Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Cedric Bowles wraca do historii Summit Series z 1972 roku

Joseph Kumballa, sędzia w Summit Series w 1972 roku między kanadyjskimi graczami NHL a Związkiem Radzieckim, został zaatakowany przez kanadyjskich graczy i urzędników i oskarżony o faworyzowanie Rosjan.

Historyk z Coquitlam rzuca nowe światło na jednego z największych złoczyńców w kanadyjskiej tradycji sportowej.

Cedric Bowles, który ukończył Centennial High School i jest obecnie przewodniczącym wydziału historii w Douglas College, opublikował alternatywne spojrzenie na słynną serię rosyjsko-kanadyjskich szczytów hokejowych z 1972 roku widzianą oczami Josepha Kumballi, jednego z jej sędziów.

Kumballa i jego zachodnioniemiecki kolega Josef Bader byli jednymi z ośmiu sędziów, w tym czterech Amerykanów, Szweda i Czecha, którym powierzono zadanie rozegrania historycznego starcia ośmiu meczów pomiędzy dwiema największymi potęgami hokeja w tamtym czasie.

Ale Kanadyjczycy wystarczająco starsi, by pamiętać ziarnisty obraz telewizyjny nadawany na żywo z lodowego pałacu Łużniki w Moskwie, transmitowany do ich salonów, a nawet sal lekcyjnych, prawdopodobnie wymieniliby Kompallę 51 lat temu jako wroga publicznego nr 1.

Bowles powiedział, że nawet ci, którzy dopiero wtórnie doświadczyli serialu poprzez późniejsze wspomnienia i filmy dokumentalne, zdyskredytowali Kumbalę.

Autorzy i filmowcy utrwalili narrację, że sędzia-amator nie radził sobie z sędziowaniem meczów pomiędzy największymi zawodowymi graczami hokejowymi a potężnymi Sowietami.

Albo, co gorsza, myśleli, że jest współwinnym NRD.

Dotychczas.

Cenzura historyczna

książka byków, Wrzesień pamiętastawia na głowie historię Kumbali i jego rolę w serii Summit.

Bowles powiedział, że był to „pierwszy krok w naprawie poważnego przeoczenia historycznego i dodaniu nowego rozdziału w rosnącej i zmieniającej się spuściźnie Summit Series”.

Bowles powiedział, że po raz pierwszy usłyszał o Kombali od swojego ojczyma, który przez kilka lat grał zawodowo w hokeja w Niemczech, zanim przeniósł się z rodziną do Kanady.

Weteran sędziował ponad 2000 meczów, w tym kilka mistrzostw świata.

Był szanowany w Europie i zdobył miejsce w Galerii Sław Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF).

READ  Sportowy poniedziałek w skrócie – The Washington Post

Ale w kanadyjskiej tradycji hokejowej Kumbala jest znienawidzoną postacią, która zdawała się być zdeterminowana, by wykoleić graczy NHL z potwierdzania swojej supremacji na lodzie nad Związkiem Radzieckim.

JP Parise zaatakował go fizycznie po tym, jak został ukarany karą.

Zniósł gniew sfrustrowanego Alana Eaglesona, który zagroził wycofaniem kanadyjskich graczy z meczu 8, kiedy Kumballa wycofał się z przydziału sędziego do decydującego meczu, a następnie rzucił krzesłami na lód po ukaraniu Paryża.

Był nękany przez graczy i przedstawicieli zespołu, wściekłych na niektóre z jego wezwań.

Nawet po rozstrzygnięciu serii Kumballa był nękany przez kanadyjskich graczy podczas wycieczki do Pragi na pokazowy mecz z reprezentacją Czech.

Spokojne życie na emeryturze

Kiedy Bowles usłyszał, że Kumballa wciąż żyje i prowadzi spokojne życie na emeryturze w Krefeld w Niemczech, sięgnął po pomoc, zdeterminowany, by pogodzić sprzeczne portrety głównej postaci największego dramatu hokejowego, która wydaje się być pozostawiona przez własną historię.

„Jestem historykiem” — powiedział Bowles. „Moim zadaniem jest dokumentowanie dźwięków i to był dźwięk”.

W ciągu trzech lat wywiadów telefonicznych i osobistych wizyt Bowles stworzył portret skromnego człowieka, który nadal kocha hokej, ale nie może pojąć, jak stał się jedną z najbardziej znanych postaci w tym sporcie.

„Zawsze go to wprawiało w zakłopotanie” – powiedział Bowles.

Blokady drogowe

Po drodze Bowles napotyka kolejne przeszkody, starając się zrozumieć, dlaczego Kumbala tak go pogardzał.

Wciąż żyjący gracze, tacy jak Red Berenson i Wayne Cashman, nie chcą z nim rozmawiać.

Nawet Ken Dryden, bramkarz Hall of Fame, znany ze swoich przemyśleń na temat sportu i autor dwóch wspomnień z serii, nie odpowiadał na telefony.

„Historia została napisana” – powiedział Bowles. „Mit wciąż wyprzedza to, jak było naprawdę”.

Bowles uważał, że Kumballa był ubocznym skutkiem, wygodnym przeciwieństwem, w dramacie hokejowym, który miał być przyjazną wymianą kulturalną w duchu Ententy, która rozpoczęła się w ciepło zimnej wojny na początku lat 70., ale wkrótce przekształciła się w sportowy wyraz wielki podział, który wciąż istniał, Wschód kontra Zachód, kiedy kanadyjscy gracze NHL zdali sobie sprawę, że ich przeciwnicy nie będą tymi, którzy ich zaatakują, jak opisali to niektórzy obserwatorzy.

READ  Jefferson ucieka z College Poland po nieudanej wygranej Koszykówka chłopców z liceum Ohio

czas ucieka

Kumballa ma teraz 87 lat, a Bowles doskonale zdają sobie sprawę z tego, że czas ucieka, aby naprawić sytuację i naprawić dziedzictwo sędziowania.

Ma nadzieję, że jego książka, która jest zarówno naukowo zilustrowana, jak i odsyłaczami z wielu źródeł, pomoże to ułatwić.

Niektórzy z tych, którzy pomogli ukształtować historię Super Series w ciągu ostatnich 51 lat, przyjęli to do wiadomości i podjęli próby poprawienia zapisów historycznych, takich jak powszechne błędne przekonanie, że Kumballa pochodził z Niemiec Wschodnich, podczas gdy w rzeczywistości uciekł przed komunistycznymi rządami w Polsce i osiedlili się w demokratycznych Niemczech Zachodnich.

Jeśli chodzi o starszego sędziego, który nadal podróżuje na niemiecką wieś, aby uczestniczyć w meczach hokejowych jako widz, Boles powiedział, że wciąż ma nadzieję, że jego wkład w serię zostanie doceniony bardziej pozytywnie.

„Zawsze zastanawiał się, dlaczego nie został zaproszony do żadnej z oper mydlanych” – powiedział Bowles o Kumballi. „Ważne jest, aby zobaczyć, jak dochodzi do pewnego rodzaju zamknięcia”.

Wrzesień pamięta Wydawany jest przez Jess Press, oddział The Journal of Emerging Sports Studies. Oficjalna premiera książki odbędzie się 13 kwietnia w godzinach od 16:30 do 18:00 w pokoju N2203 na kampusie New Westminster w College of Douglas.