Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Celtic Interconnector obniży ceny

Minister klimatu Eamon Ryan powiedział, że Celtic Electric Interconnection ostatecznie obniży ceny energii.

Ostrzegł jednak, że będzie to ambicja długoterminowa i ostrzegł, że na ceny energii elektrycznej będzie miała wpływ cena gazu, która prawdopodobnie pozostanie wysoka przez następne dwa do trzech lat.

Dziś rano w Paryżu podpisano ostateczne ustalenia dotyczące budowy i finansowania projektu Celtic Electrical Interconnection Project.

Celtic Interconnector, podmorski kabel zasilający, połączy Cork z Bretanią w północnej Francji i będzie miał moc 700 megawatów energii elektrycznej.

Szacuje się, że ta wymiana mocy między Francją a Irlandią będzie w stanie zapewnić elektryczność 450 000 gospodarstw domowych.

Ryan opisał połączenie międzysieciowe jako „korzystne dla obu stron” zarówno dla Irlandii, jak i dla Francji.

Wyjaśnił, że kiedy Irlandia generuje duże ilości energii elektrycznej z wiatru, może wesprzeć Francję.

Dodał jednak, że „kiedy wiatr nie wieje, mamy wolne moce produkcyjne z Francji”.

Część energii płynącej z Francji będzie pochodzić z energii jądrowej, ale Ryan powiedział dziennikarzom, że energia jądrowa już płynie do Irlandii z Wielkiej Brytanii.

Taoiseach Micheál Martin i pan Ryan uczestniczyli dziś rano w ceremonii podpisania połączeń elektrycznych w ambasadzie Irlandii w Paryżu.

Pan Martin powiedział zgromadzonym w Paryżu, że prace nad projektem rozpoczną się w przyszłym roku.

„Projekt Celtic Interconnector przyniesie wymierne korzyści obywatelom zarówno Francji, jak i Irlandii poprzez promowanie wykorzystania energii odnawialnej, obniżenie cen energii elektrycznej oraz pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii” – powiedział Martin.

Połączenie podmorskie umożliwiłoby wymianę energii elektrycznej między Irlandią a Francją

Francuska minister ds. transformacji energetycznej Agnès Pannier-Ronacher, która również uczestniczyła w ceremonii, powiedziała, że ​​Francja jest zaangażowana w plany rozbudowy mocy jądrowych i odnawialnych źródeł energii.

„Naciskamy i naciskamy, aby móc jak najszybciej wycofać paliwa kopalne i mieć własne możliwości we Francji i Europie” – powiedziała dziennikarzom.

Na projekt przeznaczono co najmniej 1,3 miliarda euro, w tym 530,7 miliona euro dofinansowania z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) oraz 800 milionów euro z europejskiego banku inwestycyjnego Danske Bank, BNP i Barclays.

READ  10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących podróży i „sygnalizacji świetlnej”

Jednak projekt ma kosztować 1,6 miliarda euro i ma zostać ukończony i oddany do użytku do 2026 roku.

Inni interesariusze, którzy podpisali się pod planami dziś rano, to prezes zarządu RTE France Xavier Beachhacyzk i dyrektor zarządzający EirGrid Mark Foley.

Podpisanie planu „Wielkiego Dnia” dla Irlandii – Chief Eirgrid

Pan Foley opisał podpisanie umowy jako wielki dzień dla Irlandii.

Powiedział, że połączenia międzysystemowe obniżają ceny dla konsumentów, więc było to korzystne dla obu stron.

Do 2026 r. połączenie elektryczne z Francją zapewni wystarczającą moc dla prawie pół miliona domów i zapewni bardzo potrzebne wsparcie energetyczne na czas po Brexicie.

Powiedział, że jest to prawdopodobnie „najważniejszy irlandzki projekt infrastrukturalny dekady” i ponownie połączy Irlandię z europejskim systemem i rynkiem energii elektrycznej, zbuduje 10 000 megawatów nowej energii odnawialnej w ciągu najbliższych 10 lat, które będą eksportowane przez Francję, i wprowadzi komercyjny możliwe kwestie związane z odnawialnymi źródłami energii.

Powiedział, że da to również Irlandii „wzmocnienie” pod względem bezpieczeństwa dostaw, a także importu z Francji, kiedy została zbudowana.