Bułgarskie Ministerstwo Obrony przesyła oficjalny wniosek do polskiego Ministerstwa Obrony o pomoc w naprawie sześciu silników myśliwców MiG-29 Bułgarskich Sił Powietrznych w Polsce.
Zostało to uzgodnione podczas spotkania tymczasowego ministra obrony Dimitara Stojanowa z zastępcą szefa misji polskiej ambasady Ioną Jakosko Dudką, w którym uczestniczyli inni urzędnicy, 5 sierpnia, poinformowało ministerstwo obrony Sofii.
W oświadczeniu zacytowano Stojanowa, który powiedział, że „kluczowe” jest zapewnienie misji Bułgarskich Sił Powietrznych w celu ochrony bułgarskiej przestrzeni powietrznej.
Zgodnie z oświadczeniem Jakosko-Dudka zobowiązuje się do jak najszybszego rozwiązania sprawy.
Stoyanov powiedział, że operacja została opóźniona „głównie z powodów finansowych”.
„Mamy nadzieję, że w ciągu tych dwóch miesięcy mandatu rządu tymczasowego dołożymy wszelkich starań, aby nadać temu procesowi impet” – powiedział.
W oświadczeniu stwierdzono, że wśród tematów poruszanych na spotkaniu znalazła się wojna na Ukrainie i jej konsekwencje dla Bułgarii i Polski, a także aktywny udział obu krajów w Inicjatywie Trójmorza.
W oczekiwaniu na dostawę amerykańskich myśliwców F-16 Bułgaria będzie nadal korzystać ze starych samolotów MiG-29 z czasów sowieckich. Dostawa pierwszej partii F-16 uległa opóźnieniu, głównie ze względu na wpływ Covid-19 na proces produkcyjny.
Wcześniej w 2022 roku hiszpańskie i holenderskie myśliwce pomogły w patrolowaniu bułgarskiej przestrzeni powietrznej.
W ostatnich latach Bułgaria przekazała Rosji ogromne sumy na naprawę MiG-29.
Nikołaj Nenczew, minister obrony w latach 2014-2017, podczas swojej kadencji przeniósł firmę do Polski. W 2016 i 2017 roku prokuratorzy wnieśli przeciwko Nynchevowi zarzuty w związku z transakcją. To było Najwyższy Sąd Kasacyjny uniewinnił go w ostatniej instancji w 2021 roku.
(Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Bułgarii)
Pomóż utrzymać niezależną prasę Sophia Globe, klikając pomarańczowy przycisk poniżej i rejestrując się, aby zostać wspierającym na patreon.com. Zostanie sponsorem Sophia Globe kosztuje mniej niż trzy euro miesięcznie lub równowartość w innych walutach.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Polska gospodarka odzwierciedla zmagania Europy. Inwestorzy powinni być ostrożni.
„Trochę boimy się sytuacji pod względem kosztów energii”
Na całym świecie wielu wierzy, że następne pokolenie będzie gorsze finansowo