Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Były polski redaktor wygrywa Grand Prix Hiszpanii

Były polski redaktor wygrywa Grand Prix Hiszpanii

Polski były dysydent, działacz na rzecz praw człowieka i redaktor naczelny jednej z najsłynniejszych gazet Europy Wschodniej zdobył prestiżową hiszpańską nagrodę.

Jury decydujące o ceremonii wręczenia nagród Księżnej Asturii ogłosiło w środę, że Adam Michenek zdobył swoją doroczną Nagrodę w dziedzinie Komunikacji i Nauk Humanistycznych.

Jury stwierdziło, że 75-latek został uhonorowany „za zaangażowanie w wysokiej jakości dziennikarstwo oraz wpływ na przywracanie i obronę demokracji w Polsce”.

Cytat wskazywał, że Michenek był wybitną postacią w polskim ruchu solidarności prodemokratycznej i został uwięziony w latach 80. za swoje wysiłki na rzecz zakończenia represyjnych rządów komunistycznych w swoim kraju.

Po obaleniu komunistycznych przywódców Polski w wyborach 1989 r. Michnik zasiadał w parlamencie i był współzałożycielem „Gazety Wyborczej”.

„Mechnik, którego idea Europy pomogła scementować wartości demokratyczne w jego kraju, jest dziś symbolem wolności słowa i człowieczeństwa, a także moralnym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń” – stwierdziło jury.

Polska i Unia Europejska od lat spierają się w kwestiach związanych z poszanowaniem norm demokratycznych i podziałem władzy we wschodnim kraju.

Nagroda w wysokości 50 000 EUR (53 000 USD) jest jedną z ośmiu nagród, w tym w dziedzinie sztuki, nauk społecznych i sportu, przyznawanych corocznie przez fundację nazwaną na cześć hiszpańskiego księcia księżniczki Leonora.

READ  Pełny harmonogram, codzienne konkursy i sposób oglądania na żywo