Chiński rząd ogłosił, że pierwszy chiński statek kosmiczny na Marsie otrzyma nazwę Zhurong, na cześć tradycyjnego boga ognia.
Pojazd znajduje się na pokładzie sondy Tianwen-1, która dotarła na orbitę Marsa 24 lutego i ma wylądować w maju w poszukiwaniu dowodów życia.
Jest to część chińskich planów kosmicznych, które obejmują uruchomienie załogowej stacji orbitalnej i lądowanie człowieka na Księżycu.
W 2019 roku Chiny były pierwszym krajem, który wylądował sondą kosmiczną po drugiej stronie Księżyca, który był mało zbadany, aw grudniu sprowadziły skały księżycowe z powrotem na Ziemię po raz pierwszy od lat 70.
Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna stwierdziła, że tytuł statku odpowiada chińskiej nazwie Marsa – Huo Xing lub Fire Star.
Nowa chińska agencja informacyjna (Xinhua) zacytowała zastępcę dyrektora CNSA Wu Yanhua, który powiedział, że nazwa „wskazuje na rozpalenie pochodni eksploracyjnej planety w Chinach”.
Pierwszym kandydatem na miejsce lądowania jest Utopia Planitia, skalista równina, na której w 1976 roku wylądował amerykański statek desantowy Viking 2.
CNSA twierdzi, że cele Tianwen-1 obejmują analizę i mapowanie powierzchni Marsa i geologii, poszukiwanie lodu wodnego oraz badanie klimatu i środowiska powierzchniowego.
Chiny staną się trzecim krajem po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, który umieści robot-pojazd na Marsie.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Dwie gigantyczne czarne dziury otworzyły się na Słońcu, potencjalnie wysyłając wiatry o prędkości 1 miliona mil na godzinę na Ziemię
tańcząca zorza polarna z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej; Zobacz klip NASA
Kosmiczne wydarzenia w kwietniu: astronauci Artemis, wyprawa na Jowisza i nie tylko