Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Caruana wygrywa 7, remis 2: 2022 Superbet Rapid & Blitz Polska, dzień 4

Caruana wygrywa 7, remis 2: 2022 Superbet Rapid & Blitz Polska, dzień 4

GM Fabiano Caruana spisał się dobrze czwartego dnia Superbet Rapid & Blitz Poland, drugiego wydarzenia niedzielnego Grand Chess Tour 2022. Amerykańska supergwiazda uzyskała wynik 8/9, aby rozpocząć dywizję Blitz, z zaledwie dwoma punktami w ostatnim dniu w obecności GM Viswanathana Ananda.

Ciekawy był również GM Levon Aronian. GM Jan Krzysztof Duda był jak dotąd najbardziej konsekwentnym aktorem w obu imprezach i jest na dobrej drodze do szybkiego zdobycia trzeciego miejsca w obszarze Blitz.

Dywizja Blitz zakończy się 10-18 rundami 23 maja o godz. 5:00 PT / 14:00 środkowoeuropejski.

Po trzech dniach szybkich szachów, pierwszy dzień Blitza był wypełniony decydującymi grami, bitwami na czas i grami artystycznymi. Legion kibiców, którzy przyszli obejrzeć pokaz, nie miał innego wyjścia, jak zmobilizować zawodników przed startem.

Anand był zaskakująco ulubieńcem fanów podczas podpisywania przed wydarzeniem. Zdjęcie: Leonard Woods / Grand Chess Tour.

Karuana, który wystartował 8/9, niewątpliwie wysłał GMów Ananda, Wesleya Cho, Radoslava Wojciecha, Richarda Rapporta, Davida Gavrilsko, Grilla Szewczenko i Antona Koropowa. Duda i Aronian.

Karuwana zachwyciła tłum swoim ekstrawaganckim występem w niedzielę. Zdjęcie: Maria Emilianova / Chess.com.

Obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli liderów na Chess.com Rapid Chess Championship w 2022 roku (za GM Hikaru Nakamurą), Caruana strzelił do Blitza, aby nadrobić powolną, szybką grę. Nawet z kreatywną grą Zhou, Caruana nie mógł zatrzymać pociągu niż wicemistrz nr 2 w najlepszej grze dnia Caruany.

Niezwykły przepływ doskonałej formy pomógł Caruanie dodać 88 punktów do jego rankingu FIDE Blitz i umieścił go przed GM Magnusem Carlsenem i trzecim na świecie. Aronian (omówiony później) był korespondentem z 61 punktami na drugim miejscu.

Słynny norweski arcymistrz John Ludwig Hammer dokonał interesującej obserwacji na temat formy Caruany w Blitz: „Czy Fabiano Caruana to ten sam Fabiano, który jest teraz wyśmiewany przez wszystkich jako niekompetentny w Rapid + Blitz? Ten sam Fabiano, który teraz wyprzedza Magnusa Carlsena?”

READ  Polska awansuje 8:0 w Lady Bulldogs League; Hubbard upuścił orły

Anand, zwycięzca Rapid Division, kontynuował swoją karierę, pokonując swojego najbliższego ścigającego Dudę przed Blitzem. Anand był na początkowych etapach, ale został zatrzymany przez twardą obronę swojego polskiego przeciwnika. „Madras Tiger” uderzył późno, stosując pikantną taktykę, która usypia grę.

Twitter rozpalił się, gdy świętowano niesamowite strzały Ananda przeciwko Dudzie.

Bieg byłego mistrza świata zakończył się jednak w kolejnych rundach, gdy niespodziewanie przegrał mecz z Gavrilescu. Młody Rumun do tej pory walczył na imprezie, ale robiąc wszystkie przerwy w grze z Anandem, podniósł go na duchu od pierwszego zwycięstwa w wydarzeniu na tle fantastycznych przygotowań.

Zwycięstwo nad Chowem w odpowiednim czasie i remis z niebezpiecznymi graczami Blitz, Dudą, Aronianem i Robertem, również pomogły Anandowi ustabilizować statek. Pierwszego dnia zdobył zdrowe 5/9 i wyprzedził Caruanę w klasyfikacji generalnej.

Anand pogratulował Dudzie przed zagraniem w poważnym 82-ruchowym remisie. Zdjęcie: Leonard Woods / Grand Chess Tour.

Każdego innego dnia 7/9 Aroniana pierwszego dnia Blitza wystarczyłoby, by utrzymać się na pierwszym miejscu, ale GM Stanów Zjednoczonych miał retrospekcję do wspaniałego Zinkfield Cup 2015, w którym Caruana wystartował 7-0.

Nie daj się zwieść smutnej mowie ciała Aroniana. Po niedzieli został drugim najwyżej ocenianym graczem Blitz na świecie. Zdjęcie: Leonard Woods / Grand Chess Tour.

Aronian musiał wycisnąć swoje liczne zwycięstwa z w pełni wylosowanych pozycji poprzez sprytną grę endcom, a jego droga do drugiego miejsca w Blitz była sprzeczna z Caruaną. Szewczenko i Gawrilesku byli jego głównymi ofiarami na tym froncie.

Duda zdobył 1/4 swoich pierwszych gier Blitz. Po poprzedniej porażce z Anandem spadł do Chow i spadł w ogólnej tabeli liderów, ale odrodzenie wywrócił te wyniki do góry nogami. Wspiął się z powrotem na trzecie miejsce w Blitz, zdobywając 4,5/5 w drugiej połowie dnia. Jedna z najważniejszych decyzji Tudy miała miejsce, gdy utrzymał Aroniana w remisie, wymuszając medycznie decyzję obrony rycerza przed czterema żołnierzami.

Po ujawnieniu świetnej gry w swoich grach Rapid, Robert grał z nieco większą ambicją w grach Sunday Blitz, mocno naciskając na wielu i spadając na stracone pozycje. Wygrał dwa mecze z Gavrilescu i Koropovem, ale będzie niezadowolony z ogólnego wyniku 3,5/9, co jest dalekie od jego drugiego miejsca 6,5/9 w trybie Rapid.

READ  Polska twierdzi, że rosyjska rakieta mogła wlecieć w jej przestrzeń powietrzną
Zastanawiając się, co poszło nie tak w niedzielę, Związek nie daje rady. Zdjęcie: Leonard Woods / Grand Chess Tour.

Więc jego Blitz nie był zadowolony z występu, zdobywając 5/9. Przegrał zarówno z Anandem, jak i wirującą Karuwaną, ale jego najbardziej bolesna porażka tego dnia nadeszła, gdy był w stanie powtórzyć z Vojdassekiem. Tak grał 39.Wb1 ?? To pozwoliło jego przeciwnikowi położyć kres królowi i debiutantowi, co było podstawowym błędem wygrywania z własnej woli. Więc dobrze się zregenerował po początkowej stracie i nadal jest w mieszance, biorąc pod uwagę jego przyzwoite szybkie wyniki.

Ze względu na szybkie wyniki, Anand przechodzi do ostatniego dnia Blitzu z 19 punktami z półtora punktową przewagą. Duda jest blisko 17,5, ale realne zagrożenia dla tronu w niedzielę spowodują, że zarówno Caruana, jak i Aronian będą zawstydzeni dwoma punktami na 17. miejscu. Nikt nie zgaduje, kto skończy jako pierwszy po poniedziałkowej akcji, ale jeśli jest remis, zwycięzca wyłoni rozstrzygnięcie.

Scena jest ustawiona na wielki finał w poniedziałek. Zdjęcie: Maria Emilianova / Chess.com.

Poniedziałek na pewno będzie ostatnim dniem rozgrywanych w Polsce Superbet Rapid i Blitz.

Poziomy 4 dnia

Poziomy 4 dnia

Cały dzień sportu 4


Poprzedni zasięg: