Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Były szef wywiadu saudyjskiego: Upadek afgańskiego rządu jest „nieunikniony” po porozumieniu Donalda Trumpa z talibami |  wiadomości ze świata

Były szef wywiadu saudyjskiego: Upadek afgańskiego rządu jest „nieunikniony” po porozumieniu Donalda Trumpa z talibami | wiadomości ze świata

„Upadek afgańskiego rządu był nieunikniony”, gdy Donald Trump podpisał umowę z talibami, były szef saudyjskiego wywiadu powiedział Sky News w obszernym wywiadzie, który krytycznie odnosił się do niedawnego szybkiego wyjścia NATO z Afganistanu.

Kiedy pan Trump zawarł umowę z Talibowie „Za plecami (afgańskiego) rządu… został on zdelegalizowany przez tę akcję, a Biden zaakceptował układ Trumpa z talibami” – powiedział książę Turki al-Faisal.

Książę Turki, który zrezygnował 10 dni przed katastrofalnymi wydarzeniami na początku września 2001 r., został zwolniony Ostatnie wycofanie NATO z Afganistanu jako „losowe, niezorganizowane i nie do przyjęcia”.

zdjęcie:
Książę Turki Al-Faisal rozmawia z Sky News

Królestwo Arabia Saudyjska Był blisko związany z zamachami z 11 września Ponieważ było to miejsce narodzin Osamy bin Ladena i większości porywaczy biorących udział w atakach, ale książę Faisal wcześniej zaprzeczał jakiemukolwiek udziałowi w Rijadzie.

Królestwo zaprzeczyło oskarżeniom o jakiekolwiek powiązania z grupami ekstremistycznymi, takimi jak Al-Kaida, iz zadowoleniem przyjęło niedawne odtajnienie dokumentów dotyczących powiązań między obywatelami Arabii Saudyjskiej a dwoma porywaczami.

Arabia Saudyjska od dziesięcioleci jest kluczowym sojusznikiem rządów zachodnich, w tym Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, w zakresie bezpieczeństwa, ale z mieszanymi wynikami.

Książę Turki powiedział, że talibowie muszą jeszcze udowodnić, że można im zaufać, że będą rządzić krajem.

„Myślę, że muszą pokazać, że poważnie podchodzą do tego, co mówią, zanim przyznasz im międzynarodowe uznanie. Ale myślę, że cały świat musi znaleźć sposób, aby wesprzeć Afgańczyków pomocą humanitarną, żywnościową, medycyną itp.” Powiedziała.

Wywiad zbiegł się z wiadomością, że rząd brytyjski wysłał swój pierwszy zespół dyplomatyczny na spotkanie z administracją talibów.

Sir Simon Gass, wysoki przedstawiciel premiera ds. transformacji afgańskiej, i dr Martin Longden, chargé d’affairs z brytyjskiej misji w Afganistanie w Doha, udali się dziś do Afganistanu na rozmowy z nowym rządem.

READ  Komitet Ataku Kapitolu rozważa kryminalną pogardę wobec Bannona, gdy pozywa Trumpa - na żywo | Wiadomości z USA

W oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdzono, że spotkali się z wybitnymi postaciami z grupy zbrojnej, która obecnie rządzi Afganistanem.

Sir Simon i dr Longden rozmawiają o tym, jak Wielka Brytania może pomóc Afganistan Aby zająć się kryzysem humanitarnym, znaczeniem zapobiegania temu, by kraj stał się inkubatorem terroryzmu oraz potrzebą dalszego bezpiecznego przejścia dla tych, którzy chcą opuścić kraj. Poruszyli także kwestię traktowania mniejszości oraz praw kobiet i dziewcząt”.

„Rząd nadal robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić bezpieczne przejście dla tych, którzy chcą wyjechać, i jest zaangażowany we wspieranie narodu afgańskiego”.