Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chińscy astronauci wykonują swój drugi spacer kosmiczny poza planowaną stacją kosmiczną

Od czasu wysłania w kosmos w czerwcu, trzyosobowa załoga pracuje i mieszka w głównym module stacji kosmicznej Tianhe, największym statku kosmicznym, jaki do tej pory wybudowano w Chinach. Planują, że stacja kosmiczna, zwana Tiangong lub Heavenly Palace, będzie w pełni obsadzona i uruchomiona do grudnia 2022 r. – ambitny cel szybko rozwijającego się chińskiego programu kosmicznego.
Dwóch astronautów, Ni Haisheng i Liu Beoming, wykonało spacer kosmiczny w piątek rano lokalnego czasu pekińskiego, pozostawiając jednostkę bazową do wykonywania zadań, takich jak instalowanie sprzętu poza stacją kosmiczną i praca na dołączonym ramieniu robota, podała chińska agencja kosmiczna na platformie . WeChat. Trzeci astronauta, Tang Hongbo, zapewniał wsparcie z wnętrza kabiny.

„Astronauci są w dobrej formie” – poinformowała państwowa agencja informacyjna Xinhua przed marszem kosmicznym, dodając, że jednostka główna, statek kosmiczny i pojazd towarowy „płyną stabilnie”.

Astronauci wykonali swój pierwszy spacer kosmiczny na początku lipca, podczas którego przetestowali skafandry kosmiczne nowej generacji, zainstalowali sprzęt, podnieśli kamerę panoramiczną i przetestowali ramię robota stacji.

Był to również drugi spacer kosmiczny w Chinach w tym czasie, ponieważ pierwszy spacer kosmiczny został przeprowadzony w 2008 roku.

Do końca trzymiesięcznego lotu orbitalnego – najdłuższej chińskiej misji załogowej w historii – nie planuje się żadnego spaceru kosmicznego. Ich lot jest pierwszym z wielu, które przybędą przed ukończeniem stacji – po tej misji na stację kosmiczną zostaną wysłane jeszcze trzy załogowe statki kosmiczne i dwie jednostki robocze.

Po ukończeniu stacja kosmiczna ma działać przez 10 lat – z możliwością przedłużenia do 15. Chociaż nie będzie tak duża jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ma być stale zajmowana przez astronautów podczas dłuższych pobytów.

Chińscy astronauci od dawna są wykluczani z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ze względu na sprzeciwy polityczne USA i ograniczenia prawne. Krajowy program kosmiczny szybko się rozszerzył w ciągu ostatniej dekady i przyspieszył tylko w ciągu ostatniego roku – naukowcom udało się wylądować pojazdy badawcze na Księżycu w grudniu i na Marsie w maju.

READ  Raport amerykańskiego wywiadu potwierdza ponad 140 obserwacji obiektów latających w ograniczonych miejscach

Rosja, długoletni uczestnik Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, również opuściła projekt i rozważa teraz uruchomienie własnej stacji kosmicznej do 2030 roku.