Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Brytyjczycy stoją przed ostatecznym terminem zachowania swoich praw w pięciu krajach Unii Europejskiej |  Brexit

Brytyjczycy stoją przed ostatecznym terminem zachowania swoich praw w pięciu krajach Unii Europejskiej | Brexit

Dziesiątki tysięcy Brytyjczyków w pięciu państwach członkowskich UE, w tym we Francji i Holandii, nie złożyło jeszcze wniosku o pobyt po Brexicie i ryzykuje utratę prawa do życia i pracy tam, chyba że przedstawią swoje roszczenia w ciągu 30 dni.

Michaela Benson, profesor socjologii ogólnej na Lancaster University, która specjalizuje się w: Badanie mieszkańców Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

„Pilnie potrzebujemy więcej kontaktów – ze Zjednoczonego Królestwa, Unii Europejskiej i państw członkowskich – aby dotrzeć, zwłaszcza do obywateli Wielkiej Brytanii znajdujących się w trudnej sytuacji i bezbronnych, którym grozi utrata ważnego punktu zwrotnego”.

Zgodnie z warunkami umowy o wystąpieniu obywatele Wielkiej Brytanii, którzy legalnie przebywali w jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej pod koniec okresu przejściowego w dniu 31 grudnia, mają prawo do stałego pobytu i ochrony swoich podstawowych praw.

Czternaście krajów, w tym Hiszpania, Niemcy, Portugalia i Włochy, wybrały systemy, które automatycznie przyznają nowy status rezydenta po Brexicie legalnym rezydentom Wielkiej Brytanii, bez ryzyka utraty praw, jeśli nie dotrzyma się terminu administracyjnego.

Jednak pozostałych 13 obsługuje systemy, w których obywatele Wielkiej Brytanii muszą formalnie ubiegać się o nowy status pobytu. Pięć z nich – Francja, Niderlandy, Malta, Luksemburg i Łotwa – wyznaczyło wcześniej 30 czerwca jako termin na to.

Benson powiedział, że ludzie, którym grozi „wypadnięcie z luk”, są często najbardziej narażeni. „Ci, którzy wypadli z radaru z jakiegokolwiek powodu – być może dlatego, że nie mogli udowodnić, że przebywali legalnie, kiedy musieli” – powiedziała.

„Ludzie, o których należy się martwić, to tylko ci, którzy złomują, być może w odległych rejonach. Mało prawdopodobne jest, aby sami awansowali. Będą też bezdomni Brytyjczycy, chorzy Brytyjczycy, brytyjskie dzieci pod opieką”.

Według Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii ds.praw obywateli, której najnowszy raport ukazał się 28 kwietnia Wydany w piątek, Szacuje się, że 298 000 Brytyjczyków żyje w 13 krajach z tak zwanymi systemami składowymi. Tylko 190 000 złożyło wnioski o nadanie im nowego statusu.

READ  „Nie jestem restauracją”: Novak Djokovic wywiad z Australian Border Force | Novak Djokovic

W pięciu krajach, w których termin wyznaczono na koniec czerwca, 25 500 brytyjskich mieszkańców Francji, których według najnowszych danych szacuje się na 148 000, nie zarejestrowało się jeszcze, a 8 300 z 45 000 w Holandii szacuje się na 45 000.

Prawie 800 nadal musi składać wnioski na Łotwie, 1700 w Luksemburgu i 5300 na Malcie, a także 12 000 w Finlandii i Szwecji, których termin upływa 30 września. Termin w Belgii, Danii, Austrii, Węgrzech i Słowenii upływa 31 grudnia.

Benson powiedział, że liczby są przybliżone, ponieważ większość z nich opierała się na danych z 2018 r., A niektóre kraje Unii Europejskiej, takie jak Francja, nie wymagały od mieszkańców UE rejestracji w urzędzie w celu zakwalifikowania się do usług publicznych, więc może to być mało powiedziane. .

„Oznacza to, że może być o wiele więcej mieszkańców Wielkiej Brytanii, niż można sobie wyobrazić, tak jak Wielka Brytania miała znacznie więcej mieszkańców Unii Europejskiej, niż sądzono” – powiedziała. „To także sprawia, że ​​trudniej jest do nich dotrzeć niż w takich miejscach jak Holandia z ostatnimi rekordami”.

Zgodnie z dyrektywami UE po Brexicie „niezastosowanie się w terminie… może skutkować utratą wszelkich uprawnień wynikających z umowy o wystąpieniu” w krajach, w których obowiązują przepisy konstytucyjne, w tym prawo do dalszego w nich zamieszkania.

Według raportu komisji szacuje się, że 762 000 obywateli Wielkiej Brytanii mieszka w krajach Unii Europejskiej z automatycznymi systemami – lub „obrazowymi” – statusu pobytu po Brexicie, a do tej pory zarejestrowano prawie 165 000 obywateli.

Wiele z tych 14 krajów ma również terminy dla mieszkańców Wielkiej Brytanii na zarejestrowanie się w celu uzyskania nowego statusu, ale ci, którym nie grozi grzywna, zamiast utraty praw.