Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Celowe zderzenie DART NASA z asteroidą stworzyło 6000-kilometrową ścieżkę gruzu.

Celowe zderzenie DART NASA z asteroidą stworzyło 6000-kilometrową ścieżkę gruzu.

Według astronomów pierwsza misja testowa obrony planetarnej NASA stworzyła trajektorię podobną do komety z asteroidy Demorphos, która rozciąga się na tysiące mil w kosmos.

W zeszłym tygodniu NASA celowo zderzyła statek kosmiczny wielkości lodówki z małym księżycem zwanym Demorphos krążącym wokół innej większej asteroidy, Didymos, aby przetestować potencjalną metodę obrony planetarnej. Celem była zmiana prędkości małego księżyca Demorphos o odrobinę, być może o cal lub dwa na sekundę.

Naukowcy z NASA powiedzieli, że misja testowa była miażdżąca, ponieważ DART (Test Przekierowania Podwójnej Asteroidy) uderzył w cel, kończąc życie statku kosmicznego. Jednak prace trwają nadal, ponieważ astronomowie będą monitorować układ podwójny asteroid pod kątem subtelnych zmian w orbicie Demorphos wokół Didymusa.

Na całym świecie naukowcy używają dziesiątek teleskopów naziemnych do obserwacji orbity systemu asteroid po zderzeniu, w tym teleskopu National Science Foundation w Chile.

Dwa dni po działaniu DART astronomowie użyli Południowy Teleskop Badań Astrofizycznych (SOAR)w NSF NOIRLab Obserwatorium Panamerykańskie Cerro Tololo w Chile, aby stworzyć powyższe zdjęcie ogromnego śladu kurzu i gruzu pochodzącego z Demorphos.

Według NOIRLab pocisk lub szczątki asteroidy księżycowej utworzyły na Demorphos ogon podobny do komety o długości ponad 6000 mil.

Astronomowie Teddy Caretta z Obserwatorium Lowella i Matthew Knight z Akademii Marynarki Wojennej USA byli w stanie pokazać ślad pyłu rozciągający się od centrum, w którym doszło do zderzenia, daleko od asteroidy.

„To niesamowite, jak byliśmy w stanie uchwycić strukturę i zakres jej reperkusji w dniach po uderzeniu” – powiedział Carita w oświadczeniu.

W ramach Astronomical Events Observatory Network (AEON), Knight powiedział, że planuje użyć SOAR do kontynuowania obserwacji szczątków rozciągających się daleko od asteroidy.

„Połączenie SOAR i AEON jest właśnie tym, co jest potrzebne do skutecznego śledzenia ewoluujących wydarzeń, takich jak to”, powiedział Knight.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy naukowcy misji powinni również uzyskać potwierdzenie dokładnej zmiany orbity spowodowanej uderzeniem DART.

kontynuacja misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ma wystartować w 2024 r., o nazwie HERA, Odwiedzi Didymos i Dimorphos, aby sprawdzić działanie DART i zobaczyć obszar oddziaływania z bliska.