Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chińscy astronauci docierają do stacji kosmicznej na najdłuższą misję | przestrzeń

Trzech astronautów z powodzeniem zadokowało na nowej chińskiej stacji kosmicznej, podały państwowe media, w ramach tego, co ma być najdłuższą jak dotąd misją załogową Pekinu i ostatnim kamieniem milowym w jego dążeniu do stania się główną potęgą kosmiczną.

Trzy wystartowały wkrótce po północy w sobotę (1600 GMT) z centrum startowego Jiuquan na północno-zachodniej pustyni Gobi w Chinach, a zespół ma spędzić sześć miesięcy na stacji kosmicznej Tiangong, powiedział Xinhua.

Po uruchomieniu Chiny zamieszkały przestrzeń Agencja uznała to za sukces i powiedziała, że ​​członkowie załogi „byli w dobrej formie”, według Xinhua.

Xinhua powiedział w krótkiej wiadomości w sobotę rano, że statek Shenzhou-13 przewożący trzy godziny później zacumował w porcie radiowym stacji kosmicznej.

Misja – dwukrotnie dłuższa niż jej 90-dniowa poprzedniczka – przygotuje sprzęt i technologię testową do przyszłej budowy w zakładzie w Tiangong.

Lider misji Zhai Zhigang, lat 55, były pilot myśliwca, który przeprowadził pierwszy w kraju spacer kosmiczny w 2008 roku, powiedział, że zespół przeprowadzi „bardziej złożone” spacery kosmiczne niż podczas poprzednich misji.

W skład zespołu astronautów wchodzi 41-letni pilot wojskowy Wang Yaping, który jest pierwszą kobietą, która odwiedziła stację kosmiczną po tym, jak została drugą Chinką w kosmosie w 2013 roku.

Drugim członkiem zespołu jest 41-letni pilot Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Ye Guangfu.

Była rekordzista załoga kosmiczna, która odbyła pierwszą misję do Tiangong, wróciła na Ziemię we wrześniu po trzech miesiącach pobytu na stacji kosmicznej.

W szeroko nagłośnionym chińskim programie kosmicznym kraj ten wylądował łazikiem na Marsie i wysłał sondy na Księżyc.

Tiangong, co oznacza „niebiański pałac”, ma służyć przez co najmniej 10 lat.

Jego jednostka centralna weszła na orbitę na początku tego roku, a stacja ma zacząć działać do 2022 roku.

Ukończona stacja będzie podobna do radzieckiej stacji Mir, która krążyła wokół Ziemi od lat 80. do 2001 r.

READ  Trump News Today: Donald Trump Jr. skrytykował komentarze Ukrainy w raporcie z 6 stycznia, który zostanie opublikowany dzisiaj

Ta długa misja ma na celu „poszerzenie granic technologicznych Chin” i sprawdzenie zdolności systemu stacji kosmicznej do przetrwania dłużej niż ludzka okupacja, powiedział AFP Chen Lan, niezależny analityk kosmiczny w GoTaikonauts.

„Nie sądzę, aby było to bardzo trudne, ponieważ technologie w Chinach są dość (dojrzałe), chociaż wszystko w kosmosie zawsze jest wyzwaniem” – powiedział Chen.

Sobotnia eksplozja nastąpiła wkrótce po wystrzeleniu przez Chiny rakiety Pierwszy satelita badający energię słoneczną w kosmosieWyposażony w lunetę do monitorowania zmian na słońcu.

Chińska agencja kosmiczna planuje w sumie 11 misji do Tiangong do końca przyszłego roku, w tym co najmniej dwa dodatkowe starty załogowe, które zapewnią dwie jednostki laboratoryjne do rozbudowy 70-tonowej stacji.

Ambicje kosmiczne Chin zostały po części wzmocnione przez amerykański zakaz przebywania astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w ramach współpracy między Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Kanadą, Europą i Japonią.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma zostać wycofana po 2024 r., chociaż NASA powiedziała, że ​​prawdopodobnie będzie nadal działać po 2028 r.

Chińskie władze kosmiczne oświadczyły, że są otwarte na współpracę zagraniczną na stacji kosmicznej, chociaż zakres takiej współpracy nie jest jeszcze jasny.

Kraj przeszedł długą drogę od wystrzelenia pierwszego satelity w 1970 roku.

W 2003 r. wysłał on pierwszego chińskiego astronautę w kosmos, a w 2019 r. wylądował robota Chang’e-4 po drugiej stronie Księżyca – historyczny precedens.

W maju Chiny stały się drugim krajem, który wylądował i eksploatował łazik na Marsie.

Astronauci na stacji kosmicznej Tiangong będą mieli oddzielne pomieszczenia mieszkalne, sprzęt do ćwiczeń oraz centrum komunikacyjne dla e-maili i rozmów wideo z kontrolą naziemną.