Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Cannes 2022: All That Breathes Shunaka Sena przejmuje L’Oeil d’Or 2022 dla najlepszego filmu dokumentalnego

Źródło obrazu: INSTAGRAM / FESTIVALDECANNES

Reżyser Chunak Sen w Cannes 2022

Ulubieniec publiczności w Cannes od samego początku, film „Wszystko co oddycha Shaunaka Sena” zdobył w sobotę L’Oeil d’Or (Złote Oko) za najlepszy film dokumentalny na 75. Festiwalu Filmowym w Cannes w sobotę, co czyni go drugim filmem z rzędu w Indiach. .

All This Breath opowiada o dwóch braciach z Delhi, Nadim i Saud, którzy pośród rozpadającej się atmosfery miasta i niszczejącej tkanki społecznej poświęcają swoje życie ratowaniu migrujących czarnych latawców, które są na łasce niewyobrażalnych sposobów ludzkości. Film był pokazywany w ramach specjalnych pokazów festiwalu.

Nagrodę ogłosiło jury pod przewodnictwem weteranki polskiej reżyserki Agnieszki Holland.

Cytat brzmiał: „Film L’Oeil d’Or z 2022 r. kręci, Into a World of Destruction, przypominając nam, że liczy się każde życie, każdy mały czyn się liczy.

Możesz mieć swój aparat, możesz uratować ptaka, możesz znaleźć chwile, które kradną piękno, to ważne”.

Cytat opisuje wszystkie te oddechy jako „inspirującą podróż w obserwowaniu trzech Don Kichotów, którzy może nie ratują całego świata, ale ratują swój własny”.

Zwycięstwo Sena to drugie od dwóch lat zwycięstwo Indii w Cannes. W 2021 roku „Noc niewiedzy” Payala Kapadii, pokazywany równolegle z Semaine de la Critique (Cannes Critics Week), został nagrodzony L’Oeil d’Or.

„Wszystkie te oddechy” konkurowały m.in. z „My Imaginary Country” Chilijskiego reżysera Patricio Guzmana „Jerry Lee Lewis: A Problem with the Mind” Ethana Coena i „The Natural History of Destruction” Siergieja Łoznicy.

Jury L’Oeil d’Or przyznało pośmiertną nagrodę specjalną Mantasowi Kvedaraviciusowi za jego film „Mariupolis 2”. Litewski dyrektor był jednym z tysięcy cywilów zabitych na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji.

Jury określiło „Mariopolis 2” jako „film, którego nie da się porównać z żadnym innym filmem w konkursie”.

READ  Pop-up grillowany burger w Batch Brewing oraz więcej wiadomości kulinarnych i wydarzeń