Kosmiczna / AP)

Chiński rząd ogłosił, że pierwszy chiński statek kosmiczny na Marsie otrzyma nazwę Zhurong, na cześć tradycyjnego boga ognia.

Pojazd znajduje się na pokładzie sondy Tianwen-1, która dotarła na orbitę Marsa 24 lutego i ma wylądować w maju w poszukiwaniu dowodów życia.

Jest to część chińskich planów kosmicznych, które obejmują uruchomienie załogowej stacji orbitalnej i lądowanie człowieka na Księżycu.

W 2019 roku Chiny były pierwszym krajem, który wylądował sondą kosmiczną po drugiej stronie Księżyca, który był mało zbadany, aw grudniu sprowadziły skały księżycowe z powrotem na Ziemię po raz pierwszy od lat 70.

Mars (NASA / ESA / Associated Press)
Mars (NASA / ESA / Associated Press)

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna stwierdziła, że ​​tytuł statku odpowiada chińskiej nazwie Marsa – Huo Xing lub Fire Star.

Nowa chińska agencja informacyjna (Xinhua) zacytowała zastępcę dyrektora CNSA Wu Yanhua, który powiedział, że nazwa „wskazuje na rozpalenie pochodni eksploracyjnej planety w Chinach”.

Pierwszym kandydatem na miejsce lądowania jest Utopia Planitia, skalista równina, na której w 1976 roku wylądował amerykański statek desantowy Viking 2.

CNSA twierdzi, że cele Tianwen-1 obejmują analizę i mapowanie powierzchni Marsa i geologii, poszukiwanie lodu wodnego oraz badanie klimatu i środowiska powierzchniowego.

Chiny staną się trzecim krajem po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, który umieści robot-pojazd na Marsie.

READ  Niezwykła kometa - 1000 razy większa niż zwykle - została odkryta w zewnętrznym Układzie Słonecznym przez Dark Energy Survey