Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bracia Shoji rzucają światło na historię rodzinnego obozu koncentracyjnego | sporty bawole

Autor: JOSH DUBOW AP Sports Writer

TOKIO (AFP) – Siatkówka od dawna jest sprawą rodzinną amerykańskich supergwiazd Kaweka i Erica Shoji.

Synowie legendarnego trenera University of Hawaii, Dave’a Shoji, zbudowali imponującą karierę w Stanford i Stanach Zjednoczonych, rozpoczynając w sobotę drugą igrzyska olimpijskie przeciwko Francji.

Granie w ich rodzinnej ojczyźnie w Japonii dało braciom Shoji możliwość rzucenia światła na innych członków ich rodziny, w szczególności na ich zmarłych dziadków, którzy poznali się i pobrali w obozie koncentracyjnym, zanim ich dziadek walczył w 442. pułku piechoty dla Stanów Zjednoczonych w II wojnie światowej.

„To wiele dla nas znaczy”, powiedział Eric Shoghi. „To nasza duma, nasza rodzina nadal opowiada tę historię. Większość ludzi nie zna historii 442, a nawet aresztowania Japończyków. Myślę, że byłoby wspaniale rzucić na to trochę światła”.

Historia Kobe i Chizuku Shoji jest częścią jednego z najbardziej niepokojących momentów w historii Stanów Zjednoczonych. Dorastali około 15 mil dalej w południowej Kalifornii, ale nie spotkali się aż do pewnych ciemnych warunków po rozpoczęciu II wojny światowej.

Krótko po bombardowaniu Pearl Harbor 7 grudnia 1941 r. prezydent Franklin D. Roosevelt podpisał Zarządzenie 9066, które umieściło ponad 100 000 mieszkańców zachodniego wybrzeża pochodzenia japońskiego w obozach internowania. Chociaż większość stanowili obywatele amerykańscy, nadal byli więzieni z powodu niesłusznego strachu, że sprzymierzą się z Japończykami podczas II wojny światowej.