Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiński uniwersytet kończy budowę obiektu kosmicznego do testowania energii słonecznej na Ziemi

HELSINKI – Chiński Uniwersytet Xidian ukończył tak zwany pierwszy na świecie w pełni połączony naziemny system testowy oraz kompletny kosmiczny system zasilania energią słoneczną.

Na 75-metrowej konstrukcji stalowej, znajdującej się na południowym kampusie Uniwersytetu Xi’an w Xi’an w północnych Chinach, znajdują się podsystemy do testowania koncepcji kosmicznej energii słonecznej (SBSP). A egzamin wstępny zdał 5 czerwca, według uniwersytetu oświadczenietrzy lata przed terminem.

Obiekt przeznaczony jest do gromadzenia energii słonecznej i przekształcania jej w energię elektryczną prądu stałego. Następnie jest przekształcany w mikrofale do transmisji przez antenę na odległość 55 metrów.

Obejmuje techniki skupiania światła i konwersji fotowoltaicznej, przekształcania energii w mikrofale, transmisji mikrofalowej i optymalizacji kształtu fali, pomiary wiązki mikrofalowej mające na celu pomiar i kontrolę oraz odbiór i korekcję mikrofal.

Pracami naukowymi kierował Duan Baoyan, czołowy chiński ekspert w SBSP. Duan jest współautorem propozycji SSPS-Omega (Orb-Shape Gembrane Energy Array) Intensywny system generowania energii elektrycznej na orbicie geostacjonarnej. Nowy obiekt ma na celu testowanie i walidację technologii systemu Omega.

„Badania w kosmicznej energii słonecznej są obecnie gorącym punktem na świecie” – powiedział Duane w komunikacie prasowym. Zaznaczył jednak, że osiągnięcie SBSP zajęłoby pokolenia.

„Aby użyć analogii, transmisja nieba i ziemi jest jak współ-dobrobyt” – powiedział Duane w zmodyfikowanym maszynowym tłumaczeniu oświadczenia. „Jest to ostateczny cel i jego osiągnięcie powinno zająć wiele lat i wiele osób, ale możemy zacząć nad nim pracować już teraz i zacząć od miejsca, w którym jest to najbardziej prawdopodobne”.

Standard Omega System jest przedstawiony w porównaniu i kontraście z propozycją NASA SPS-ALFA (Satelita solarny przez dowolnie duży układ fazowania).

Duan jest częścią specjalnego zespołu ekspertów ds. SPS for Strategic Research, powołanego przez Chińską Narodową Administrację Kosmiczną (CNSA) w 2014 r., w skład którego wchodzi Long Lehao, główny projektant rakiet Long March, który jest zaangażowany w inną chińską koncepcję SBSP.

READ  Odkrycie zagadki „ukrytej planety” wielkości Ziemi na zewnętrznych krawędziach Układu Słonecznego wprawia naukowców w zdumienie

Wielokrotne złącza obrotowe SPS (MR-SPS) zostały zaproponowane przez Chińską Akademię Technologii Lotniczych (CAST), największego państwowego producenta statków kosmicznych w kraju. W przeciwieństwie do „orbitalnego” SSPS-OMEGA, będzie on składał się z kilku liniowych paneli słonecznych z wieloma złączami obrotowymi, aby uniknąć awarii pojedynczego punktu. Wymagałoby to montażu w kosmosie z latającym swobodnie robotem kosmicznym.

Wykonane w zeszłym roku a Sugerowana wersja wielokrotnego użytku za superciężki pojazd nośny Long March 9, który wciąż jest w fazie rozwoju, który mógłby zostać wykorzystany do budowy dużych obiektów SBSP na orbicie geostacjonarnej.

Tymczasem CAST planować prowadzić „Eksperyment z transmisją kosmiczną wysokiego napięcia i bezprzewodową transmisją mocy” na niskiej orbicie okołoziemskiej w 2028 r., a następnie testy w GEO w 2030 r.

W ubiegłym roku w ramach swoich badań CAST przeprowadził transmisję energii mikrofalowej na odległość 300 metrów przy użyciu ładunku znajdującego się na pokładzie małego balonu i odbiorników na pokładzie statku badawczego na morzu.