Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Charakterystyczne pierścienie Saturna na krótko znikną z pola widzenia w ciągu niecałych 18 miesięcy z powodu równonocy  wiadomości ze świata

Charakterystyczne pierścienie Saturna na krótko znikną z pola widzenia w ciągu niecałych 18 miesięcy z powodu równonocy wiadomości ze świata

Podczas równonocy nastąpi zmiana w sposobie, w jaki astronomowie będą mogli widzieć Saturna, ale pierścienie będą stopniowo znów widoczne, gdy gigantyczna planeta gazowa przechyli się w stronę Ziemi.


Środa 8 listopada 2023 o 15:36, Wielka Brytania

NASA stwierdziła, że ​​słynne pierścienie Saturna na krótko znikną z pola widzenia w ciągu niecałych 18 miesięcy i wrócą do pełnej świetności dopiero w latach trzydziestych XXI wieku.

Naukowcy twierdzą, że słynne pierścienie praktycznie znikną z pola widzenia Obserwatorzy gwiazd Na Ziemi, ponieważ Saturn uda się do wydarzenia „równonocy”.

Obroże gazowego giganta połączą się w prawie niewidoczną linię w pierwszej połowie 2025 roku, gdy planeta się przechyli.

Byłoby to „podobne do próby wykrycia krawędzi liścia umieszczonego na drugim końcu boiska do piłki nożnej” – podaje portal naukowy Earth.com.

Pierścienie powoli staną się ponownie widoczne, w miarę jak południowy biegun Saturna będzie przesuwał się w stronę naszej planety, przy czym najlepsza widoczność będzie miała miejsce w 2032 r., kiedy gazowy olbrzym znajdzie się na wysokości 27 stopni względem Ziemi.

Astronomowie twierdzą, że nachylenie Saturna ułatwi obserwatorom dostrzeżenie niektórych ze 140 księżyców krążących wokół gigantycznej planety.

NASA twierdzi, że równonoc następuje co 15 lat ze względu na „nachyloną” oś obrotu Saturna.


zdjęcie:
Widok pierścieni Saturna wykonany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w 2019 roku

Wyjaśniła na swojej stronie internetowej: „Przez połowę roku Saturna planeta z pierścieniami wydaje się pochylona w stronę Słońca, które następnie oświetla górną część pierścieni.

„W drugiej połowie roku Saturn wydaje się przechylać do tyłu, a Słońce oświetla południowy biegun Saturna i dolne części pierścieni.

„Jednak przez dwa krótkie okresy każdej orbity Saturna wokół Słońca krawędź pierścienia nie jest skierowana ani pod, ani nad Słońcem, ale bezpośrednio w jego stronę.

READ  SpaceX ma dzisiaj wynieść na orbitę 90 ładunków w ramach misji „Rideshare”.

„To wydarzenie, zwane równonocą, zapewnia przez krótki okres równą ilość światła słonecznego półkuli północnej i południowej Saturna.

„Ale Saturn potrzebuje około 30 ziemskich lat, aby okrążyć Słońce, więc równonoc przypada tylko raz na 15 lat”.

Przeczytaj więcej w Sky News:
Nowy teleskop kosmiczny przesyła pierwsze oszałamiające zdjęcia
Naukowcy odkryli najstarszą czarną dziurę w historii

Badania przeprowadzone przez Amerykańską Agencję Kosmiczną w 2018 roku ujawniły cały „układ pierścieni”, który rozciąga się na długości około 300 000 km. Zniknie za 300 milionów lat W wyniku pyłowego deszczu z cząstek lodu pod wpływem pola magnetycznego Saturna.

NASA twierdzi, że „uważa się”, że pierścienie Saturna składają się z kawałków komet, asteroid lub uszkodzonych księżyców, a także z małych kawałków lodu i skał.