Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

CEMEX Polska podpisał umowę na energię odnawialną ze firmą Statkraft

CEMEX Polska podpisał umowę na energię odnawialną ze firmą Statkraft

CEMEX Poland zawarł długoterminową umowę ze spółką Statkraft na dostawy zielonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, gwarantowanej i chronionej poprzez zakup Gwarantowanego Źródła Energii (GO). Transakcja, oparta na formule Corporate Power Sales Agreement (CPPA), obejmuje dostawy energii na okres ośmiu lat, począwszy od 1 stycznia 2025 roku. Podpisana umowa ma zabezpieczyć 30 proc. rocznego zapotrzebowania energetycznego zakładów CEMEX Polska.

Energia dostarczana do zakładów CEMEX w ramach podpisanej umowy będzie bazować na portfelu energii elektrycznej z polskich farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Warto zaznaczyć, że podpisana umowa jest tzw. umową na dostawę energii fizycznej, która obejmuje rzeczywistą energię wytworzoną z określonej grupy polskich jednostek wytwórczych dostarczających zieloną energię.

„Zawarta umowa jest ważna dla CEMEX-u na kilku płaszczyznach. Umowa zapewnia stabilne dostawy dużej ilości energii elektrycznej, zapewniając jednocześnie gwarantowaną, przewidywalną cenę za dostarczoną energię w długim okresie. Dzieje się tak na tle szybkiego i nieprzewidywalne zmiany cen energii na europejskim i polskim rynku energii odnotowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy.Bardzo ważne.Ponadto partnerstwo ze Statkraft jest istotne w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju Grupy CEMEX.Przede wszystkim pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych umożliwia znaczną redukcję śladu węglowego naszych zakładów produkcyjnych” – powiedział Tadeusz Radzięciak, Dyrektor ds. Operacji Cementowych i Członek Zarządu CEMEX Polska.

Umowa obejmuje dostawę energii w formie „baseloadu”, co zapewnia stałą ilość energii o każdej porze dnia przez cały okres obowiązywania umowy. Z punktu widzenia wytwórcy energii i odbiorcy końcowego jest to najbardziej zaawansowana architektura produktowa na dzisiejszym rynku energii. Ponadto transakcja dodatkowo dywersyfikuje portfel zakupów energii CEMEX Polska.

Polska jest drugim po Hiszpanii krajem z grupy CEMEX w Europie, który otrzymał taką umowę.

Cemex Poland podpisuje ośmioletni kontrakt ze firmą Statkraft na dostawy energii odnawialnej

CEMEX podpisuje ośmioletni kontrakt ze firmą Statkraft na dostawy polskiej energii odnawialnej

Opublikowano pod Wiadomości cementowe

READ  I Never Cry Review - Odyseja kochającej ostrej kobiety z Polski do Irlandii, ponownie | Kino