Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Certyfikaty zgodności od DNV dla Energinet Baltic Pipes

Certyfikaty zgodności od DNV dla Energinet Baltic Pipes

DNV, niezależny ekspert ds. energii, przedstawił Certyfikaty Zgodności (CoC) duńskiemu krajowemu operatorowi systemu transportowego, firmie Energinet, dla swojego odcinka dużego projektu gazociągu podmorskiego Bałtyku. Gazociąg o wartości 2,4 mld dolarów to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynek europejski.

Dzięki rocznej przepustowości 10 mld metrów sześciennych projekt Baltic Pipe pozwoli na transport gazu z Norwegii do Danii i Polski. Firma DNV została zakontraktowana na wczesnym etapie projektu, aby świadczyć usługi zabezpieczenia technicznego i ostatecznie wspierać władze w zakresie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń na użytkowanie nowej infrastruktury.

Zakres kontraktu obejmował niezależną weryfikację, kompleksowe niezależne modelowanie oraz certyfikację rurociągu podmorskiego DNV-SE-0475. Kryteria akceptacji obejmowały duńską ustawę o szelfie kontynentalnym, uznaną na całym świecie normę DNV-ST-F101 oraz zestaw podstawowych kryteriów i zalecanych praktyk DNV. Prace miały miejsce na etapie inżynierii, zaopatrzenia, budowy, instalacji, podłączenia i oddania do eksploatacji projektu.

Baltic Pipes podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w 2018 roku i został częściowo sfinansowany przez Unię Europejską. Zapewniając Polsce nowe dostawy energii, umożliwiając krajowi odejście od elektrowni węglowych i zmniejszając ogólną emisję CO2, projekt jest zgodny z celem późniejszego planu REPowerEU. Ten plan przedstawia szereg środków mających na celu przyspieszenie zielonej transformacji przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności ogólnounijnego systemu energetycznego, aby przyspieszyć odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych.

Niedawno opublikowana w Kopenhadze prognoza dotycząca transformacji energetycznej DNV 2022 przewiduje, że gaz ziemny osiągnie szczyt w 2036 r., a następnie powoli spadnie, aż do 2050 r. o około 10 procent poniżej obecnych poziomów. Gaz ma stały potencjał ze względu na swoją wszechstronność: połowa zapotrzebowania na gaz to energia końcowa jest w produkcji , transport i budynki, a druga połowa to konwersja do innych zastosowań końcowych, takich jak elektryczność, petrochemia i produkcja wodoru.

READ  Polska restauracja ze świeżym wystrojem i kreatywnymi koktajlami | czasy pustynne

„Projekt Baltic Pipes jest bardzo złożony i obejmuje wielu interesariuszy. DNV z dumą pracuje nad projektami, które wspierają bezpieczeństwo energetyczne, zmniejszają emisje CO2 i dostosowują się do transformacji energetycznej UE. Cieszymy się, że Energinet wybrał DNV jako cenionego partnera w naszym rolę polegającą na świadczeniu usług atestacyjnych w celu uniknięcia ryzyka dla tego projektu infrastruktury kapitałowej, powiedział Mick Cramer Jakobsen, kierownik projektu w DNV Power Systems.

Część zakrojonego na szeroką skalę projektu firmy Energinet obejmuje 105 km (65 mil) rurociągu na Morzu Północnym, około 210 km (130 mil) podziemnego rurociągu przez Danię, rozbudowę terminalu odbiorczego gazu Nybro oraz nową tłocznię w Everdrup w południowej Nowej Zelandii. DNV asystował również w profesjonalnych usługach dla Energinet na rurociągach lądowych, tłoczni i stacji paliw.

Rurociąg został zainaugurowany we wtorek 27 września 2022 r. przez premiera Danii (PM) Mette Frederiksen, premiera Polski Mateusza Morawieckiego i premiera Norwegii Jonasa Jahra Storra.

Projekt ten nabrał strategicznego znaczenia, ponieważ wyzwania związane z zaopatrzeniem Europy w energię znalazły się w centrum uwagi w ostatnich miesiącach. Projekt stanowi kluczowy krok w dążeniu Polski do uwolnienia się od uzależnienia od rosyjskiego gazu i dekarbonizacji gospodarki zgodnie z zobowiązaniami podjętymi w Paryżu.

Aby skontaktować się z autorem, wyślij e-mail na adres [email protected]