Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Burza słoneczna: potężne wydarzenie kosmiczne „może być niszczycielskie” dla chińskiej sieci energetycznej | nauka | Aktualności

Badanie zostało przeprowadzone przez fizyka dr Jiaojiao Zhang z State Key Laboratory of Space Weather w Pekinie i jej współpracowników. Powiedzieli: „Słońce nie jest szczególnie pokojowym bytem. Burze słoneczne mogą generować prądy indukowane magnetycznie w systemach przesyłowych wysokiego napięcia, które mogą uszkodzić transformatory, a nawet spowodować upadek całego systemu”.

W swoich badaniach naukowcy postanowili zbadać wpływ gigantycznej burzy słonecznej na chińską sieć energetyczną Guangdong o napięciu 500 kV.

Aby to zrobić, połączyli trzy oddzielne modele – jeden symulujący pogodę kosmiczną, jeden łączący Ziemię i jeden, który replikuje tę samą sieć energetyczną.

Na tej podstawie byli w stanie zmierzyć reakcję sieci energetycznej na koronalny wyrzut masy (CME) w świecie rzeczywistym – potężną chmurę naładowanych cząstek i fluktuacji elektromagnetycznych – który ominął Ziemię zaledwie dziewięć dni wcześniej w lipcu 2012 r. i został zmierzony przez STEREO Satelita Obserwatorium Słonecznego Już go uderzył.

Siła tej burzy słonecznej była porównywalna do „wydarzenia Carringtona” z września 1859 roku, które spowodowało pojawienie się takich prądów w kablach telegraficznych, że zapalały się jego wieże, operatorzy byli porażani prądem, a linie działały nawet po odcięciu zasilania.

Uważa się, że burze Carrington na poziomie zdarzenia występują mniej więcej raz na 500 lat.

Według zespołu prądy geoindukowane, które zostałyby wytworzone w sieci Guangdong podczas burzy w lipcu 2012 roku, osiągnęły 400 amperów, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w przypadku burzy, która faktycznie uderzyła w siatkę w listopadzie 2004 roku.

(Może to być niedoszacowanie w miejscach przybrzeżnych, zauważają, ponieważ nagła zmiana przewodności na brzegu oceanu dramatycznie wzmacnia pole elektryczne wzdłuż brzegu).

Naukowcy wymodelowali wpływ tych prądów na 54 podstacje sieci i porównali je z prądami, które w marcu 1989 roku spowodowały wyłączenie hydroelektrycznej sieci Quebecu i pozostawiły siedem milionów Kanadyjczyków bez prądu na ponad dziewięć godzin.

READ  Agenci powinni uczyć właścicieli, jak oddychać ...

Powiedzieli: „Magnetycznie indukowany prąd przepływający przez sieć energetyczną Guangdong 500 kV podczas gigantycznej burzy słonecznej 23 lipca 2012 roku jest porównywalny lub nawet większy niż prąd w sieci 735 kV Hydro-Québec podczas burzy w marcu 1989 roku”.

Zauważając, że skutki burz słonecznych są zwykle silniejsze na wyższych szerokościach geograficznych, zespół dodał: „Wykazaliśmy, że nawet sieć energetyczna na niskich szerokościach geograficznych może zapaść się pod wpływem gigantycznej burzy słonecznej.

„Tak więc bez odpowiedniego przygotowania konsekwencje gigantycznej burzy słonecznej w sieciach energetycznych na całym świecie mogą być katastrofalne”.

Pełne wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie klimat kosmiczny.

Czytaj więcej: Obraz czarnej dziury Drogi Mlecznej po raz pierwszy wykonany przez astronomów

Na szczęście dla ludzkości potężne burze geomagnetyczne wielkości zdarzenia Carringtona są stosunkowo nieliczne, chociaż mniejsze zdarzenia są bardziej powszechne.

W drugim badaniu opublikowanym w tym tygodniu, fizyk Zoe Lewis z Lancaster University wraz z kolegami zbadał długoterminowy wpływ tak niskiej aktywności geomagnetycznej na 13 transformatorów elektrowni w Wielkiej Brytanii w latach 2010-2015.

W szczególności zespół przyjrzał się danym z Dissolved Gas Analytics, które zapewniają ocenę stanu transformatora na podstawie stężeń różnych gazów — pochodzących z rozpadu dielektryków — rozpuszczonych w schłodzonym oleju transformatorowym.

Porównali te dane dotyczące kondycji transformatorów z rosnącymi okresami lokalnej i globalnej pogody kosmicznej, aby sprawdzić, czy istnieje korelacja między burzami słonecznymi a uszkodzeniami systemów energetycznych.

nie przegap:
Putin mierzy się z piekłem, podczas gdy Rosja przyznaje, że sankcje sparaliżują kraj [ANALYSIS]
Wielka Brytania i USA podpisują historyczną umowę kosmiczną – inwestycje gwałtownie rosną [REPORT]
Japonia interweniuje, aby złagodzić kryzys energetyczny – ceny gazu PLUMMET [INSIGHT]

Co uspokaja, naukowcy nie znaleźli żadnego związku między niską aktywnością geomagnetyczną a degradacją transformatora — przynajmniej nie podczas niedawnej ciszy słonecznej.

READ  Eksperci uważają, że ślady dinozaurów odkryte na plaży w południowej Walii pochodzą sprzed 200 milionów lat

Powiedzieli: „Wyniki tego badania dostarczają dowodów na to, że aktywność geomagnetyczna niskiego poziomu prawdopodobnie nie spowoduje znacznych uszkodzeń nowoczesnych transformatorów w Wielkiej Brytanii.

„Uszkodzenia mogą wystąpić tylko podczas rzadkich i silnych burz geomagnetycznych”.

Pełne wyniki drugiego badania zostały również opublikowane w czasopiśmie klimat kosmiczny.