Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiński statek kosmiczny na Marsie przemieszcza się po całej planecie tydzień po wylądowaniu na Marsie

Chiński statek kosmiczny na Marsie przemieszcza się po całej planecie tydzień po wylądowaniu na Marsie

Chińska administracja kosmiczna poinformowała, że ​​pierwszy chiński statek kosmiczny na Marsie wylądował z miejsca lądowania i teraz wędruje po powierzchni planety.

Według China National China łazik zasilany energią słoneczną dotknął gleby Marsa o godzinie 10:40 w sobotę czasu pekińskiego (0240 GMT). przestrzeń Kierownictwo powiedział.

W sobotę Chiny wylądowały statkiem kosmicznym niosącym sondę na Marsie, co było technicznie trudniejszym wyczynem niż lądowanie na Księżycu, jako pierwszy tego rodzaju precedens w kraju. To drugi kraj, który to uczynił, Po Stanach Zjednoczonych.

Nazwany na cześć chińskiego boga ognia Zhuronga, łazik przeprowadzał testy diagnostyczne przez kilka dni przed rozpoczęciem eksploracji w sobotę. Oczekuje się, że zostanie opublikowany przez okres 90 dni w celu poszukiwania dowodów życia.

Stany Zjednoczone też się kręcą Mars Misja, z łazikiem wytrwałości i małym helikopterem do eksploracji planety. NASA spodziewa się, że sonda zbierze swoją pierwszą próbkę w lipcu, aby dziesięć lat temu sprowadzić ją z powrotem na Ziemię.

Ambitne plany kosmiczne Chin obejmują wystrzelenie załogowej stacji orbitalnej i lądowanie człowieka na Księżycu. W 2019 roku Chiny były pierwszym krajem, który wylądował sondą kosmiczną po drugiej stronie Księżyca, która była mało zbadana, aw grudniu sprowadziły skały księżycowe z powrotem na Ziemię po raz pierwszy od lat 70.

READ  Ziemia z kosmosu: fala upałów w Wielkiej Brytanii