Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Budowanie miast gotowych na starzenie się – nowoczesna dyplomacja

Budowanie miast gotowych na starzenie się – nowoczesna dyplomacja

W tym tygodniu w Polsce odbywa się konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat przekształcania światowych obszarów miejskich, która obejmie dialog na temat wychodzenia z kryzysu miejskiego i odbudowy, skupiony wokół sąsiedniej Ukrainy.

W spotkaniu wezmą udział setki delegatów z całego świata światowe forum miejskie, Który Otwarte w niedzielę w Katowicach na południu Polski.

11. Światowe Forum Miejskie odbywa się w krytycznym momencie, gdy miasta stawiają czoła wyzwaniom, jakie stanowi COVID-19 Pandemia, kryzys klimatyczny i konflikt.

Zwiększanie inkluzywności miast powinno być częścią działań na rzecz odbudowy po pandemii, ONZ Sekretarz Generalny António Guterres Powiedział w uwagach do wydarzenia.

Miasta odgrywają kluczową rolę w prawie każdym wyzwaniu, przed którym stoimy – i są niezbędne do budowania bardziej integracyjnej, zrównoważonej i odpornej przyszłości.. Byli na pierwszej linii frontu pandemii COVID-19 Powiedział w wiadomości wideo.

„Ponieważ czekamy na powrót do zdrowia, promujemy więcej Inkluzywna i uwzględniająca płeć miejska infrastruktura i usługi będą miały kluczowe znaczenie Aby zapewnić wszystkim – zwłaszcza młodym ludziom, kobietom i dziewczętom – dostęp do lepszej przyszłości”.

Miasta liderami klimatycznymi

Pan Guterres podkreślił także inną ważną rolę miast świata. Muszą być na czele działań, aby utrzymać globalny wzrost temperatury do 1,5 stopnia, zgodnie z Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatuA

Coraz więcej miast na całym świecie zobowiązuje się do osiągnięcia celu emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. lub wcześniej.

Powiedział, że im szybciej te zobowiązania przełożą się na konkretne działania, tym szybciej kraje osiągną wzrost zielonych miejsc pracy, lepszy stan zdrowia i większą równość.

„Miasta nie mogą tego zrobić same” – podkreślił. „Oni potrzebują Bardziej skoordynowane wsparcie ze wszystkich szczebli władzy; silniejsze partnerstwa z sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim; I więcej przestrzeni finansowej i politycznej do osiągania rozwiązań na dużą skalę. „

READ  Pytania i odpowiedzi: litewski INVL o private equity w Europie Środkowej i Wschodniej

Wykorzystaj potencjał

Sekretarz Generalny podkreślił zaangażowanie Organizacji Narodów Zjednoczonych w pomoc krajom w osiągnięciu wspólnego celu, jakim są zielone, sprawiedliwe i zdrowe miasta.

„Mamy plany postępu”, odnosząc się do Nowa agenda miejska, ramy z 2016 r. promujące zrównoważoną urbanizację; Bieżący Dekada Działań na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), a także Lokalna Koalicja 2030Partnerstwo między Organizacją Narodów Zjednoczonych a przywódcami rządów w celu realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Wykorzystajmy transformacyjny potencjał urbanizacji i budownictwa Bardziej zrównoważona, odporna i sprzyjająca włączeniu przyszłość dla wszystkich. „

Światowe Forum Miejskie zostało założone w 2001 roku i odbywa się dwa razy w roku niesiedliskooficjalnie United Human Settlements Program, który działa na rzecz lepszej przyszłości miast.

Zostało tylko osiem lat na uczynienie miast bezpieczniejszymi, bardziej odpornymi i bardziej integracyjnymi, więc celem jest: cel 11, Obszary miejskie na całym świecie są już pod presją.

Kryzys potrójnego C

Linia krwi będzie się tylko eskalować jak Oczekuje się, że każdy region stanie się bardziej miejskiNiektóre z nich są niesamowicie szybkie.

Światowa populacja miejska ma wzrosnąć z 56 procent w zeszłym roku do prawie 70 procent w połowie stulecia i będzie stanowić kolejne 2,2 miliarda ludzi, głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

„Chociaż obecna rzeczywistość jest niewątpliwie bardzo trudna, musimy zachować koncentrację i Podwoić nasze wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju,” Powiedział Maymouna Mohamed Sharifdyrektor wykonawczy ONZ-Habitat.

„Pilnie potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań miejskich, aby zareagować na ten kryzys potrójnego C związany z COVID, klimatem i konfliktem, który ma niszczący wpływ na miasta, pozostawiając ludzi i miejsca w tyle” – dodała.

Szczególny nacisk na Ukrainę

Forum Narodów Zjednoczonych to wiodąca światowa konferencja poświęcona zrównoważonej urbanizacji i po raz pierwszy odbywa się w Europie Wschodniej. Polska z dumą jest gospodarzem turnieju.

READ  Orki atakowały jacht należący do firmy turystycznej na 45 minut, zatapiając go

„Ten region przeszedł długą drogę – od rządów komunistycznych, które nie szanowały życia ludzkiego, nie mówiąc już o jego jakości, do rządów demokratycznych działających na rzecz wspólnego dobra” – powiedział Grzegorz Buda, Minister Funduszy Rozwoju i Polityki Regionalnej. .

Ponad 800 urzędników i przedstawicieli rządu, w tym ponad 50 ministrów i wiceministrów, weźmie udział w forum współorganizowanym przez Rząd RP i miasto Katowice.

UN-Habitat powiedział, że program został znacznie zmodyfikowany, aby odzwierciedlić konflikt na sąsiedniej Ukrainie. Ponad trzy miliony Ukraińców szukało schronienia w Polsce od początku wojny cztery miesiące temu. W swoich uwagach Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych wyraził wdzięczność swojemu krajowi „Nadzwyczajna solidarność” z ukraińskimi uchodźcami.

Polski rząd poprowadzi specjalną sesję, której tematem będzie odbudowa przestrzeni miejskich oraz powrót ludności po kryzysie i po katastrofach.

Musimy też pamiętać o tych wszystkich, którzy obecnie borykają się z kryzysami w krajach dotkniętych wojnami i katastrofami, takich jak Ukraina. W tym kontekście postanowiliśmy włączyć temat odbudowy miast po kryzysach do programu 11. Światowego Forum Urbanistycznego – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedyna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Porzuć węgiel, przyjmij technologię

Katowice, gospodarzem COP24 Konferencja Klimatyczna ONZ została wybrana cztery lata temu, w dużej mierze ze względu na udane przejście z centrum przemysłu węglowego i stalowego do miasta opartego na technologii, kulturze i wydarzeniach.

Forum będzie pierwszym dużym międzynarodowym spotkaniem, które odbędzie się tam od początku pandemii. Oczekuje się, że ponad 16 000 osób znajdzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które zostało zbudowane na terenie dawnej kopalni węgla.

„Nasze miasto przeszło ogromne zmiany w ciągu ostatnich dwóch dekad” – powiedział Marcin Krupa, Prezydent Katowic. „Wierzę, że miasta są motorem zmian w kierunku tworzenia lepszego świata – bezpieczniejszego, bardziej zrównoważonego i integracyjnego świata”.

READ  Rynki wschodzące – Ożywienie Liry jest krótkotrwałe; Złoty jest na najniższym poziomie od 12 lat

Forum zakończy się w piątek, a oczekiwanym rezultatem będą działania ogłoszone w Katowicach, które nakreślą zobowiązania i plany wspierania zrównoważonej urbanizacji.