Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Byli polscy urzędnicy uznali za ofiary hakowania oprogramowania szpiegującego | Biznes

WARSZAWA, Polska (AP) – Byli urzędnicy w Polsce zostali zidentyfikowani wśród ofiar próby włamania się do telefonu przy użyciu potężnego oprogramowania szpiegującego Pegasus opracowanego przez izraelską grupę NSO, poinformowała w czwartek Human Rights Watch.

Amnesty International poinformowała, że ​​we współpracy z „Gazetą Wiborksa” potwierdziła nowe ofiary szpiegostwa.

Gazeta podała, że ​​w czwartek rzekomymi ofiarami są byli zastępcy skarbnika Paul Tamborsky i Rafał Banjak, a także niektórzy doradcy w byłym rządzie liberalnym. Są one związane ze sprzedażą w 2014 roku chemicznego giganta CIECH prywatnemu inwestorowi.

Obecny konserwatywny rząd, który zdobył władzę w 2015 roku, twierdzi, że firma została sprzedana ze stratą i obwinia członków poprzedniej administracji.

Pod koniec grudnia analitycy bezpieczeństwa z Uniwersytetu Toronto ustalili, że polski senator, adwokat i prokurator – wszyscy krytycy rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość – zostali zhakowani przy użyciu oprogramowania szpiegującego Pegasus. Były to pierwsze oznaki użycia narzędzia naruszającego na szeroką skalę represyjne rządy w państwie członkowskim UE.

Od tego czasu do listy dodano kolejne nazwiska. Komisja senacka wszczęła śledztwo, ale nie dysponuje środkami karnymi.

Oprogramowanie szpiegujące Pegasus jest sprzedawane wyłącznie do użytku przeciwko przestępcom i terrorystom. Daje dostęp do danych ze smartfona ofiary i może je monitorować w czasie rzeczywistym za pomocą mikrofonu i kamery telefonu.

Polskie służby bezpieczeństwa nalegają, aby wszelki monitoring był prowadzony tylko w uzasadnionych przypadkach i zgodnie z prawem.

Jednak informacje ujawnione w Polsce skłoniły lidera partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego do publicznego przyznania po raz pierwszy w styczniu, że państwo polskie kupiło Pegaza. Kaczyński określił to jako narzędzie do walki z przestępczością i zaprzeczył, jakoby celował w przeciwników politycznych.

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez zezwolenia.

READ  Przewodniczący Izby Reprezentantów USA Pelosi dziękuje Polsce za wsparcie Ukrainy, spotyka się z prezydentem