Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ceny w USA wracają do centrum w przyszłym tygodniu

Główne cechy klimatu inwestycyjnego nie uległy zmianie. Ewolucja wirusa polega na ponownym wprowadzeniu ograniczeń społecznych, rozszerzeniu blokad (np. Sydney) i przedłużeniu oficjalnych stanów wyjątkowych (Japonia). W przypadku wielu firm powrót do biura w Stanach Zjednoczonych jest opóźniony. Zaufanie do transportu masowego prawdopodobnie potrwa dłużej.

Z danych trudno jest wywnioskować bezpośredni wpływ ekonomiczny. Może to być, przynajmniej częściowo, spowodowane spowolnieniem w raportach ekonomicznych. Może być również trudno odróżnić dojrzałość powrotu do zdrowia w wielu krajach azjatyckich od wzrostu wirusa. Wąskie gardła i niedobory dostaw mogą być innymi czynnikami osłabiającymi nieco dynamikę gospodarczą.

Mocne dane o zatrudnieniu w USA sprawiają, że Jackson Hole jest kolejną okazją do aktualizacji tempa (i prawdopodobnie składu) skupu obligacji Rezerwy Federalnej. Ponieważ emisja netto obligacji skarbowych spada w nadchodzących miesiącach, Fed kupuje większą część nowej podaży. Jednocześnie presja cenowa może osiągać szczyt. Ceny płacone w raporcie ISM dla przemysłu spadły w lipcu do 85,7 z 92,1. To najniższy odczyt od czterech miesięcy i drugi spadek od trzech miesięcy.

USA opublikują dane o CPI za lipiec 11 sierpnia. Oczekuje się, że główny kurs spadnie po raz pierwszy od października ubiegłego roku. Prawie na pewno pozostanie na wysokim poziomie i prawdopodobnie przekroczy 5% rok do roku. Potencjalny poślizg stopy bazowej prawdopodobnie będzie odzwierciedlał spadek stopy bazowej. Oczywiście jest za wcześnie, aby urzędnicy mogli na tym polegać. Jednak ostatnie komentarze potwierdzają nasze przekonanie, że „przejściowy” charakter wzrostu inflacji oznacza, że ​​presja cenowa musi osłabnąć przed końcem roku, w przeciwnym razie hipoteza zostanie zweryfikowana.

W miarę jak banki centralne przechodzą od udzielania wsparcia w sytuacjach kryzysowych do realizacji celów politycznych, istnieje pole do rozbieżności opinii. Media może łatwiej dostrzec to w Europejskim Banku Centralnym, a ostatnio w Banku Anglii, ale widać to również w Rezerwie Federalnej, chociaż nie ma opozycji. Tradycyjnie Rada Gubernatorów jest bardziej zdyscyplinowana niż Szefowie Prowincji, a strukturalnie, gdy Rada jest w pełni obsadzona, Rada Gubernatorów (siedmiu) przewyższa liczebnie Szefów Regionalnych, którzy mają pięć głosów. Władzę szefów regionalnych ogranicza również fakt, że nowojorski Fed ma stały głos w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku, często wchodzi w skład kierownictwa i rzadko się sprzeciwia. Jednak ostatnie komentarze gubernatorów Claridy, Wallera i Brainarda sugerują, że konsensus rady może ulegać erozji.

Trzy kolejne punkty danych zawierają ceny na przyszły tydzień. Pierwszym z nich jest wskaźnik cen producenta. Miesięczna podwyżka zarówno stawki podstawowej, jak i bazowej może zmniejszyć się o połowę w stosunku do 1,0% wzrostu w czerwcu. Jednak biorąc pod uwagę efekt bazy, roczne stopy raczej nie zmienią się znacząco z 7,3% i 5,6% odpowiednio dla stopy podstawowej i bazowej w czerwcu. Po drugie, wzrost cen importu i eksportu prawdopodobnie spadnie, co spowolni tempo wzrostu rok do roku. Warto zauważyć, że w okresie COVID-19 Stany Zjednoczone doświadczyły pozytywnego szoku w zakresie handlu. W okresie od roku do czerwca wskaźnik cen eksportu wzrósł o 16,8%, a wskaźnik cen importu o 11,2%. Po trzecie, w sierpniowym badaniu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan pyta się również o oczekiwaną inflację, a niektórzy urzędnicy powołują się na długoterminową (5-10 lat). W maju osiągnął 3,0% i osiągnął 2,8% w czerwcu i lipcu. Najniższy poziom za rok to 2,7%. W 2019 roku wynosił średnio 2,4%.

READ  NENT zdobywa więcej praw do Premier League | C21Media | Aktualności

Dane z sektora realnego w strefie euro za czerwiec zostały obniżone jako czynnik rynkowy od czasu publikacji PKB za II kw. (2,0% wobec oczekiwanego 1,5%, pierwszy kwartalny wzrost od III kw. 20). Badanie Inwestorów i ZEW przeprowadzone przez Sentix nie ma na tyle wagi, aby mieć znaczący wpływ na rynek. Punktem kulminacyjnym brytyjskiej gospodarki jest pierwsze spojrzenie na PKB w drugim kwartale. Gospodarka brytyjska skurczyła się o 1,6% w pierwszym kwartale 21 roku, ale wydaje się, że odbiła się szczęśliwie w drugim kwartale, przy czym wielu spodziewa się wzrostu aktywności gospodarczej o 5%-6%. Zaktualizowane prognozy Banku Anglii przewidują wzrost o 5% w drugim kwartale i 3% w trzecim. W ciągu ostatniego miesiąca, sądząc po rynkach swapów, rynek zmienił się z jednej trzeciej szansy na wzrost do połowy przyszłego roku do prawie w pełni wycenionej (prawie 90% szans).

Komisja Europejska zdecydowała się nie wszczynać natychmiastowego odwołania się do Wielkiej Brytanii w związku z wdrożeniem Protokołu z Irlandii Północnej, który obejmuje badanie towarów z innych części Wielkiej Brytanii po wjeździe do Irlandii Północnej. Chociaż Wielka Brytania często broni nienaruszalności traktatów i umów, teraz ostatecznie dąży do przeredagowania umowy.

Wygląda na to, że premier Johnson jest tak skupiony na nadzorowaniu Brexitu, że był gotów zgodzić się na prawie wszystko, nawet narysować granicę na Morzu Irlandzkim, z czego wcześniej wyśmiewał się jego poprzednik. Jednak po Brexicie rząd Johnsona twierdzi, że umowa jest niepraktyczna i musi zostać ponownie wdrożona. Komisja Europejska zagroziła podjęciem działań naprawczych, ale zdecydowała się na negocjacje latem. To prawdopodobnie wzmocni jego pozycję później, ponieważ będzie bardziej skłonny do zabrania głosu teraz.

Tymczasem Wielka Brytania wyprzedziła Unię Europejską, a funt brytyjski wyprzedził euro. Funt brytyjski jest najważniejszą walutą o najlepszych wynikach, której wartość wzrosła o około 1,5% w stosunku do dolara amerykańskiego. Z kolei euro straciło około 3,7%. Funt brytyjski zakończył ostatni tydzień na najlepszym poziomie w stosunku do euro od lutego 2020 r. (Euro było blisko 0,8470 GBP).

READ  5 niedocenianych europejskich miast, które są idealne do życia na emigracji

Konfrontacja między Komisją Europejską a Polską zbliża się do punktu kontuzji. Komisja Europejska dała Warszawie czas do 16 sierpnia na wyjaśnienie swojej odmowy przyjęcia orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, że rządowy mechanizm karania sędziów narusza niezawisłość sądownictwa z naruszeniem fundamentalnego traktatu UE.

Mamy tu do czynienia z dwoma dużymi problemami. Pierwsza to wąska kwestia niezawisłości sędziowskiej. Polska nie jest sama. Węgry, Chorwacja i Słowacja również krytykują Komisję Europejską. Każdy system ma swoje własne kontrole i salda. Trzeba zaakceptować pewne różnice, ale to rodzi szerszy problem, kto decyduje o tym, co jest dopuszczalne, a co nie. Po drugie, UE wciąż walczy o pierwszeństwo prawa europejskiego nad prawem krajowym, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości jest ostateczną władzą sądowniczą. Niemcy zakwestionowały tę zasadę orzeczeń Europejskiego Banku Centralnego w sprawie zakupu obligacji EBC.

Dużo się mówi o karach i wstrzymaniu przynajmniej części pomocy z „funduszu windykacyjnego” (około 24 mld euro). Z jednej strony może to być zrozumiałe. Z drugiej strony polski rząd, kierowany przez PiS, cieszy się powszechnym poparciem, nawet jeśli nie takim jak przed Covidem. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej mają mniejsze doświadczenie we wspólnej suwerenności. Jest też mniej liberalna społecznie niż w większości krajów Europy Zachodniej w tym historycznym momencie. Jeśli nie uda się osiągnąć tymczasowego ugody (zgody na niezgodę), materialne korzyści z członkostwa w UE maleją, a poczucie asymetrycznego ryzyka w stosunku do Rosji, czy podzielony dom pozostanie?

Wreszcie, w przyszłym tygodniu, kilka spotkań banków centralnych rynków wschodzących, które przyciągną uwagę. Banki centralne Turcji i Meksyku odbywają spotkania polityczne 12 sierpnia. Jak wielu wie, polityka monetarna została w Turcji upolityczniona. Prezydent Erdoğan dał jasno do zrozumienia, że ​​chce obniżyć stopy procentowe i na polecenie zwolnił kilku gubernatorów. Kavkiloğlu, obecny gubernator, może naprawdę chcieć zrobić to, czego chce Erdogan, ale dane nie dają mu pola manewru. Inflację odnotowano w lipcu ubiegłego tygodnia. Wzrósł bardziej niż oczekiwano, 1,8% m/mi 18,95% r/r. Ceny producenta wzrosły o około 2,5% po wzroście o 4% w czerwcu. Roczna stawka jest bliska 45%. 12-miesięczna perspektywa inflacji z badania banków centralnych nadal jest optymistyczna.

Jedną z pozytywnych zmian dla Ankary jest to, że w lipcu turecka lira była najsilniejszą walutą świata, wzrastając o 3% w stosunku do dolara amerykańskiego. Oczywiście wzrosty należy rozumieć w kontekście ich spadku o 5,25% w drugim kwartale i 9,8% w pierwszym kwartale. Pozostawia roczną stratę nieco ponad 12%. Jednak obniżka stóp procentowych, która nie wydaje się być uzasadniona konwencjonalnymi środkami makroekonomicznymi, zagroziłaby ostatnim zwyżkom liry.

READ  Clifford Chance doradza Mitsui przy inwestowaniu we włoską firmę spożywczą Euricum

Bank centralny Meksyku odwrócił obniżkę stóp dokonaną w lutym w maju, pozostawiając na początku roku stopę na poziomie 4,25%. W drugim kwartale roczny wzrost CPI wyniósł około 5,9%-6,1%. Wzrost nabiera większego tempa. Gospodarka wzrosła o 1,5% w drugim kwartale po wzroście o 0,8% w pierwszym kwartale. Gospodarka nie jest przegrzana, ale inflacja daje bodziec do działania. Obecny gubernator (Alejandro Díaz de Leon) starł się z prezydentem AMLO i nie otrzymał drugiej kadencji. Jego obecny termin upływa w grudniu, a rynek swap wydaje się wyceniać podwyżkę na każdym z czterech pozostałych spotkań. Minister finansów Arturo Herrera otrzymał skinienie i wydaje się być mniej jastrzębi. Kiedy wszystko zostało powiedziane i zrobione, peso pozostaje jedną z najsilniejszych walut rynków wschodzących w tym roku, tracąc blisko 2/3 procent wobec dolara.

Bank Centralny Filipin spotyka się 12 sierpnia. Wydaje się, że gospodarka skurczyła się o ponad 1% w drugim kwartale po skromnym 0,3% wzroście w pierwszym kwartale. Dane o PKB zostaną opublikowane 9 sierpnia. Przy inflacji na poziomie 4% i głównej stopie procentowej (stopa oprocentowania kredytów overnight) na poziomie 2%, bank centralny ma niewielkie pole do obniżki stóp. Zamiast tego sugerował możliwość zmniejszenia wymaganych rezerw. Wskaźnik ten wynosi obecnie 12%, co jest znacznie wyższy niż w innych krajach regionu. Rząd nałożył ścisłą blokadę na obszar metropolitalny Manili na dwa tygodnie, aby powstrzymać infekcję. Peso spadło w tym roku o 4,7%, a nieco ponad połowa straty (2,4%) miała miejsce w zeszłym miesiącu.

Wątpliwy zaszczyt najsłabszej waluty świata w zeszłym miesiącu jest spowodowany około 5% spadkiem kursu peruwiańskiego sol. Bank centralny spotyka się również 12 sierpnia. Nacisk na walutę wynika ze względów ekonomicznych i politycznych. Inwestorzy są zaniepokojeni polityką nowego centrolewicowego rządu. Ale oczywiście w Latam są różne typy lewicowców, a niepewność może być teraz większym problemem niż pewność. Inflacja jest bliska 4% i rośnie, a stopa referencyjna wynosi 25 punktów bazowych. Inne banki centralne rynków wschodzących, w tym trzy w regionie (Brazylia, Meksyk i Chile) już rozpoczęły cykl zacieśniania. Peru się waha.