Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Brytyjska firma kosmiczna Wannabe, „supermocarstwo”, płaci 1,6 miliona funtów szterlingów za osiem projektów badawczych • The Register

Mając wzniosły cel, jakim jest „rozwój Wielkiej Brytanii jako globalnego supermocarstwa kosmicznego”, Brytyjska Agencja Kosmiczna (UKSA) zgromadziła 1,6 miliona funtów (1,9 miliona dolarów) do podziału między osiem programów badawczych.

Jest to część rządowej „strategii wykorzystania naszych 5 miliardów funtów inwestycji w naukę i technologię kosmiczną do rozwoju komercyjnego sektora kosmicznego o wartości 16,5 miliarda funtów w celu stworzenia przyszłych firm, miejsc pracy i możliwości oraz klastrów kosmicznych od Kornwalii po Szkocję” – powiedział George Freeman , Sekretarz Stanu w Departamencie Nauki i Innowacji oraz nowo powstałej technologii.

Ale kwota ta jest śmieszna w porównaniu z 32,33 miliardami dolarów funduszy federalnych Dostępne dla NASA na rok podatkowy 2023A jeszcze gorzej, gdy podzielisz 1,6 miliona funtów na osiem części. rzeczywiście „supermocarstwo”.

Jednak UKSA uznał za stosowne Krzyczą o tym Finansowanie zbiega się z dniem Marsa, który przypada nawiasem mówiąc, 7 marca.

Mówiąc uczciwie, wszystkie ukierunkowane projekty mają znaczące cele, od biologii lotniczej i „wykorzystywania zasobów in situ” po napęd jądrowy.

University of Exeter w Devon otrzyma 363 000 funtów na program przygotowania do lotu fluorescencyjnego w głębokiej przestrzeni kosmicznej (FDSPP), opisany w następujący sposób: „Ten projekt ma na celu wsparcie przyszłej eksploracji planet poprzez zajęcie się szkodliwym wpływem środowiska kosmicznego na ludzkie zdrowie. stworzyć sprzęt „Innowacyjny i zminiaturyzowany, umożliwia naukowcom zdalne przeprowadzanie eksperymentów biologicznych w przestrzeni kosmicznej. Zaprojektowany w celu uzyskania krytycznych odczytów dla zdrowia w systemach modelowych (komórki, drobnoustroje i mikroskopijne zwierzęta), sprzęt ten pomoże zrozumieć biologiczne skutki przestrzeni i skuteczności różnych terapii, aby pomóc w opracowaniu terapii medycznych dla astronautów”.

Uniwersytet Southampton w Hampshire otrzyma udział w wysokości 200 000 funtów na realizację „kompleksowego systemu wykorzystania in situ zasobów Marsa przy użyciu plazmy nietermicznej”. To „bada wykonalność wykorzystania plazmy nietermicznej do usuwania zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych w wodzie wydobywanej z Marsa oraz do generowania tlenu i paliwa rakietowego z marsjańskiej atmosfery”.

READ  Brutalne „znaki pazurów” na Marsie

Uniwersytet otrzymuje również 195 000 funtów na zbadanie „zintegrowanych systemów zasilania opartych na rozszczepieniu do napędu elektrycznego” oraz na opracowanie „spójnej koncepcji projektowej systemu zasilania rozszczepieniem jądrowym, który napędza eksplorację kosmosu w połączeniu z wysokoenergetyczną technologią napędu elektrycznego. ”

Open University of Buckinghamshire przyznaje 400 000 funtów równo podzielonych między „Nową technologię podczerwieni do eksploracji Marsa i zaawansowanego rozpoznania” oraz „Eksperyment z ogrzewaniem mikrofalowym i ekstrakcją tlenu”. Pierwsza opiera się na „poprzednich pracach nad opracowaniem nowej technologii wykorzystania detektorów podczerwieni w kosmosie, poprzez wystawienie nowej formy detektora na poziomy promieniowania, które można napotkać podczas typowej misji na Marsa, oraz ocenę wpływu na wydajność”.

Drugi „rozszerza rozwój eksperymentalnego ładunku ogrzewania mikrofalowego, który badał możliwość ogrzewania mikrofalowego w celu zbudowania Księżyca i wydobywania zasobów, takich jak tlen i woda z księżycowej gleby, w celu wspierania zrównoważonej eksploracji powierzchni Księżyca”.

MAC SciTech w South Shields ma otrzymać 68 000 funtów na rzecz agencji w celu zbadania „reaktorów dla pozaziemskich systemów podtrzymywania życia i wykorzystania marsjańskich zasobów in situ”. Projekt ten koncentruje się na „konstrukcji i funkcji różnych elementów systemów reaktorów przeznaczonych do recyklingu gazów oddechowych (dwutlenku węgla i wodoru) w środowiskach pozaziemskich, takich jak niska orbita okołoziemska, Księżyc czy Mars. Technologia zapewnia wydajny, wolny od katalizatorów, niskoobsługowe przetwarzanie gazu mające na celu usprawnienie obecnych systemów przetwarzania gazu i zastąpienie go.

Bangor University w Walii otrzymuje nagrodę w wysokości 200 000 funtów za pracę nad „Układem paliwa termojądrowego i charakteryzacją opartą na cieple”, której celem jest „wykazanie i ocena wydajności wytwarzania addytywnego paliw jądrowych z cyrkonu i ceramiki metalicznej”.

Thales Alenia Space z siedzibą w Oxfordshire również rozwija wykorzystanie zasobów na miejscu pod szyldem DISRUPT-2 i zabezpieczyła 169 000 GBP. Pozwoliłoby to na skuteczniejszą selekcję skał księżycowych do wydobycia tlenu, a także wydobycia innych zasobów, takich jak metal. Udoskonali technikę stosowaną na powierzchni Księżyca zwaną dyfrakcją rentgenowską/fluorescencją rentgenowską, w której księżycowa skała jest oświetlana promieniami rentgenowskimi, a rodzaj skały jest identyfikowany na podstawie sposobu odchylania promieni rentgenowskich lub na podstawie sposób, w jaki promienie rentgenowskie powodują świecenie skały”.

READ  Sprzedawca pamiątek do latających diamentów i selfie na stacji kosmicznej [Sponsored]

Dr Paul Butt, dyrektor naczelny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, skomentował: „Koncepcja głębszej eksploracji kosmosu – niezależnie od tego, czy oznacza to powrót na powierzchnię Księżyca z programem Artemis, czy wypracowanie, jak podróżować, dostać się i przetrwać na Marsie poza – jest ambitna.Mój świat rozwija się od czasu pierwszych wypraw ludzkości w kosmos w latach 50. XX wieku.

„Wspieranie technologii, które urzeczywistniają te ambicje, pomoże podnieść międzynarodowy poziom umiejętności i wiedzy specjalistycznej Wielkiej Brytanii w dziedzinie lotnictwa. To nie tylko naturalnie otwiera możliwości zatrudnienia w całym łańcuchu dostaw, ale także pomaga zainspirować młodych ludzi do rozważenia możliwości kariery” w kosmosie bez konieczności opuszczania Wielkiej Brytanii.

„To niezwykle ekscytujący czas dla sektora eksploracji kosmosu i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak daleko zajdą wyniki tych projektów”.

Tak więc, chociaż finansowanie to grosze – czego można się spodziewać po kraju, który traci znaczenie i nie może nawet wystrzelić satelity – być może niektóre z tych projektów mogą odegrać niewielką rolę w przyszłej eksploracji kosmosu. Ale supermocarstwo? Chyba żartują. ®