Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Były doradca Trumpa Steve Bannon oskarżony o pogardę dla Kongresu

Federalna ława przysięgłych oskarżyła Steve’a Bannona, byłego doradcę politycznego Donalda Trumpa, o pogardę dla Kongresu po tym, jak nie zastosował się do wezwania wydanego przez komisję ustawodawców badającą atak z 6 stycznia na Kapitol.

Według Departamentu Sprawiedliwości USA Banno Zarzucono mu niestawiennictwo przy zgłoszeniu i niedostarczenie dokumentów dotyczących: śmiertelne zamieszki Jego celem było uniemożliwienie prawodawcom poświadczenia Joe Bidena jako zwycięzcy wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Akt oskarżenia pojawia się, gdy komisja Izby ds. śledztwa w sprawie napaści coraz częściej domaga się informacji i odpowiedzi od członków najbliższego otoczenia Trumpa, wtajemniczonych w działania byłego prezydenta w dniu i przed atakiem. Bannon nie odpowiedział na e-mailową prośbę o komentarz.

Bannon był głównym strategiem politycznym Trumpa podczas jego kampanii w 2016 r. i służył w Białym Domu od stycznia do sierpnia 2017 r. Relacje pary były napięte, a prezydent stopniowo odsuwał swojego doradcę na bok podczas jego pobytu w Białym Domu.

Po tym, jak Trump w końcu zmusił Bannona do wycofania się po 2017 roku Marsz neonazistowski w Charlottesville która spowodowała śmierć jednej kobiety, dwaj mężczyźni wymienili sobie publiczne pochwały z gorzką wrogością.

Komitet Kongresu był zainteresowany zebraniem od Bannona informacji dotyczących ataku z 6 stycznia, ponieważ brał on udział w spotkaniach w hotelu Willard w Waszyngtonie w dniach poprzedzających ten atak. Podczas tych spotkań doradcy Trumpa próbowali znaleźć sposób, aby zapobiec zaprzysiężeniu Bidena.

Oba zarzuty wobec Bannon mogą skutkować grzywną do 1000 dolarów i karą pozbawienia wolności do roku. Departament Sprawiedliwości powiedział, że data stawienia się Bannona w sądzie nie została wyznaczona.

Dochodzenie Kongresu 6 stycznia wydało wezwania do sądu Inni najlepsi doradcy Trumpa, w tym Michael Flynn, jego były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Stephen Miller, jego główny doradca podczas jego prezydentury, oraz Kayleigh McEnany, były sekretarz prasowy Białego Domu.

READ  Minister Madagaskaru pływa przez 12 godzin po katastrofie helikoptera ratunkowego, co najmniej 64 zginęło w zatonięciu statku towarowego | wiadomości ze świata

podczas, atut Pozwał wniosek komisji o udostępnienie dokumentów Białego Domu związanych z atakiem z 6 stycznia. Od piątku wniosek ten był tymczasowo wstrzymywany przez Federalny Sąd Apelacyjny, po tym, jak wcześniejsze orzeczenie sądu z tego tygodnia utorowało drogę do przekazania dokumentów przez Archiwa Narodowe. Trump zapewnił, że te akta powinny być chronione ze względu na przywileje wykonawcze – obrońca Bannon również podniósł swoją odmowę zastosowania się do wezwania.

Merrick Garland, prokurator generalny, powiedział, że piątkowe zarzuty odzwierciedlają „niezachwiane zobowiązanie” Departamentu Sprawiedliwości do „równej sprawiedliwości w świetle prawa”.

Oskarżenia Bannona przywodzą na myśl aferę Watergate z lat 70., kiedy J Gordon LadyJeden z organizatorów zgiełku włamania do Komitetu Narodowego Demokratów został uznany za winnego pogardy Kongresu za odmowę udzielenia informacji prawodawcom.

Komitet Kongresu badający atak z 6 stycznia składa się głównie z Demokratów, ale także Liz Cheney i Adama Kinzingera, dwóch anty-Trumpowych republikanów, którzy wezwali swoją partię do przyłączenia się do komitetu.

W piątek Cheney i Benny Thompson, demokratyczny przewodniczący komisji, powiedział, że Mark Meadows, szef sztabu Trumpa, również może zostać oskarżony o pogardę za niestawienie się i nie dostarczenie dokumentów związanych z atakiem na amerykańską legislaturę.

„Dzisiejsze działania pana Meadowsa – decydujące się przeciwstawić prawu – zmuszą komisję do rozważenia pogardy lub innych działań w celu wyegzekwowania nakazu sądowego” – napisali w oświadczeniu Thompson i Cheney.

notatki z bagien

Rana Forouhar i Edward Luce w każdy poniedziałek i piątek dyskutują o największych tematach z pogranicza pieniądza i władzy w amerykańskiej polityce. Zapisz się do naszego newslettera Tutaj