Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bruksela ostrzega Polskę, by stosowała się do orzeczeń sądów UE lub nakładała grzywny

Komisja Europejska ostrzegła Polskę przed grzywnami za nieprzestrzeganie dwóch orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie niezawisłości sędziowskiej. .

Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reinders powiedział, że do 16 sierpnia napisał do Warszawy z pytaniem, w jaki sposób planują zastosować się do wyników. „Jeśli Polska tego nie zrobi, pójdziemy do sądu o sankcje finansowe” – powiedział we wtorek dziennikarzom.

List zaostrzył spór UE z Polską o zagrożenia dla niezawisłości sądownictwa. Wynika Szerszy raport UE Raport, opublikowany we wtorek przez Reutersa i wiceprzewodniczącego Komisji Vero Jurovą, zidentyfikował rosnące zagrożenia dla praworządności w 27 państwach członkowskich oraz walkę z korupcją w wielu krajach, w tym w Polsce i na Węgrzech.

Sektory polski i węgierski są szczególnie wrażliwe, ponieważ oba kraje licytują miliardy euro do 800 miliardów dolarów unijnego Funduszu Pomocy Katastrofom.

Warszawa i Budapeszt przedłożyły swoje plany Komisji dwa miesiące temu, ale prowadzą rozmowy z Brukselą do czasu podpisania. Polska zaoferowała prawie billion்டத்தட்ட 24 miliardy dotacji unijnych nowej generacji, podczas gdy Węgry chcą uzyskać dostęp do ponad 7 miliardów dolarów.

Premier Polski Matzos Moraveki rozmawia na szczycie UE ze swoim węgierskim odpowiednikiem Victorem Orbanem w Centrum. Oba kraje są pod presją Brukseli w związku z rządami prawa i funduszami naprawczymi © Oliver Mathews / Pool / Reuters

Węgierska aukcja została poddana kontroli ze względu na ustawę zakazującą treści przedstawiających lub promujących osoby LGBTI + w szkołach i mediach tego kraju. W zeszłym tygodniu unijny komisarz ds. gospodarczych Pavlo Gentiloni powiedział, że zatwierdzenie węgierskiego planu naprawy może potrwać kilka tygodni.

Polska i Bruksela kłóciły się od czasu, gdy rządząca Konserwatywno-Nacjonalistyczna Partia Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęła pięć lat temu transformację sądowniczą, a politycy egzekwowali szereg ustaw, które dają jej władzę nad sądownictwem.

Zmiany skłoniły Brukselę do podjęcia kroków prawnych, w tym próby czystki Sądu Najwyższego i wprowadzenia izby dyscyplinarnej, która mogłaby karać sędziów za treść ich wyroków.

W ubiegłą środę Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce zawiesić kilka elementów orzekania dyscyplinarnego, pozwalając Izbie Dyscyplinarnej na usunięcie sędziów z oskarżeń. . Dzień później reżim dyscyplinarny orzekł, że jest niezgodny z prawem UE.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mல்லller powiedział we wtorek, że bada dokumenty przedstawione przez komisję warszawską, ale „rozwiązania prawne obowiązujące w Polsce” są takie same jak w innych krajach członkowskich.

Raport Komisji podkreśla stały spadek opinii publicznej i korporacyjnej opinii polskiego sądownictwa w ciągu ostatnich pięciu lat. Ostrzega, że ​​„wiele aspektów reformy sądownictwa budzi poważne obawy dotyczące praworządności, zwłaszcza niezawisłości sądownictwa”.

Raport ostro krytykuje Budapeszt za to, że nie zwrócił się do klientów i nie otrzymał wsparcia ze strony rządu wysokiego szczebla. Wskazuje również na obawy związane z wyborem Salta Andrsa Vargi na szefa węgierskiego sądownictwa i jego Sądu Najwyższego.

Chociaż jego nominacja została odrzucona przez Krajowe Sądownictwo, panel samozwańczych sędziów wskazał na brak kompetentnego doświadczenia.

Raport krytykuje również pisanie skarg na korupcję w służbie, nieodpowiednie niezależne mechanizmy kontroli oraz brak „odpowiednich kontroli”.

Komisja jest pod presją ze strony eurodeputowanych, aby zacieśnić swoje uściski w kwestii praworządności, w tym nadal naruszać wartości Sojuszu, w tym zawiesić finansowanie UE dla państw członkowskich.

Dacian Ciolos, przewodniczący Komisji Europejskiej ds. Odnowy w Parlamencie Europejskim, powiedział, że Bruksela powinna obrać twardszą ścieżkę podczas zatwierdzania węgierskiego planu naprawy.

Ursula van der Leyen, przewodnicząca komisji, powiedziała: [Hungarian prime minister Viktor] Plan naprawczy Urbana do czasu, gdy Iron Clad gwarantuje, że pieniądze nie trafią do niewłaściwych kieszeni ”- powiedział.

W sprawozdaniu Komisji poruszono kwestie korupcji w Austrii i Bułgarii oraz konflikty interesów na wysokim szczeblu w Republice Czeskiej. Wskazuje na zagrożenia dla wolności mediów w kilku państwach członkowskich i zwraca uwagę na ataki na dziennikarzy – zwłaszcza tych zajmujących się przestępczością i korupcją – powołując się na zabójstwo holenderskiego dziennikarza Petera de Vriesa w Amsterdamie w tym miesiącu.

READ  Polskie organizacje pozarządowe przeprowadzają udawane referendum w sprawie aneksji rosyjskiej ambasady