Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Cern przygotowuje się na kolejne odkrycia 10 lat po odkryciu „Boskiej cząstki” | Wielki Zderzacz Hadronów

Minęło 10 lat od dzisiaj Ogłoszono dowody na istnienie bozonu Higgsa – nieuchwytnej cząstki związanej z niewidzialnym polem dającym masę. Ale dla profesor Danieli Bortoletto wspomnienia są jak zawsze świeże.

„Po prostu pamiętam radość. Pamiętam, że wszyscy byli bardzo szczęśliwi. I co mnie zaskoczyło [was] Jak wszyscy byli zainteresowani, wydawało się, że cały świat nas świętuje ”.

Teraz w imieniu Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) – Monster Proton ulega awarii w Europejskie Laboratorium Cząstek, CERN – Przygotowanie do startu Trzeci okres zbierania danych We wtorek eksperci mają nadzieję ujawnić więcej tajemnic budulcowych elementów wszechświata.

Bortoletto, obecnie kierownik wydziału fizyki cząstek na Uniwersytecie Oksfordzkim i część zespołu, który odkrył bozon Higgsapowiedziała, że ​​jej głównym wspomnieniem wydarzeń sprzed dziesięciu lat był moment na dwa tygodnie przed ogłoszeniem, kiedy badacze ujawnili swoją analizę danych i zobaczyli niewątpliwe oznaki bozonu.

„Wciąż myślę [about] W tym momencie mam motyle w brzuchu” – powiedziała – „To było niewiarygodne. To naprawdę wyjątkowy moment w życiu świata”.

Szum medialny, kiedy ogłoszono odkrycie, był ogromny, a gazety, radio i telewizja koncentrowały się na cząsteczce przejściowej tak samo, jak to było ważne.

Nazwana „boską cząstką” na cześć fizyka Petera Higgsa, cząstka Higgsa jest charakterystyczną cząstką pola Higgsa – niewidzialnego pola energii, które rozprzestrzenia się w całym wszechświecie. Krótko mówiąc, jest to interakcja cząstek fundamentalnych z tym polem, interakcje, o których po raz pierwszy sądzono, że miały miejsce wkrótce po Wielkim Wybuchu, gdy wszechświat rozszerzał się i ochładzał. Co daje im masę.

Istnienie bozonu Higgsa zostało przewidziane przez Model Standardowy, fundamentalną teorię, która wyjaśnia trzy z czterech podstawowych sił natury, ale stało się to dopiero podczas podstawowych eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Naukowcy znaleźli kluczowe dowody.

READ  Pięć kroków do stworzenia udanej przestrzeni e-sportowej w każdej szkole

Dzięki odkryciu bozonu Higgsa naukowcy mogą teraz wyjaśnić szereg zjawisk: Od dlaczego Elektrony mają masę i dlatego mogą tworzyć chmurę wokół jądra, dając początek atomom; Dlaczego neutron jest bardziej masywny niż proton i dlaczego ten pierwszy rozpada się, a drugi jest stabilny.

Pole Higgsa wyjaśnia, dlaczego atomy istnieją i dlaczego istniejemy. „A fakt, że możemy umieścić to w kontekście, który naszym zdaniem rozumiemy, jest całkiem fajny” – powiedział Bortolito.

Ale historia jeszcze się nie skończyła. Od ogłoszenia w 2012 roku nie było Więcej rewelacji – W tym spostrzeżenia na temat Jak rodzi się i rozpada bozon Higgsa?oraz jego oddziaływania z ciężkimi cząstkami, takimi jak kwarki górne i dolne. Prace idą pełną parą.

Naukowcy mają nadzieję, że między innymi zbadają interakcje między bozonem Higgsa a mionami – podstawowymi ujemnie naładowanymi cząstkami subatomowymi – oraz zbadają sprzężenie bozonu Higgsa z samym sobą.

Zrozum, na przykład, że samokoniugacja Higgsa może być [help us] „Zrozumienie, jak wyglądał potencjał Higgsa i lepsze zrozumienie tego, co wydarzyło się we wczesnym wszechświecie” – powiedział Bortoletto.

Kluczem do takiego działania jest trzecia runda LHC, która ma się rozpocząć we wtorek. Tym razem rozbijacz atomów będzie działał przy 13,6 biliona elektronowoltów (TeV), w porównaniu z 13 TeV, a Bortoletto ujawnia, że ​​eksperymenty Atlas i CMS mają podwoić swoje zbiory danych.

„Więcej danych i trochę więcej mocy otwierają nowe możliwości” – powiedział Bortolito. Powiedziała, że ​​naukowcy będą mogli bardziej szczegółowo zbadać bozon Higgsa, a prace mogą również dostarczyć nowych informacji na temat masy bozonu W. Inna podstawowa cząstka, bozon W, był sercem sensacji na początku tego roku, kiedy Naukowcy z Collider Detector w Fermilab w Stanach Zjednoczonych ujawnili Ich dane wskazują, że cząstka ma znacznie większą masę niż przewidywał Model Standardowy.

READ  Zobacz, jak rakieta Atlas V wystrzeliwuje satelitę ostrzegającego Sił Kosmicznych w czwartek

Bortolito dodał, że jest miejsce na bardziej fundamentalne odkrycia.

„W sektorze Higgsa jest dużo miejsca” – powiedziała. „Ponownie mamy trochę więcej energii, możemy odkryć coś nowego, jakieś nowe cząstki – mamy szansę, za każdym razem, gdy podnosimy się w energii, aby odkryć być może nową fizykę”.