Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bruksela planuje nałożyć sankcje na chińskie firmy, które pomagają rosyjskiej machinie wojennej

Bruksela planuje nałożyć sankcje na chińskie firmy, które pomagają rosyjskiej machinie wojennej

Bruksela po raz pierwszy od początku konfliktu na Ukrainie zaproponowała sankcje wobec chińskich firm za wspieranie rosyjskiej machiny wojennej, co może zwiększyć napięcia z Pekinem.

Siedem chińskich firm oskarżonych o sprzedaż sprzętu, który mógłby zostać użyty do produkcji broni, zostało objętych nowym pakietem sankcji, który ma zostać omówiony przez państwa członkowskie UE w tym tygodniu, widziany przez Financial Times.

Niektóre firmy zostały już umieszczone pod sankcje ze strony USA. Posunięcie UE prawdopodobnie rozzłości Pekin, który chce uniemożliwić Brukseli sprzymierzenie się z Waszyngtonem w walce o globalne wpływy.

Bruksela jak dotąd unikała ataku na Chiny, argumentując, że nie ma dowodów na to, że bezpośrednio dostarczały one broń Moskwie.

Lista sankcji wymaga jednomyślnego zatwierdzenia przez 27 państw członkowskich, zanim będzie mogła być egzekwowana.

Dwie chińskie firmy z listy, 3HC Semiconductors i King-Pai Technology, zostały już objęte sankcjami przez Stany Zjednoczone. Dwie firmy z Hongkongu notowane w UE są już na liście Skarbu USA: Sinno Electronics i Sigma Technology.

We wniosku Komisji Europejskiej w sprawie sankcji stwierdzono: „W świetle kluczowej roli elementów elektronicznych wykorzystywanych przez rosyjski kompleks militarno-przemysłowy do wsparcia wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, właściwe jest również włączenie niektórych innych zaangażowanych podmiotów z krajów trzecich w obchodzeniu ograniczeń handlowych, a także niektóre rosyjskie podmioty zaangażowane w rozwój, produkcję i dostawę komponentów elektronicznych dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Firma 3HC, która produkuje chipy komputerowe, została oskarżona o „próbę obejścia kontroli eksportowych oraz nabywanie lub próbę pozyskania materiałów pochodzenia amerykańskiego w celu wsparcia rosyjskiej bazy wojskowej i/lub przemysłu obronnego”.

King-Pai dostarcza pliki Rosyjska mikroelektronika „miała zastosowania obronne, w tym systemy naprowadzania pocisków manewrujących”, powiedział wcześniej Departament Skarbu USA.

Bruksela proponuje też sankcje wobec niektórych irańskich firm zajmujących się produkcją i dostawami dronów do Rosji.

READ  Najnowsze aresztowanie Boba Lee w sprawie morderstwa: Nima Momeni jest w sądzie, gdy ujawnia możliwe powiązania założyciela Cash App z podejrzanym zabójcą

UE stara się ogólnie zająć problemem obchodzenia sankcji. Projekt zawiera rozwiązania, które pozwoliłyby UE ograniczyć sprzedaż niektórych produktów do krajów trzecich, jeśli naciski dyplomatyczne nie zmienią ich postępowania. Państwa członkowskie muszą zatwierdzić indywidualne działania przeciwko firmom lub państwom.

Istnieją również uprawnienia do zakazania tankowcom ukrywającym swoją lokalizację bez uzasadnionego powodu w portach UE. Financial Times poinformował, że statki omijały zakaz importu rosyjskiej ropy drogą morską, udając, że ich ładunek pochodzi z innego miejsca.

Komisja zaproponowała również rozszerzenie zakresu zakazanego eksportu do Rosji.

Wreszcie złagodzenie ograniczeń w przekazywaniu aktywów podmiotom objętym sankcjami, aby pozwolić zachodnim firmom we wspólnych przedsięwzięciach z nimi na ich sprzedaż.

Komitet odmówił komentarza.