Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bruksela ostrzega Polskę, by stosowała się do orzeczeń sądów UE lub nakładała grzywny

Bruksela ostrzega Polskę, by stosowała się do orzeczeń sądów UE lub nakładała grzywny

Komisja Europejska ostrzegła Polskę przed grzywnami za nieprzestrzeganie dwóch orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie niezawisłości sędziowskiej. .

Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reinders powiedział, że do 16 sierpnia napisał do Warszawy z pytaniem, w jaki sposób planują zastosować się do wyników. „Jeśli Polska tego nie zrobi, pójdziemy do sądu o sankcje finansowe” – powiedział we wtorek dziennikarzom.

List zaostrzył spór UE z Polską o zagrożenia dla niezawisłości sądownictwa. Wynika Szerszy raport UE Raport, opublikowany we wtorek przez Reutersa i wiceprzewodniczącego Komisji Vero Jurovą, zidentyfikował rosnące zagrożenia dla praworządności w 27 państwach członkowskich oraz walkę z korupcją w wielu krajach, w tym w Polsce i na Węgrzech.

Sektory polski i węgierski są szczególnie wrażliwe, ponieważ oba kraje licytują miliardy euro do 800 miliardów dolarów unijnego Funduszu Pomocy Katastrofom.

Warszawa i Budapeszt przedłożyły swoje plany Komisji dwa miesiące temu, ale prowadzą rozmowy z Brukselą do czasu podpisania. Polska zaoferowała prawie billion்டத்தட்ட 24 miliardy dotacji unijnych nowej generacji, podczas gdy Węgry chcą uzyskać dostęp do ponad 7 miliardów dolarów.

Premier Polski Matzos Moraveki rozmawia na szczycie UE ze swoim węgierskim odpowiednikiem Victorem Orbanem w Centrum. Oba kraje są pod presją Brukseli w związku z rządami prawa i funduszami naprawczymi © Oliver Mathews / Pool / Reuters

Węgierska aukcja została poddana kontroli ze względu na ustawę zakazującą treści przedstawiających lub promujących osoby LGBTI + w szkołach i mediach tego kraju. W zeszłym tygodniu unijny komisarz ds. gospodarczych Pavlo Gentiloni powiedział, że zatwierdzenie węgierskiego planu naprawy może potrwać kilka tygodni.

Polska i Bruksela kłóciły się od czasu, gdy rządząca Konserwatywno-Nacjonalistyczna Partia Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęła pięć lat temu transformację sądowniczą, a politycy egzekwowali szereg ustaw, które dają jej władzę nad sądownictwem.

Zmiany skłoniły Brukselę do podjęcia kroków prawnych, w tym próby czystki Sądu Najwyższego i wprowadzenia izby dyscyplinarnej, która mogłaby karać sędziów za treść ich wyroków.

W ubiegłą środę Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce zawiesić kilka elementów orzekania dyscyplinarnego, pozwalając Izbie Dyscyplinarnej na usunięcie sędziów z oskarżeń. . Dzień później reżim dyscyplinarny orzekł, że jest niezgodny z prawem UE.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mல்லller powiedział we wtorek, że bada dokumenty przedstawione przez komisję warszawską, ale „rozwiązania prawne obowiązujące w Polsce” są takie same jak w innych krajach członkowskich.

Raport Komisji podkreśla stały spadek opinii publicznej i korporacyjnej opinii polskiego sądownictwa w ciągu ostatnich pięciu lat. Ostrzega, że ​​„wiele aspektów reformy sądownictwa budzi poważne obawy dotyczące praworządności, zwłaszcza niezawisłości sądownictwa”.

Raport ostro krytykuje Budapeszt za to, że nie zwrócił się do klientów i nie otrzymał wsparcia ze strony rządu wysokiego szczebla. Wskazuje również na obawy związane z wyborem Salta Andrsa Vargi na szefa węgierskiego sądownictwa i jego Sądu Najwyższego.

Chociaż jego nominacja została odrzucona przez Krajowe Sądownictwo, panel samozwańczych sędziów wskazał na brak kompetentnego doświadczenia.

Raport krytykuje również pisanie skarg na korupcję w służbie, nieodpowiednie niezależne mechanizmy kontroli oraz brak „odpowiednich kontroli”.

Komisja jest pod presją ze strony eurodeputowanych, aby zacieśnić swoje uściski w kwestii praworządności, w tym nadal naruszać wartości Sojuszu, w tym zawiesić finansowanie UE dla państw członkowskich.

Dacian Ciolos, przewodniczący Komisji Europejskiej ds. Odnowy w Parlamencie Europejskim, powiedział, że Bruksela powinna obrać twardszą ścieżkę podczas zatwierdzania węgierskiego planu naprawy.

Ursula van der Leyen, przewodnicząca komisji, powiedziała: [Hungarian prime minister Viktor] Plan naprawczy Urbana do czasu, gdy Iron Clad gwarantuje, że pieniądze nie trafią do niewłaściwych kieszeni ”- powiedział.

W sprawozdaniu Komisji poruszono kwestie korupcji w Austrii i Bułgarii oraz konflikty interesów na wysokim szczeblu w Republice Czeskiej. Wskazuje na zagrożenia dla wolności mediów w kilku państwach członkowskich i zwraca uwagę na ataki na dziennikarzy – zwłaszcza tych zajmujących się przestępczością i korupcją – powołując się na zabójstwo holenderskiego dziennikarza Petera de Vriesa w Amsterdamie w tym miesiącu.

READ  Najlepsi pianiści świata zebrali się w Polsce na telenoweli