Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chińskie szczątki pocisków spadają na ziemię |  wiadomości kosmiczne

Chińskie szczątki pocisków spadają na ziemię | wiadomości kosmiczne

Chiny spotkały się już wcześniej z krytyką za to, że dwa razy pozwoliły na upadek pocisków rakietowych na ziemię.

Chiński rząd poinformował, że szczątki rakiety, która zepchnęła część nowej chińskiej stacji kosmicznej na orbitę, spadły do ​​morza na Filipinach.

Większość ostatniego etapu rakiety Long March-5B spłonęła po ponownym wejściu w atmosferę, poinformowała w sobotę chińska agencja kosmiczna.

Agencja poinformowała wcześniej, że rakieta wspomagająca spadnie bez naprowadzania.

W ogłoszeniu nie podano szczegółów, czy pozostałe szczątki spadły na ląd, czy na morze, ale stwierdzono, że „strefa lądowania” znajduje się na 119 stopniach długości geograficznej wschodniej i 9,1 stopniach szerokości geograficznej północnej. To jest w wodach na południowy wschód od filipińskiego miasta Puerto Princesa na wyspie Palawan.

Władze filipińskie nie przekazały natychmiast informacji, czy ktoś w terenie został dotknięty.

Widzowie oglądają start rakiety niosącej drugi chiński moduł Stacji Kosmicznej Tiangong z kosmodromu Wenchang w południowych Chinach. [File: CNS/AFP]

Chiny spotkały się już wcześniej z krytyką za to, że dwa razy pozwoliły na upadek pocisków rakietowych na ziemię.

NASA oskarżyła Pekin w zeszłym roku o „niespełnienie odpowiedzialnych standardów dotyczących śmieci kosmicznych” po tym, jak części chińskiej rakiety wylądowały na Oceanie Indyjskim.

Pierwsza w kraju stacja kosmiczna, Tiangong-1, rozbiła się na Oceanie Spokojnym w 2016 roku po tym, jak Pekin potwierdził, że stracił kontrolę. 18-tonowy pocisk wymknął się spod kontroli w maju 2020 roku.

Chiny spotkały się również z krytyką po tym, jak w 2007 roku pocisk został użyty do zniszczenia jednego z zaparkowanych przez nie satelitów meteorologicznych, tworząc pole gruzu, które według innych rządów może zagrażać innym satelitom.

Wystrzelenie w dniu 24 lipca Long March-5B, najpotężniejszej chińskiej rakiety, wyniosło Laboratorium Wentiana na orbitę. W poniedziałek został dołączony do jednostki głównej Tianhe, gdzie mieszka trzech astronautów.

Rząd wcześniej ogłosił, że szczątki oddzielnego statku kosmicznego obsługującego stację spadły na wcześniej wyznaczony obszar na Południowym Pacyfiku, z których większość spłonęła podczas ponownego wejścia.

READ  Dziwna eksplozja w nieoczekiwanym miejscu

Chiny przeznaczyły miliardy dolarów na loty kosmiczne i badania, starając się zbudować program, który odzwierciedla ich pozycję jako wschodzącej potęgi światowej.