Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ceny domów w Polsce | Prognozy dla rynku mieszkaniowego

Pomimo narzuconych przez rząd wakacji kredytowych, rosnące stopy procentowe zmniejszają liczbę wniosków o kredyt hipoteczny w Polsce. Zdjęcie: iQoncept / Shutterstock

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny w Polsce gwałtownie spadła w ostatnich miesiącach ze względu na rosnące koszty kredytu i kilkudziesięcioletni wysoki poziom. zapalenie W kraju europejskim widziano go 11 razy z rzędu Oprocentowanie Wycieczka od października 2021.

polskie budownictwo Żądanie Oczekuje się dalszego spadku, cykl podwyżek stóp procentowych nie wykazuje oznak słabnięcia. Wrześniowy raport o inflacji pokazał, że ceny konsumpcyjne w Polsce rosły w najszybszym tempie od 26 lat. To jest Krach na rynku mieszkaniowym w Polsce Czy to jest blisko?

Wyjaśnienie krachu na rynku mieszkaniowym

Dekoniunktura na rynku mieszkaniowym to okres gwałtownego spadku cen nieruchomości. Zazwyczaj poprzedza go bańka na rynku mieszkaniowym, okres wysokich cen nieruchomości napędzanych zwiększonym popytem, ​​tanimi kredytami i oprocentowaniem spekulacyjnym. Ekonomista Joseph Stiglitz zdefiniowany Bąbelki zasobów obejmują:

„Jedynym powodem, dla którego dzisiaj cena jest wysoka, jest to, że inwestorzy uważają, że cena sprzedaży będzie wysoka jutro – jeśli „podstawowe” czynniki nie wydają się uzasadniać takiej ceny – wtedy pojawia się bańka”.

Od dawna panuje błędne przekonanie, że ceny nieruchomości są odporne na spadki na rynku i tylko z czasem rosną. Jest jednak podatny na czynniki zewnętrzne, takie jak rynek mieszkaniowy dystrybutorPopyt i stopy procentowe i mogą być przedmiotem Cykle wzlotów i popiersi.

Stany Zjednoczone Ameryki Kryzys kredytów hipotecznych subprime Szeroko cytowanym przykładem jest krach na rynku mieszkaniowym, który rozpoczął się w 2007 roku. Było to napędzane przez niedofinansowanych kredytobiorców, którzy zaciągali nadmierne kredyty hipoteczne przy niskich stopach procentowych, co doprowadziło do powstania bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości.

Gdy kredytobiorcy zaczęli spłacać swoje kredyty hipoteczne, przejęcia wzrosły, obligacje hipoteczne posiadane przez banki utraciły spłatę, a ceny nieruchomości spadły. Te wydarzenia ostatecznie doprowadziły do: Kryzys finansowy 2007-2008.

Jaka jest Twoja opinia na temat USD/PLN?

Głosuj, aby zobaczyć, co czują handlowcy!

Historia cen domów w Polsce

Patrząc na historyczne ceny domów w Polsce, możemy zauważyć cykliczny trend przypominający boom mieszkaniowy w kraju w okresie po pandemii, który obserwuje się w większości regionów na świecie.

Należy również zauważyć, że ceny domów w Europie stale rosną od ponad dekady. Według Eurostat Z danych wynika, że ​​ceny domów w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) wzrosły o 48,1% od 2010 r. do drugiego kwartału 2022 r.

READ  Wysoki Trybunał UE wydaje Polsce nakaz zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w Troi

W tym okresie ceny domów spadły tylko w trzech krajach UE: Grecji, Włoszech i na Cyprze.

W ostatniej dekadzie Europa odnotowała gwałtowny wzrost cen domów w latach po pandemii. W dużej mierze wynika to z wyjątkowo niskich stóp procentowych po 2020 i 2021 r. Banki centralne W czasie globalnych blokad zmuszony był obniżyć koszty finansowania zewnętrznego, aby wesprzeć wzrost gospodarczy. Ceny są również wspierane przez zwiększony popyt na mieszkania wynikający z globalnych trendów społecznych, takich jak praca z domu.

Po przejściowym spowolnieniu aktywności mieszkaniowej na początku 2020 r. budownictwo i transakcje na rynku nieruchomości ponownie ożywiły się, gdy gospodarka ponownie otworzyła się w drugiej połowie 2020 r., a oprocentowanie kredytów osiągnęło historycznie niskie poziomy.

Krok Raport Według Polskiego Banku Centralnego głównymi czynnikami wysokiego popytu na polskim rynku nieruchomości są:

Jednocześnie entuzjazm związany z rynkiem mieszkaniowym w Polsce był duży, gdyż aktywność budownictwa mieszkaniowego osiągnęła rekordowy poziom pod koniec 2020 roku. Rok później w Polsce w czwartym kwartale 2021 r. nastąpił kolejny szczyt liczby oddanych mieszkań.

Według Urostatyna Według Indeksu Cen Mieszkań (HPI) ceny domów w Polsce wzrosły o 12,1% rok do roku w czwartym kwartale 2021 r. i 12,4% w drugim kwartale 2022 r.

Jak wskazuje deflowane tempo wzrostu HPI Eurostatu, w 2020 roku na polskim rynku mieszkaniowym pojawiły się oznaki nadmiernego pobudzenia. Zdeflowany HPI usuwa inflację cen konsumpcyjnych z HPI i jest uważany za kluczową zmienną do analizy cykli cen domów. Firma wyjaśniono:

„W szczególności bardzo wysoka dynamika wzrostu jest uważana za wczesny wskaźnik ostrzegawczy napięć na rynku nieruchomości, wskazujący na ryzyko powstania baniek cenowych. Przyjęty w kontekście MIP limit alarmowy to 6% rocznej stopy wzrostu w deflacyjny HPI.

The Roczna amortyzowana HPI dla Polski 6,1% w 2019 i 6,9% w 2020, co wskazuje na ryzyko powstania polskiej bańki na rynku nieruchomości. Roczna deflacyjna HPI w Polsce spadła do 3,5% w 2021 r. przy rosnącej inflacji.

Wyższe stopy procentowe wpływają na popyt mieszkaniowy

Rynki mieszkaniowe są bardzo wrażliwe na stopy procentowe. Generalnie popyt na mieszkania spada, gdy stopy procentowe rosną z powodu wzrostu kosztów kredytu hipotecznego. Jak wspomniano wcześniej, stopniowy wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych w Europie w ciągu ostatniej dekady zbiegł się z historycznie niskimi stopami procentowymi w UE.

READ  Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May zakończyli zdjęcia w Polsce

Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymywał ujemne stopy procentowe na poziomie -0,5% od czerwca 2014 do lipca 2022. Ponieważ oprocentowanie kredytów hipotecznych jest powiązane z obowiązującą stopą procentową banku centralnego, przystępność cenowa jest odbierana Masa wodna Pomógł rozwijać się rynkowi mieszkaniowemu.

Polski bank centralny, Narodowy Bank Polski (NBP), był agresywny w 2022 r., dokonując 11 kolejnych podwyżek stóp procentowych od października 2021 r. Stopy procentowe wzrosły z niskiego poziomu 0,1% we wrześniu 2021 r. do 6,75% do października 2022 r. .

Dewaluacja walut europejskich w 2022 r. wskazuje na możliwy wydłużony cykl podwyżek stóp w regionie w celu zwalczania rosnącej inflacji i dotrzymania kroku amerykańskiej Rezerwie Federalnej (US Federal Reserve).podajnik) Polski złoty stracił do dolara o ponad 17% (do 20 października).USD/PLNw porównaniu do 14% spadku euro w stosunku do dolara w tym samym okresie (EUR/USD)

Kurs USD/PLN

Według Korporacji Inwestycji w Nieruchomości CBRERynek mieszkaniowy w Polsce zaczął wykazywać oznaki spowolnienia popytu na początku 2022 roku. W pierwszym kwartale 2022 roku w Warszawie sprzedano tylko 3307 mieszkań deweloperskich, wobec średnio 5 427 w ciągu ostatnich pięciu lat.

Przy rocznej stopie inflacji w Polsce na najwyższym od 26 lat poziomie 17,2% we wrześniu 2022 r. oczekuje się, że NBP wydłuży cykl podwyżek stóp.

Aby zmniejszyć obciążenie konsumentów, polski rząd przyjął w lipcu ustawę zezwalającą na „wakacje kredytowe”. Notatki z Polski zgłoszone. Kredytodawcy hipoteczni w Polsce mogą zdecydować się na tymczasowe dokonywanie płatności przez cztery miesiące w 2022 roku i kolejne cztery miesiące w 2023 roku.

NBP ma spotkać się 9 listopada na kolejnym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej. Zgodnie z październikową notatką uzyskaną przez Capital.com, ekonomiści JP Morgan spodziewają się wzrostu stóp procentowych do 7,25% do końca 2022 r. i 8% w 2023 r.

Prognozy polskiego rynku mieszkaniowego na rok 2022 i kolejne lata

Czy w obliczu spodziewanego dalszego wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych w najbliższym czasie, krach na polskim rynku nieruchomości jest nieuchronny? Odpowiedź nie jest prosta.

Popyt mieszkaniowy w Polsce ucierpiał w związku z wysokimi kosztami kredytu i rosnącą inflacją, ale ceny mieszkań nie odnotowały znaczącego spadku cen ze względu na niską podaż. CBRE Określony:

READ  Polski KGHM może sprzedać jeszcze mniejsze kopalnie – mówi wiceprezes

„Rynek wchodzi w fazę zmniejszonego popytu przy ograniczonej podaży. W nadchodzących miesiącach, choć niektóre projekty mogą zostać przesunięte, ceny mogą nadal rosnąć, głównie ze względu na rosnące koszty budowy, a my zobaczymy wzrost dostępnych ofert mieszkań na sprzedaż.

Podobna tendencja wystąpiła w innych gospodarkach w czasie globalnego kryzysu finansowego. Morgan Stanley Opisał obecny rynek mieszkaniowy w USA jako „nie inaczej”. Bank powiedział:

„Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych historycznie hamowało wzrost cen domów, ale ten rynek mieszkaniowy jest jak żaden inny. Ograniczona podaż, lata konserwatywnego udzielania kredytów i inne czynniki sugerują, że ceny domów powinny nadal rosnąć, choć w wolniejszym tempie”.

Jednak po stronie popytowej prognozy dla rynku mieszkaniowego w Polsce były niższe. Według danych Biura Informacji Kredytowej liczba nowych wniosków o kredyt hipoteczny w Polsce spadła w sierpniu o około 71% w porównaniu z rokiem poprzednim. Notatki z Polski.

dolna linia

Przewidywanie spowolnień na rynku mieszkaniowym jest trudnym zadaniem, ponieważ przyszłość jest niepewna.

Dlatego warto zauważyć, że analitycy i eksperci mogą się mylić w swoich prognozach dotyczących polskiego rynku mieszkaniowego.

Projekcje nie powinny być używane jako substytut własnych badań. Zawsze postępuj z należytą starannością. Pamiętaj, że Twoja decyzja o handlu lub inwestowaniu zależy od tolerancji ryzyka, wiedzy rynkowej, wielkości portfela i celów. Nigdy nie handluj pieniędzmi, których nie możesz stracić.

Często Zadawane Pytania

Czy ceny nieruchomości w Polsce spadają?

Według Urostatyna Według Indeksu Cen Mieszkań (HPI) ceny domów w Polsce wzrosły o 12,4% rok do roku w drugim kwartale 2022 roku.

Czy ceny domów spadną w Polsce?

Wysokie oczekiwania Stopy procentowe Domy są przemoczone Żądanie Jednak w Polsce CBRE Analitycy oczekują ograniczonej dystrybutor Mieszkania i wysokie koszty budowy utrzymują ceny domów na wysokim poziomie.

Czy kupno nieruchomości w Polsce to dobra inwestycja?

Inwestycje w nieruchomości są obarczone wieloma poważnymi zagrożeniami gospodarczymi i rynkowymi. Przed zakupem nieruchomości należy zawsze przeprowadzić dokładną należytą staranność.

Pamiętaj, że Twoja decyzja o handlu lub inwestowaniu zależy od tolerancji ryzyka, wiedzy rynkowej, wielkości portfela i celów. Nigdy nie handluj pieniędzmi, których nie możesz stracić.

Powiązane czytanie

Oceń ten artykuł