Centrysta Donald Tusk został nowym premierem Polski po ośmiu latach rządów prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, która przegrała październikowe wybory powszechne.
Laila Fadel, gospodarz:
Polski parlament głosował za wyborem nowego premiera, kończąc osiem lat rządów prawicowo-nacjonalistycznego, które zdestabilizowały instytucje demokratyczne w kraju. Lider liberalnej opozycji Donald Tusk został nowym premierem największego kraju byłej komunistycznej wschodniej flanki Unii Europejskiej.
(Dźwięk zarchiwizowanego nagrania)
PREMIER DONALD TUSK: (Mówi w języku innym niż angielski).
(oklaski)
Fadel: W dzisiejszym porannym przemówieniu przed Parlamentem Tusk obiecał przywrócenie standardów demokratycznych i naprawę stosunków z Unią Europejską. Rob Schmitz z NPR dołącza do nas teraz z Warszawy, gdzie śledził przekazanie władzy. Dzień dobry Rob.
ROB SCHMITZ, telefonicznie: Dzień dobry, Leila.
FADEL: Zatem Donald Tusk bardzo różni się od amerykańskiego przywódcy politycznego – prawda? – Inna polityka. To wielki dzień dla demokracji w Europie.
Schmitz: Tak.
Fadel: Jak się masz?
SCHMITZ: Donald jest zupełnie inny.
Fadel: Tak. Jak Tusk zmieni Polskę na stanowisku premiera?
SCHMITZ: Tak, po jutrzejszym oficjalnym zaprzysiężeniu rządu koalicyjnego Tusk uda się prosto do Brukseli na szczyt UE. Jego pierwszym zadaniem będzie poprawa stosunków Polski z Unią Europejską. Poprzedni polski rząd, kierowany przez prawicowe Prawo i Sprawiedliwość, gardził Unią Europejską. Partia uważała, że Bruksela zagraża suwerenności kraju. Relacje pogorszyły się do tego stopnia, że Unia Europejska zamroziła dla Polski fundusze przeciwpandemiczne o wartości ponad 100 miliardów dolarów w związku ze szkodami, jakie PiS wyrządził krajowemu sądownictwu i wolnej prasie, z naruszeniem unijnych standardów demokratycznych. Tusk powiedział w tym tygodniu, że podczas spotkań z przywódcami Unii Europejskiej będzie pracował nad zniesieniem zakazu tych funduszy.
Fadel: To mnóstwo pieniędzy. Czy uda mu się to osiągnąć?
Schmitz: Być może. Jest byłym przewodniczącym Rady Europejskiej – władzy wykonawczej Unii Europejskiej i od lat spędzonych w Brukseli ma bliskie powiązania z przywódcami UE. Więc to powinno być dla niego łatwe zwycięstwo.
FADEL: Jak więc łatwo naprawi szkody wyrządzone tym demokratycznym instytucjom w Polsce, które PiS wyrządził jej w ciągu ośmiu lat sprawowania władzy?
Schmitz: Tak, dotarliście do trudnego etapu, jaki czeka Tuska i centrolewicowy rząd. PiS miał mnóstwo czasu na demontaż kluczowych aspektów polskiego sądownictwa. Powołali sędziów lojalnych wobec prawa i sprawiedliwości, a usunięcie tych sędziów będzie trudne z prawnego punktu widzenia. Kolejnym wyzwaniem jest to, że Donald Tusk, jako lider nowego rządu, będzie musiał nawiązać dobre stosunki robocze z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, który ma prawo weta w stosunku do wielu zmian, których chce dokonać Tusk. Duda jest powiązany z Prawem i Sprawiedliwością i nie ułatwi życia nowemu rządowi. Ale to nie pierwszy raz, kiedy Tusk jest premierem, więc może znajdzie tam jakieś kreatywne rozwiązania.
FADEL: No cóż, jesteś w Warszawie. Jak ludzie reagują na to przekazanie władzy?
SCHMITZ: Och, tutaj, w Warszawie, jest liberalna europejska stolica i jest wesoło. Wczorajszy dzień spędziłem w jednym z kin, które wyświetlało ostatnie siedmiogodzinne posiedzenie parlamentu PiS. Ludzie przebywali tam przez długi czas. Grali to na dwóch dużych ekranach. Oba teatry były pełne. Rozmawiałem tam z teatrzyczką Marią Sawińską (ph). Oto, co powiedziała.
Maria Sawińska: Kiedy chcesz coś świętować, chcesz to świętować z ludźmi. Świętujemy zmianę rządu, prawdziwą zmianę od tyranii do demokracji. Jest to dla mnie bardzo ważne. Oglądam to na YouTubie od początku istnienia nowego parlamentu. Więc kiedy pojawiła się możliwość przyjścia i świętowania tego z innymi ludźmi, było – to znaczy, jest cudownie, uwielbiam to.
SCHMITZ: I, wiesz, Leila wspomniała, że ogląda Parlament na YouTube. Transmisje na żywo polskich debat parlamentarnych na YouTube mają obecnie dziesięć razy więcej subskrybentów niż w roku ubiegłym, co świadczy o tym, że wielu młodych ludzi angażuje się w wewnętrzne funkcjonowanie polskiej demokracji.
FADEL: Rob Schmitz z NPR, oglądający politykę na dużym ekranie z Warszawy. Dziękuję Rob.
SCHMITZ: Dziękuję.
(dźwięk muzyki)
Prawa autorskie © 2023 NPR. Wszelkie prawa zastrzeżone. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź nasze strony Warunki użytkowania i Pozwolenia pod adresem www.npr.org.
Transkrypcje NPR są tworzone w krótkim terminie przez wykonawcę NPR. Tekst ten może nie mieć jeszcze ostatecznej formy i może zostać w przyszłości zaktualizowany lub poprawiony. Dokładność i dostępność mogą się różnić. Oficjalnym zapisem programów NPR jest nagranie audio.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Kto gra Sookie w serialu aktorskim „Avatar: Ostatni władca wiatru”?
Kinopolis – Festiwal Filmów Polskich w Dublinie (7-10 grudnia) – Polska w Irlandii
Wstyd: Więzy rodzinne rapu i Cyganów w dramacie Netfliksa – Romea.cz