Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny krytykują Stany Zjednoczone za zakaz TikToka w agencjach federalnych

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Chiny oskarżyły Stany Zjednoczone o przesadną reakcję po tym, jak pracownicy federalni otrzymali nakaz usunięcia aplikacji wideo TikTok z rządowych telefonów.

W poniedziałek Biały Dom dał agencjom rządowym 30 dni na upewnienie się, że pracownicy nie mają chińskiej aplikacji na maszynach federalnych.

Wynika to z podobnych posunięć Unii Europejskiej i Kanady w ostatnich tygodniach.

Rzecznik chińskiego MSZ oskarżył Stany Zjednoczone o nadużywanie władzy państwowej w celu rozprawienia się z zagranicznymi firmami.

„Zdecydowanie sprzeciwiamy się takim niewłaściwym działaniom” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Mao Ning podczas wtorkowej konferencji prasowej. „Rząd USA musi szanować zasady gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji, zaprzestać tłumienia korporacji i zapewnić otwarte, uczciwe i niedyskryminujące środowisko dla zagranicznych firm w Stanach Zjednoczonych”.

Dodała: „Jak wielkie supermocarstwo na świecie, takie jak Stany Zjednoczone, może być tak niepewne, by bać się takiej ulubionej przez młodzież aplikacji?”

W ostatnich miesiącach zachodni urzędnicy byli coraz bardziej zaniepokojeni popularną aplikacją do udostępniania wideo, której właścicielem jest chińska firma ByteDance.

TikTok spotkał się z zarzutami, że zbiera dane użytkowników i przekazuje je chińskiemu rządowi, a niektóre agencje wywiadowcze obawiają się, że poufne informacje mogą zostać ujawnione podczas pobierania aplikacji na urządzenia rządowe.

Firma twierdzi, że nie działa inaczej niż inne firmy zajmujące się mediami społecznościowymi i twierdzi, że nigdy nie zastosuje się do nakazu przesyłania danych.

W poniedziałek dyrektor amerykańskiego Biura Zarządzania i Budżetu (OMB), Shalanda Young, powiedziała agencjom, że muszą usunąć aplikację ze wszystkich telefonów państwowych, aby chronić poufne dane.

Agencja stwierdziła, że ​​dyrektywa jest „kluczowym krokiem naprzód w przeciwdziałaniu zagrożeniom, jakie aplikacja stwarza dla wrażliwych danych rządowych”.

Niektóre urzędy federalne – w tym Biały Dom oraz Departamenty Obrony i Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Stanu – już zakazały TikTok na swoich urządzeniach.

Amerykański szef federalnego bezpieczeństwa informacji, Chris DeRocha, powiedział, że posunięcie to podkreśla „ciągłe zaangażowanie administracji Bidena w zabezpieczanie naszej infrastruktury cyfrowej oraz ochronę bezpieczeństwa i prywatności narodu amerykańskiego”.

Wtorkowe ogłoszenie następuje tuż po uchwaleniu przez Izbę Reprezentantów w grudniu ustawy, która zakazuje używania TikTok na telefonach państwowych i daje Białemu Domowi 60 dni na wydanie dyrektywy agencji.

Oczekuje się, że republikanie w Kongresie przyjmą w nadchodzących tygodniach inne przepisy, które dadzą prezydentowi Joe Bidenowi uprawnienia do zakazania aplikacji w całym kraju.

Rzecznik TikTok powiedział BBC: „Mamy nadzieję, że jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa narodowego związanych z TikTok poza agencjami rządowymi, Kongres zbada rozwiązania, które nie spowodują cenzurowania głosów milionów Amerykanów”.

Premier Justin Trudeau powiedział, że wokół aplikacji jest wystarczająco dużo obaw związanych z bezpieczeństwem, aby wymagać zmian.

„To może być pierwszy krok, może to być jedyny krok, jaki musimy zrobić” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w pobliżu Toronto.

Parlament Europejski zgodził się również zakazać aplikacji na telefonach pracowników, po posunięciu Komisji Europejskiej z zeszłego tygodnia.

Rzecznik TikTok powiedział BBC, że zakaz został przyjęty „bez zastanowienia” i stanowił „nic więcej niż teatr polityczny”.

READ  Senatorowie USA wprowadzają projekt ustawy o wyznaczeniu rosyjskiego sponsora terroryzmu