Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chińscy astronauci wracają na Ziemię po sześciu miesiącach spędzonych w kosmosie

Trzej chińscy astronauci, znani również jako astronauci, wrócili wczoraj bezpiecznie na Ziemię po spędzeniu sześciu miesięcy na pokładzie niekompletnej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, według raportu z Space.com. To druga załogowa misja Chin do Tiangong i najdłuższa jak dotąd.

Sonda Shenzhou 13 wylądowała na pustyni w Mongolii Wewnętrznej o 9:56 czasu lokalnego w sobotę rano i wystartowała z modułu rdzenia Tianhe stacji kosmicznej około dziewięć godzin temu. Załoga wystartowała z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnego Jiuquan na pustyni Gobi w październiku ubiegłego roku i spędziła na stacji kosmicznej łącznie 183 dni.

Ta misja jest nie tylko najdłuższa w Chinach, ale astronauta Wang Yaping przeszedł do historii jako pierwsza Chinka, która odwiedziła Stację Kosmiczną Tianhe, a także została Pierwsza Chinka, która spacerowała w kosmosie. Wangowi towarzyszyli kolega Ye Guangfu i dowódca Zhai Zhigang. Trio przeprowadziło w sumie dwa spacery kosmiczne, przeprowadziło różne testy wokół stacji, a także dało dwa wykłady na żywo dla studentów obserwujących z Ziemi.

Shenzhou 13 jest częścią 11 Planowana misja w Chinach Zakończenie budowy stacji kosmicznej Tiangong. Chiny Pierwsza uruchomiona jednostka Tianhe W kwietniu 2021 r., po czym wysłał trzech astronautów, by uruchomili stację. Jak wspomniano wcześniej Space.com, załoga Shenzhou 14 ma odlecieć na stację kosmiczną w czerwcu. Chiny planują ukończyć fabrykę do końca roku, co obejmuje uruchomienie dwóch dodatkowych jednostek.

Choć sześć miesięcy na pokładzie stacji kosmicznej wydaje się długim okresem, to typowy przedział czasowy dla misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, z której Chiny są wyłączone. Astronauta NASA Mark Van de Hee, który właśnie wrócił na Ziemię w zeszłym miesiącu, posiada obecnie rekord najdłuższego pobytu w kosmosie z rzędu wynoszący 355 dni.

READ  Płyta Nvidia Jetson AI jest gotowa do lotu w kosmos