Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny napadają na wiele biur Capvision International Consulting

Chiny poinformowały w poniedziałek, że agencje bezpieczeństwa państwowego dokonały nalotu na kilka biur międzynarodowej firmy konsultingowej Capvision, oskarżając krajowe grupy doradcze o ignorowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i przekazywanie poufnych informacji za granicę.

Państwowe media podały, że władze przesłuchiwały pracowników i przeszukiwały biura Capvision w Szanghaju, Pekinie, Suzhou i Shenzhen w ramach dążenia do oczyszczenia branży konsultingowej w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Chińskie media podały, że grupy doradcze wybrały pracowników „naszej partii, organów rządowych i innych tajnych jednostek” w celu przekazywania poufnych informacji zagranicznym klientom.

Naloty na biura Capvision były ostatnią chińską akcją przeciwko grupom doradczym, które przeprowadzają due diligence i inne prace doradcze korporacyjne w kraju, często na żądanie międzynarodowych inwestorów i międzynarodowych korporacji.

W marcu policja dokonała nalotu na pekińskie biuro amerykańskiej grupy due diligence Mintz, zatrzymując pięciu pracowników. Kilka tygodni później władze przesłuchały pracowników i zabrały materiały z centrali czołowej amerykańskiej firmy konsultingowej Bain & Company w Szanghaju.

Chociaż pojawiły się wcześniejsze doniesienia o problemach z Capvision, w poniedziałkowych mediach państwowych po raz pierwszy władze chińskie przyznały się do skali działań przeciwko firmie i szerszej represji w branży.

Dogłębny raport wyemitowany przez państwowego nadawcę CCTV powiedział w poniedziałek wieczorem, że zagraniczne grupy zwracają się do grup doradczych w Chinach w celu zebrania poufnych informacji o kraju, podczas gdy osobny raport państwowych mediów powiedział, że władze zintensyfikują nadzór, aby „kierować zdrowym rozwojem sektor”.

Skupiając się głównie na Capvision, raport CCTV oskarżył grupę doradczą o przeprowadzanie wywiadów z czołowymi ekspertami w dziedzinach takich jak polityka rządu, obrona narodowa i technologia, i powiedział, że niewielu ujawniło podczas konsultacji poufne i niejawne informacje.

Podczas gdy takie rozmowy można by uznać za mniej wrażliwe gdzie indziej, chińskie władze ograniczyły wszelkie dane przekazywane za granicę i coraz częściej postrzegają należytą staranność korporacyjną w złowrogim świetle.

READ  Hiszpański dziennikarz aresztowany w Polsce pod zarzutem prorosyjskiego szpiegostwa | Hiszpania

Zalew działań przeciwko grupom konsultingowym wywołał rosnące zaniepokojenie międzynarodowej społeczności biznesowej.

Amerykańska Izba Handlowa ostrzegła w zeszłym miesiącu, że chińska kontrola amerykańskich firm wzrosła „dramatycznie”, szczególnie w następstwie ustawy antyszpiegowskiej, która wydaje się rozszerzać rodzaj dokumentów i danych, które można uznać za wrażliwe ze względów bezpieczeństwa narodowego.

Nagrania wideo wyemitowane podczas głównego szczytu państwowego w Chinach w poniedziałek pokazały radiowozy policyjne schodzące na trawnik biurowy i zespoły funkcjonariuszy przesłuchujących pracowników Capvision i filmujących wszystko, od serwerów po dyski twarde.

Capvision, z siedzibą w Nowym Jorku i Szanghaju, specjalizuje się w łączeniu międzynarodowych inwestorów i konsultantów ds. zarządzania, takich jak Bain i McKinsey, ze specjalistami w danej dziedzinie ze swojej sieci 450 000 ekspertów.

Grupa rozwinęła się w jedną z największych sieci ekspertów skoncentrowanych na Chinach od momentu jej powstania w 2006 roku, zatrudniając ponad 500 z 700 pracowników na kontynencie, zgodnie z publicznymi rejestrami.

Capvision nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz, chociaż chińskie media społecznościowe zażądały od niego oświadczenia, że ​​„zdecydowanie wdrożą rozwój bezpieczeństwa narodowego” i zobowiązały się do poprowadzenia porządków w branży.