Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny i kraje Europy Środkowo-Wschodniej idą w kierunku wysokiej jakości współpracy gospodarczej i handlowej | Trybuna Kathmandu

Napisane przez Yang Xun, Guo Chun, Luo Shanshan, Liu Junguo, People’s Daily

W dniach 16-20 maja w Ningbo we wschodniej prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach odbyły się trzecie targi China-CEEC i International Consumer Goods Fair.

Targi stały się główną platformą prezentującą produkty premium CEEC i poszerzającą import Chin z tych krajów. Kieruje obie strony w kierunku wysokiej jakości współpracy gospodarczej i handlowej.

Na targach można było zobaczyć węgierskie wino szlachetne, greckie ouzo oraz szereg innych towarów objętych unijnym systemem oznaczeń geograficznych. Olśniewające eksponaty, w tym składane słoweńskie sanie i bułgarski olejek różany, przyciągają uwagę zwiedzających.

Podaje się, że na targach pojawiło się ponad 5000 rodzajów towarów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, o 25 procent więcej niż w ubiegłym roku. W wydarzeniu wzięło udział około 3000 wystawców, co było rekordową liczbą w historii.

„To ciastka i cukierki czekoladowe, które towarzyszą nam od dzieciństwa” – powiedział Dominik Pekalski, dyrektor ds. importu i eksportu firmy handlowej zajmującej się handlem między Chinami a Polską od ponad 15 lat, prezentując towar zwiedzającym na stoisku firmy. polskiej marki Skawa podczas targów China – CEEC EXPO.

Powiedział, że chiński rynek konsumencki jest bardzo otwarty i żywy, a jego firma pracuje obecnie nad wprowadzeniem na chiński rynek kolejnych polskich produktów.

„Dzięki platformom e-commerce i innym kanałom osiągnęliśmy już świetne wyniki. Jesteśmy tutaj na targach, aby szukać nowych możliwości na rynku chińskim” – powiedział Pekalski w rozmowie z People’s Daily.

Podczas targów podpisano łącznie 62 projekty finansowane z zagranicy, o łącznej wartości inwestycji 17,78 mld dolarów, co oznacza wzrost o 17,7 proc. rok do roku.

Spośród wszystkich projektów, 17 projektów zostało zainwestowanych przez firmy z listy Fortune Global 500 i liderów branży, obejmujące produkcję wysokiej klasy sprzętu, biomedycynę, gospodarkę cyfrową i inne pionierskie dziedziny.

READ  Szkoda Raghrama Rajana

W targach wzięło udział 15 000 profesjonalnych nabywców, 126 000 wizyt i osiągnięto 10,53 miliarda juanów (1,5 miliarda dolarów) zamówień na towary z Europy Środkowej i Wschodniej, osiągając historyczne maksima.

W tym roku rozpoczyna się druga dekada współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki wspólnym wysiłkom zainteresowanych stron obie strony osiągnęły owocne rezultaty we współpracy gospodarczej i handlowej.

Według statystyk Ministerstwa Handlu Chin dwustronna wymiana handlowa między Chinami a CEEC rosła w średnim rocznym tempie 8,1 proc. od czasu ustanowienia Mechanizmu Współpracy Chiny-CEEC w 2012 roku. Import Chin z CEEC wzrósł średnio o 9,2 procent rocznie w tym samym okresie.

Jiang Yu, Specjalny Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. Współpracy Chiny-CEEC, zwrócił uwagę, że Chiny będą zdecydowanie realizować obopólnie korzystną strategię otwarcia, wszechstronnie promować wysokiej jakości rozwój i otwarcie na wysokim szczeblu oraz kontynuować dzielić się nowymi możliwościami. Rozwijać Chiny z CEEC.

Chiny i kraje Europy Środkowej i Wschodniej, dzięki łączności infrastrukturalnej, są świadkami wydajniejszej logistyki między obiema stronami.

Port Zhoushan w Ningbo ustanowił mechanizmy współpracy z pięcioma portami krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Portem Pireus w Grecji, Portem Gdańsk w Polsce, Portem Konstanca w Rumunii, Portem Koper w Słowenii oraz Chorwackim Portem w Rijece. Łącznie otwarto 14 kontenerowych tras żeglugowych.

W ubiegłym roku między portem Zhoushan a pięcioma portami Europy Środkowej i Wschodniej przetransportowano 769 000 TEU, co oznacza wzrost o 16,5 procent rok do roku.

Pociągi towarowe Chiny-Europa, okrzyknięte arterią towarową Chiny-Europa, były gorącym tematem podczas wystawy Chiny-CEEC.

Lin Huihuan, dyrektor generalny firmy logistycznej z siedzibą w Yiwu w prowincji Zhejiang, powiedział People’s Daily, że coraz więcej klientów jego firmy chce wysyłać towary do Chin trasą Yixin’ou (Yiwu-Xinjiang-Europa), dzięki niski koszt i stabilna pojemność.

Według Yin, Yiwu uruchomiło 18 międzynarodowych tras bezpośrednich do Azji Środkowej i innych regionów, z 1569 podróżami wykonanymi w zeszłym roku.

READ  Polski rząd widzi wyboistą drogę do odblokowania zamrożonych funduszy unijnych

„Uważa się, że liczba ta będzie nadal rosła, ponieważ wolumen handlu między Chinami a krajami Europy Środkowej i Wschodniej nadal rośnie” – powiedział Lin.

W tym roku przypada dziesiąta rocznica zaproponowanej przez Chiny inicjatywy Belt and Road. W ciągu ostatnich dziesięciu lat współpraca infrastrukturalna między Chinami a krajami Europy Środkowej i Wschodniej osiągnęła nowy poziom. W ramach tej inicjatywy zrealizowano i zakończono szereg projektów, w tym autostradę Bar-Bolgar w Czarnogórze oraz linię kolejową Belgrad-Budapeszt.

Chorwacki urzędnik Ranko Ostoić powiedział, że Inicjatywa Pasa i Szlaku przyniosła dramatyczne zmiany w jego rodzinnym mieście, podając jako przykład most Peljesak. Wyjaśnił, że most ułatwia lokalny transport i tworzy lepsze życie dla społeczności.

Marko Selakovich, doradca burmistrza Kragujevaca w Serbii, powiedział, że wystawa China-CEEC była wydarzeniem gospodarczym i handlowym na wysokim poziomie i wysokiej jakości. Ma nadzieję, że potencjał współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej będzie stale uwalniany.