Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny i Tajwan szarżują w konfrontacji w pobliżu wrażliwej strefy buforowej  wiadomości ze świata

Chiny i Tajwan szarżują w konfrontacji w pobliżu wrażliwej strefy buforowej wiadomości ze świata


Niedziela, 9 kwietnia 2023 10:38, Wielka Brytania

Według Reutera około 20 okrętów wojskowych – połowa z Chin, a druga połowa z Tajwanu – bierze udział w starciu w pobliżu wrażliwej środkowej linii Cieśniny Tajwańskiej.

Chiny przeprowadziły również w niedzielę symulowane ataki na zagraniczne cele wojskowe u południowo-zachodniego wybrzeża Tajwanu, podała agencja informacyjna, powołując się na źródło zaznajomione z sytuacją.

Ma to miejsce w drugim z trzech dni chińskich ćwiczeń wojskowych wokół wyspy, podczas których w sobotę widziało się dziesiątki chińskich samolotów wojskowych Przekraczanie linii środkowej Służy to jako nieformalna bariera między dwiema stronami.

Chiny, które twierdzą, że ich terytorium jest demokratycznie rządzonym Tajwanem, rozpoczęły ćwiczenia dzień po powrocie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen z wizyty w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkała się z przywódcami republikanów i demokratów w Kongresie.

Chiny postrzegają wszelkie interakcje między urzędnikami USA i Tajwanu jako wyzwanie dla ich roszczeń do wyspy.

Podczas swojej podróży pani Tsai przeprowadziła rozmowy z przewodniczącym Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym, czyniąc go najstarszym Amerykaninem, jakiego spotkała tajwański Lider na amerykańskiej ziemi od 1979 roku.

Pekin potępił wizytę prezydenta, a rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych zaatakował „rażące złe działania podjęte przez Stany Zjednoczone i Tajwan” i obiecał podjąć „zdecydowane i zdecydowane kroki w obronie naszej suwerenności i integralności terytorialnej”.

READ  Mrożące krew w żyłach zdjęcia pokazują pozostałości samolotu transportowego, który musiał awaryjnie lądować na wodzie - wiadomości ze świata