Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chandrayaan-3: Nadzieje na lądownik księżycowy znów słabną, gdy Indie czekają na sygnał

Chandrayaan-3: Nadzieje na lądownik księżycowy znów słabną, gdy Indie czekają na sygnał

  • Napisane przez Geetę Pandey
  • BBC News, Delhi

Skomentuj zdjęcie,

Zdjęcie lądownika Vikram wykonane przez łazik Pragyan

Szanse na przebudzenie indyjskiego lądownika księżycowego po mroźnej księżycowej nocy „maleją z każdą godziną” – powiedzieli BBC indyjscy naukowcy zajmujący się przestrzenią kosmiczną.

Powiedzieli jednak, że będą próbować aż do końca dnia księżycowego.

Zarówno dzień, jak i noc na Księżycu trwają nieco ponad 14 ziemskich dni.

Agencja kosmiczna ISRO podała w piątek, że próbowała skontaktować się z lądownikiem i łazikiem po rozpoczęciu nowego księżycowego dnia, ale nie otrzymała żadnych sygnałów.

Lądownik Vikram, który przewoził na brzuchu łazik Pragyan, wylądował w sierpniu w pobliżu mało zbadanego południowego bieguna Księżyca. Spędzili dwa tygodnie na zbieraniu danych i zdjęć, a następnie zostali przełączeni w „tryb uśpienia” w księżycowych ciemnościach.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) wyraziła nadzieję, że akumulatory się naładują, a moduły ponownie się obudzą, gdy około 22 września wzejdzie księżycowe słońce.

W piątek Isro zamieścił na X (dawniej Twitterze) informację, że „kontynuowane będą wysiłki mające na celu nawiązanie kontaktu z lądownikiem Vikram i łazikiem Pragyaan”. Od tego czasu nie było żadnej oficjalnej aktualizacji.

W poniedziałek rano była szefowa ISRO AS Kiran Kumar powiedziała BBC, że „szanse na przebudzenie maleją z każdą godziną”.

„Lądownik i łazik składają się z wielu elementów, które mogły nie przetrwać ekstremalnie niskich temperatur na Księżycu” – powiedział, dodając, że temperatury w pobliżu południowego bieguna Księżyca spadają od -200°C do -250°C C. (-328°F do -418°F). W nocy.

Dodał: „Jeśli nadajnik na lądowniku nie zostanie włączony, nie będziemy mieli komunikacji. Musi nam powiedzieć, że żyje. Nawet jeśli wszystkie pozostałe podsystemy działają, nie możemy się tego dowiedzieć”.

Rzecznik Isro dodał, że trwają próby skontaktowania się z lądownikiem i łazikiem.

Indie zapisały się do historii dzięki misji Chandrayaan-3, kiedy jako pierwszy kraj pomyślnie wylądowały statkiem kosmicznym w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Dołączyła także do elitarnego klubu krajów, które po Stanach Zjednoczonych, byłym Związku Radzieckim i Chinach osiągnęły miękkie lądowanie na Księżycu.

Skomentuj zdjęcie,

Isro opublikowało diagram ścieżki pokonanej przez moduł księżycowy

Lądowanie zostało starannie zaplanowane tak, aby zbiegło się z początkiem księżycowego dnia, aby Vikram i Pragyan mogli przez dwa tygodnie pracować przy świetle słonecznym.

Kiedy spali, Isro powiedziała, że ​​oboje wykonali wszystkie swoje zadania, ale miała nadzieję, że obudzą się ponownie na początku następnego księżycowego dnia.

Eksperci podali przykład chińskiego lądownika Chang’e4 i łazika Yutu2, które kilka razy budziły się wraz ze wschodem słońca.

Ale Isru próbował złagodzić oczekiwania, mówiąc: „Jeśli Vikram i Pragyan się nie obudzą, pozostaną na Księżycu jako ambasadorowie Indii na Księżycu”.

BBC News India teraz na YouTube. Kliknij tutaj Aby subskrybować i oglądać nasze filmy dokumentalne, objaśniające i polecane.

Przeczytaj więcej historii z Indii z BBC:

READ  Naukowcy chcą połączyć satelity w przestrzeni kosmicznej, aby komunikować się z innymi światami