Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bułgarscy migranci: Taurid żyje na samym dole piramidy przemytników ludzi

Bułgarscy migranci: Taurid żyje na samym dole piramidy przemytników ludzi

  • Napisane przez Nicka Thorpe'a
  • BBC News, Bułgaria

Skomentuj zdjęcie,

Bałkański szlak migracyjny przewyższył szlak środkowośródziemnomorski pod względem liczby nielegalnych przekroczeń granicy

„Jechaliśmy pod górę jednopasmową drogą, a w dół jechał radiowóz. Musieli się zorientować, że jechaliśmy cztery samochody w rzędzie”.

Slavi doskonale pamięta dzień, w którym aresztowano jego i innych przemytników. Właśnie odsiedział dwa i pół roku w cieszącym się złą sławą bułgarskim więzieniu Bochenovtsi.

Każdy z czterech samochodów był wypełniony jak sardynki afgańskimi migrantami, po dziewięciu lub dziesięciu w każdym. Do granicy bułgarsko-serbskiej było zaledwie kilka metrów.

„Włączyli niebieskie światło i pojechali prosto na nas. Nie było jak uciec.”

Znaczenie bałkańskiego szlaku migracyjnego ponownie rośnie. Według organizacji policji granicznej Unii Europejskiej Frontex we wrześniu ubiegłego roku trasa ta przewyższyła trasę środkowośródziemnomorską prowadzącą przez Włochy pod względem liczby nielegalnych przekroczeń granicy. Wielu przechodzi przez Bułgarię.

Niektórzy przyjaciele Slaviego nadal przebywają w więzieniu pod zarzutem przemytu ludzi. Ośmiu mężczyzn do celi, 110 do łazienki. Mówi, że straszne zimno, wilgoć i głód są powodem, dla którego chciał ostrzec ludzi przed związanymi z tym niebezpieczeństwami.

Jeden z jego przyjaciół, Ivaylo, został skazany za przemyt na Węgry po przeprowadzeniu Afgańczyków z Bułgarii w drodze do Austrii.

Był więziony na Węgrzech i doznał udaru mózgu. Władze węgierskie odesłały go do Bułgarii w celu odbycia kary i obecnie przebywa on w Bujecenovtsi. Slavi twierdzi, że jego przyjaciel nie może dostać potrzebnych mu leków i boi się, że tam umrze.

Władze bułgarskie nie odpowiedziały na naszą prośbę o wizytę w więzieniu.

Slavi i jego przyjaciel Svetlo zabierają nas do piwnicy w swojej wiosce Septimvritsi w bułgarskiej prowincji Montana, gdzie możemy porozmawiać na osobności.

Są to płaskie tereny, na których Góry Bałkańskie schodzą do Dunaju. Rumunia leży na drugim brzegu, Serbia po drugiej stronie granicy lądowej na zachodzie.

Przemytnicy na szczycie łańcucha przybywają tutaj, aby rekrutować kierowców i przewozić migrantów przez Bułgarię, od granicy tureckiej po granicę serbską.

Jest to również najlepsze miejsce na przeprawę łodzią do Rumunii lub pieszo przez pola do Serbii, gdzie zabierają je przemytnicy. Slavi otrzymywał 50 euro (43 funty) za każdego migranta za podróż ze stolicy Bułgarii, Sofii, do granicy.

Skomentuj zdjęcie,

Stara mapa wisząca na ścianie siedziby węgierskiej policji ds. zwalczania przemytu przedstawia szlaki migracyjne przez Europę Wschodnią

Zapytałem go, co sądzi o zarabianiu pieniędzy na osobach bezbronnych.

„To było dobre dla uciekających migrantów i dla mnie też było dobre. Teraz nie widzę tego w ten sposób, ale tak było wtedy”.

„Daliśmy im coś do jedzenia. Myślę, że pomagaliśmy tym ludziom. Szukali nowego życia, lepszego życia. „

Źródło obrazu, BBC/Tima Mansella

Skomentuj zdjęcie,

Miasto Septemvritsi położone jest w bułgarskim regionie Montana, niedaleko przygranicznych obszarów Dunaju

Większość z nich stanowili mężczyźni, ale czasami były to kobiety i dzieci. Nieszczęśliwi, chudzi, głodni ludzie leżący jeden na drugim w tyłach samochodów z przyciemnionymi szybami. Afgański „przewodnik” towarzyszy Slafiemu podczas wycieczek, których zadaniem jest towarzyszenie migrantom przez granicę.

Slavi twierdzi, że powodem ich aresztowania było to, że nie zarabiali wystarczająco dużo, aby zapłacić policji, mimo że wiedział, kto zapłaci.

Znajdowali się na samym dole piramidy przemytniczej. W dniu ich aresztowania jadący przed nimi „samochód testowy” nie był w stanie ostrzec innych osób ze względu na brak sygnału telefonu komórkowego.

Jego zarzuty o korupcję w policji popiera Pawlin Kudzharistow, który do ubiegłego roku był szefem wydziału antykorupcyjnego bułgarskiego MSW.

„Istnieje wiele przykładów” – mówi Kudzharistov.

„Był funkcjonariusz straży granicznej, który chował ludzi w swoim samochodzie i przywoził ich z Turcji. Inny przekazywał swoim kolegom policji wprowadzające w błąd informacje, wysyłając ich na pościg wzdłuż jednej części granicy, podczas gdy przez nią przechodziło 40 lub 50 osób granicę z innego miejsca.”

W jednej niezwykłej sprawie zgłosił się policjant, przekonany, że otrzymane pieniądze są konkretne i że jest obserwowany. Nie był, ale do tego czasu przepalił większość pieniędzy.

W przypadku kierowców ryzyko aresztowania wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadków drogowych w przypadku uniknięcia aresztowania.

Skomentuj zdjęcie,

Wieś Lokorsko znajduje się niedaleko stolicy, Sofii

W lutym 2023 r. w Lokorsku, w pobliżu obwodnicy wokół stolicy Bułgarii, Sofii, odnaleziono porzuconą ciężarówkę. W środku zginęło 18 Afgańczyków, udusiwszy się.

Hidayatullah był jednym z ocalałych. Po ponad miesiącu śpiączki wyzdrowiał i mógł legalnie podróżować do Niemiec.

Opowiedział mi: „Winię przemytników, zwłaszcza kierowcę, bo gdy doszło do wypadku, uderzaliśmy w bok, ale nikt nie przyszedł nam na pomoc i nikt nie przyszedł otworzyć drzwi”.

„Ludzie desperacko chcą odbyć tę podróż, a jednocześnie przemytnicy zarabiają pieniądze i obiecują wiele rzeczy, ale nie dotrzymują obietnic”.

Slavi i Svetlo nie mieli nic wspólnego z tym wydarzeniem, ale gdy o tym usłyszeli, byli przerażeni.

„Uważam, że kierowcy zachowali się bardzo głupio. Te ciężarówki są szczelnie zamknięte. Jak mogli nie pomyśleć o zrobieniu dziury i wpuszczeniu trochę powietrza?” – powiedział Swietło.

Skomentuj zdjęcie,

Slavi (po lewej) i Svetlo zgodzili się porozmawiać, ponieważ, jak twierdzą, chcą odstraszyć innych od zostania przemytnikami ludzi

„Coś takiego mogło przydarzyć się nam i jesteśmy naprawdę wdzięczni Bogu, ponieważ nikt nie umarł, gdy był z nami”.

Oprócz podkreślania warunków panujących w więzieniach mężczyźni twierdzą, że ich celem jest także zniechęcenie innych młodych Bułgarów do przyłączania się do przemytu.

Svetlo również odbył karę więzienia za przemyt i twierdzi, że niedawno zaproponowano mu 15 000 euro jednorazowo. Odrzucił ją.

Obaj mężczyźni są już czyści.

„Mojej żonie nie było łatwo, kiedy byłem w więzieniu, bo okłamałem ją na temat mojej pracy i źródła pieniędzy. Została sama z małymi dziećmi” – mówi Svetlo.

READ  Justin Trudeau przeprasza za uhonorowanie w parlamencie weterana nazizmu