Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bułgaria prosi Polskę o naprawę silników MiG-29 – Sofia Globe

Bułgaria prosi Polskę o naprawę silników MiG-29 – Sofia Globe

Bułgarskie Ministerstwo Obrony przesyła oficjalny wniosek do polskiego Ministerstwa Obrony o pomoc w naprawie sześciu silników myśliwców MiG-29 Bułgarskich Sił Powietrznych w Polsce.

Zostało to uzgodnione podczas spotkania tymczasowego ministra obrony Dimitara Stojanowa z zastępcą szefa misji polskiej ambasady Ioną Jakosko Dudką, w którym uczestniczyli inni urzędnicy, 5 sierpnia, poinformowało ministerstwo obrony Sofii.

W oświadczeniu zacytowano Stojanowa, który powiedział, że „kluczowe” jest zapewnienie misji Bułgarskich Sił Powietrznych w celu ochrony bułgarskiej przestrzeni powietrznej.

Zgodnie z oświadczeniem Jakosko-Dudka zobowiązuje się do jak najszybszego rozwiązania sprawy.

Stoyanov powiedział, że operacja została opóźniona „głównie z powodów finansowych”.

„Mamy nadzieję, że w ciągu tych dwóch miesięcy mandatu rządu tymczasowego dołożymy wszelkich starań, aby nadać temu procesowi impet” – powiedział.

W oświadczeniu stwierdzono, że wśród tematów poruszanych na spotkaniu znalazła się wojna na Ukrainie i jej konsekwencje dla Bułgarii i Polski, a także aktywny udział obu krajów w Inicjatywie Trójmorza.

W oczekiwaniu na dostawę amerykańskich myśliwców F-16 Bułgaria będzie nadal korzystać ze starych samolotów MiG-29 z czasów sowieckich. Dostawa pierwszej partii F-16 uległa opóźnieniu, głównie ze względu na wpływ Covid-19 na proces produkcyjny.

Wcześniej w 2022 roku hiszpańskie i holenderskie myśliwce pomogły w patrolowaniu bułgarskiej przestrzeni powietrznej.

W ostatnich latach Bułgaria przekazała Rosji ogromne sumy na naprawę MiG-29.

Nikołaj Nenczew, minister obrony w latach 2014-2017, podczas swojej kadencji przeniósł firmę do Polski. W 2016 i 2017 roku prokuratorzy wnieśli przeciwko Nynchevowi zarzuty w związku z transakcją. To było Najwyższy Sąd Kasacyjny uniewinnił go w ostatniej instancji w 2021 roku.

(Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Bułgarii)

Pomóż utrzymać niezależną prasę Sophia Globe, klikając pomarańczowy przycisk poniżej i rejestrując się, aby zostać wspierającym na patreon.com. Zostanie sponsorem Sophia Globe kosztuje mniej niż trzy euro miesięcznie lub równowartość w innych walutach.

READ  Szkocka stocznia zdobywa europejskie kontrakty na fregaty

Bądź pasterzem!