Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiński pocisk Long March załamuje się podczas powrotu nad Malediwy

Amerykańscy urzędnicy potwierdzili, że chińska scena rakietowa Long March powróciła do ziemskiej atmosfery nad Oceanem Indyjskim, na północ od Malediwów.

Pocisk rozbił się po powrocie, który miał miejsce o godzinie 22:14 czasu wschodniego w sobotę i spadł do oceanu, według 18. eskadry kontroli kosmicznej Sił Kosmicznych.

Long March 5B – składający się z etapu bazowego i czterech dopalaczy – wystartował 29 kwietnia z chińskiej wyspy Hainan wraz z bezzałogową jednostką Tianhe, która będzie zawierać to, co stanie się kwaterą mieszkalną stałej chińskiej stacji kosmicznej.

Pocisk ma wykonać jeszcze 10 misji, aby ukończyć stację.

Amerykańska agencja kosmiczna potwierdziła, że ​​chińska scena rakietowa Long March powróciła do atmosfery ziemskiej nad Malediwami na Oceanie Indyjskim

Mówi się, że etap rakietowy zderzy się z Oceanem Indyjskim w pobliżu Malediwów

Mówi się, że etap rakietowy zderzy się z Oceanem Indyjskim w pobliżu Malediwów

Dziś wieczorem potężna 18-tonowa masa chińskiego pocisku uderzyła w ziemię. Na zdjęciu: pocisk Long March 5B zostaje wystrzelony z miejsca startu Wenchang na południowo-chińskiej wyspie Hainan

Dziś wieczorem potężna 18-tonowa masa chińskiego pocisku uderzyła w ziemię. Na zdjęciu: pocisk Long March 5B wystrzelony z miejsca startu Wenchang na południowo-chińskiej wyspie Hainan

Potencjalne punkty ponownego wejścia wzdłuż żółtej linii pojawiają się na tym torze naziemnym z toru kosmicznego

Potencjalne punkty ponownego wejścia wzdłuż żółtej linii pojawiają się na tym torze naziemnym toru kosmicznego

Nowe zdjęcia zrobione przez teleskop pojawiły się w tym tygodniu, gdy pocisk spadł przez gwiazdy, zanim spodziewany upadek na ziemię

Nowe zdjęcia zrobione przez teleskop pojawiły się w tym tygodniu, gdy pocisk spadł przez gwiazdy, zanim spodziewany upadek na ziemię

Rakiety z 5 marca były integralną częścią chińskich ambicji kosmicznych w najbliższej przyszłości – od planowanej dostawy jednostek i załogi stacji kosmicznej po wystrzelenie sond badawczych na Księżyc, a nawet na Marsa.

Rozpoczęty w zeszłym tygodniu Długi Marsz był drugim wdrożeniem wariantu 5B od jego pierwszego lotu w maju ubiegłego roku.

McDowell wcześniej powiedział Reuterowi, że istnieje szansa, że ​​część pocisku spadnie nad ziemię, być może na zaludnionym obszarze, jak miało to miejsce w maju 2020 r., Kiedy fragmenty pierwszego Long March 5B spadły na Wybrzeże Kości Słoniowej, uszkadzając kilka budynków. Nie było doniesień o urazach.

Odłamki chińskich rakiet nie są rzadkością w Chinach. Pod koniec kwietnia władze miasta Xi’an w prowincji Hubei wystosowały wezwanie do mieszkańców sąsiedniego hrabstwa, aby przygotować się do ewakuacji, ponieważ spodziewane jest lądowanie części obszaru.

„Powrót pocisku Long March 5B jest niezwykły, ponieważ podczas startu pierwszy stopień pocisku osiągnął prędkość orbitalną, zamiast jak zwykle spadać w zasięg” – powiedział Aerospace Corporation w poście na blogu.

„Pusty korpus pocisku znajduje się teraz na eliptycznej orbicie wokół Ziemi, gdzie jest ciągnięty w kierunku niekontrolowanego powrotu”.

Rakieta z długiego marca 5B z jednostką dla chińskiej stacji kosmicznej wystrzeliła z miejsca startu statku kosmicznego Wenchang w Wenchang w prowincji Hainan w południowych Chinach.

Rakieta z długiego marca 5B z jednostką dla chińskiej stacji kosmicznej wystrzeliła z miejsca startu statku kosmicznego Wenchang w Wenchang w prowincji Hainan w południowych Chinach.

Astronomowie opublikowali pierwsze zdjęcie czerwonego pocisku Long March 5B. Projekt Virtual Telescope z siedzibą we Włoszech przejął pojazd, który wydaje się być świecącym światłem, gdy przelatywał 435 mil nad teleskopem Elena należącym do grupy.

Astronomowie opublikowali pierwsze zdjęcie chińskiej rakiety Long March 5B. Projekt wirtualnego teleskopu z siedzibą we Włoszech pozyskał statek, który wygląda jak świecące światło, gdy przelatywał 435 mil nad zrobotyzowanym teleskopem grupy „Elena”.

Dane techniczne DŁUGI MARZEC 5B

Pocisk Long March 5b, znany również jako Chang Zheng 5, to ciężki pojazd nośny wyprodukowany w Chinach.

Nazwa pochodzi od Długiego Marszu Armii Czerwonej podczas chińskiej wojny domowej.

Jest to trzeci najpotężniejszy pojazd startowy w eksploatacji, po SpaceX Falcon Heavy i Delta IV Heavy.

Wysokość: 186,9ft

Faza: 2

Ładunek do LEO: 55 000 funtów

Całkowita liczba uruchomień: 7

Uruchom witrynę: Wenchang

Pusta podstawa straciła wysokość od zeszłego tygodnia, ale prędkość rozpadu orbity pozostaje niepewna z powodu nieprzewidywalnych zmian atmosferycznych.

Jest to jeden z największych kawałków kosmicznego gruzu powracającego na Ziemię, a eksperci szacują jego suchą masę na około 18 do 22 ton.

W 2020 r. Szczątki innego pocisku Long March spadły na wioski na Wybrzeżu Kości Słoniowej, powodując uszkodzenia strukturalne, ale bez obrażeń ani śmierci.

Waga podstawowego etapu pierwszego Długiego Marszu 5B, który powrócił na Ziemię w zeszłym roku, wynosiła prawie 20 ton, przewyższając jedynie szczątki promu kosmicznego Columbia w 2003 r., Stacji kosmicznej Salyut 7 Związku Radzieckiego w 1991 r. I Skylab NASA w 1979 r. .

Astronomowie opublikowali pierwsze zdjęcie pocisku na orbicie w czwartek, gdy projekt wirtualnego teleskopu we Włoszech uchwycił statek.

Naukowcy twierdzą, że pocisk poruszał się „bardzo szybko”, kiedy w środę wieczorem przeleciał 435 mil nad teleskopem Projektu Virtual Telescopes.

Gianluca Masi, astronom biorący udział w projekcie wirtualnego teleskopu, który wykonał zdjęcie, człowiek ogłaszający Podczas gdy słońce znajdowało się zaledwie kilka stopni poniżej horyzontu, niebo było niewiarygodnie jasne: te warunki sprawiły, że fotografia była ekstremalnie ekstremalna, ale nasz robotyczny teleskop zdołał uchwycić te ogromne szczątki.

„To kolejne wow, pokazuje niesamowite możliwości naszego robotycznego obiektu w śledzeniu tych rzeczy”.

Wyrzucone fazy rakiet zwykle wchodzą do atmosfery wkrótce po starcie, zwykle nad wodą i nie wchodzą na orbitę.

Wołodymyr Levikin, prezes British Rocket Corporation, powiedział, że wydarzenia takie jak jesień 5B marca 5B „nie powinny mieć miejsca”, wzywając do podjęcia środków w celu rozwiązania takich sytuacji „przed uderzeniem katastrofy”.

Powiedział: „Obecnie na orbicie planety znajduje się około 26 000 obiektów, a wśród szczątków z 60 lat misji kosmicznych wystrzeliwuje się nowe zestawy satelitów”.

Pojazdy do transportu orbitalnego, takie jak holownik kosmiczny Skyrora, są dostępne, aby pomóc w bezpiecznym usuwaniu śmieci kosmicznych lub przenoszeniu ich na orbitę.

„Dzięki możliwości wielokrotnego restartowania silnika lokomotywa może wykonać wiele misji po rozmieszczeniu początkowego ładunku”.

Włączając je jako część trzeciego etapu pocisku, możemy skutecznie rozmieścić pojazd jako część każdego startu i stworzyć orbitalną flotę „holowników kosmicznych” gotowych do wezwania w razie potrzeby.

Powiedział, że każdy przyszły start, niezależnie od tego, kto go uruchomi, powinien zawierać jakąś formę Space Tug, aby mieć pewność, że „niekontrolowane ponowne wejścia na pokład należą do przeszłości”.

Ile elementów znajduje się na orbicie?

 • Pocisk został wystrzelony od 1957 roku: 5450
 • Liczba satelitów na orbicie: 8950
 • Liczba wciąż w kosmosie: 5000
 • Numer nadal działa: 1950
 • Liczba organizmów szczątkowych: 22300
 • Zerwania, eksplozje itp .: 500
 • Masa obiektów na orbicie: 8400 ton
 • Przewiduj ilość zanieczyszczeń na orbicie za pomocą modeli statystycznych
 • Więcej niż 10 cm: 34 000
 • Od 1 cm do 10 cm: 900 000
 • 1 mm do 1 cm: 128 milionów

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna

Nie chodzi tylko o pomoc planecie lub sprzątanie wokół niej bałaganu, ale także o ochronę krytycznej infrastruktury, której budowa zajęła dziesiątki lat i tryliony dolarów, którą można skutecznie zlikwidować w jednej chwili.

W maju zeszłego roku kolejny chiński pocisk wymknął się spod kontroli na Atlantyku u wybrzeży Afryki Zachodniej.

Gazeta Partii Komunistycznej „Global Times” powiedziała, że ​​„cienkowarstwowa” zewnętrzna powierzchnia teatru ze stopu aluminium z łatwością wypaliłaby się w atmosferze, stwarzając bardzo niewielkie zagrożenie dla ludzi.

Rakieta Long March 5B wyniosła jednostkę główną z Tianhe, czyli Niebiańskiej Harmonii, na orbitę 29 kwietnia. Chiny planują wystrzelić kolejnych 10 startów, aby w nadchodzących latach wprowadzić dodatkowe części stacji kosmicznej na orbitę.

Scena o długości około 30 metrów (100 stóp) będzie jednym z największych kosmicznych śmieci, które spadną na Ziemię.

READ  Amerykański dron rozbił się po zderzeniu z rosyjskim samolotem

18-tonowa rakieta, która wylądowała w maju zeszłego roku, była najcięższym gruzem, który wymknął się spod kontroli od czasu byłej radzieckiej stacji kosmicznej Salut 7 w 1991 roku.

Pierwsza chińska stacja kosmiczna, Tiangong-1, rozbiła się na Oceanie Spokojnym w 2016 roku po tym, jak Pekin potwierdził, że stracił kontrolę. W 2019 roku agencja kosmiczna przejęła kontrolę nad wyburzeniem swojej drugiej stacji Tiangong-2 w atmosferze.

W marcu szczątki pocisku Falcon 9 wystrzelonego przez amerykańskie linie lotnicze SpaceX spadły na ziemię w Waszyngtonie i na wybrzeżu Oregonu.

Chiny realizują swoje plany stania się supermocarstwem kosmicznym dzięki misjom na Marsie i Księżycu

Urzędnicy Chińskiej Agencji Kosmicznej pracują nad tym, aby stać się supermocarstwem w kosmosie obok Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Wysłali już pierwszy lądownik, aby zbadać drugą stronę księżyca – udostępniając zdjęcia części naszego najbliższego sąsiada, którego rzadko widujemy w ramach misji Chang’e-4.

W listopadzie 2020 roku wysłali sondę kosmiczną Chang’e-5 na Księżyc, aby zebrać i zwrócić pierwsze próbki księżycowej gleby 45 lat temu.

Dokonano tego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, która dostarczyła informacji o śledzeniu chińskiego statku kosmicznego.

Chang’e-6 będzie pierwszą misją badającą południowy biegun księżyca i ma wystartować w 2023 lub 2024 roku.

Według Chińskiego Urzędu Kosmicznego, Chang’e-7 zbada powierzchnię Ziemi, jej skład i środowisko kosmiczne w ramach kompleksowej misji, według Chińskiego Urzędu Kosmicznego, podczas gdy Chang’e-8 skoncentruje się na analizie technicznej powierzchni.

Chiny podobno pracują również nad budową bazy księżycowej przy użyciu technologii druku 3D i wysłaniem przyszłej załogowej misji na powierzchnię.

Zadanie 8 prawdopodobnie położy podwaliny pod to, ponieważ stara się zweryfikować technologię przypisaną do projektu.

CNSA buduje również stację kosmiczną okrążającą Ziemię, na której chińscy astronauci będą przeprowadzać eksperymenty naukowe, podobnie jak załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Agencja wystartowała również z misją na Marsa latem 2020 roku, podczas której wyląduje na powierzchni Czerwonej Planety w lutym 2021 roku.

Mówi się również, że Chiny pracują nad projektem budowy generatora energii słonecznej w kosmosie, który wysyłałby energię z powrotem na Ziemię i stałby się największym obiektem stworzonym przez człowieka na orbicie.

Mają też wiele ambitnych projektów kosmicznych, w tym satelity do poszukiwania oznak fal grawitacyjnych i statki kosmiczne obserwujące Ziemię do monitorowania zmian klimatycznych.