Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bożena jest dumnym wolontariuszem | Magazyn gwiazd Dandenong

Napisane przez Sahara Fouladiego

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie migrują do Australii, powodem emigracji Bożeny Ioannovsky była jej siostra.

Wyemigrując w 1989 roku z Polski, Pani Iwanowska przyszła z pomocą swojej siostrze, która była samotnie wychowującą się matką, której u syna zdiagnozowano autyzm.

Od tego czasu spędziła całe swoje życie jako wolontariuszka w polskiej społeczności i niewiele wiedziała o swojej pracy jako Modelka Zakonu (OAM).

Pani Iwanowski wykładała w Polish Community Council w Victorii, a obecnie jest prezesem Polish Community Welfare Services.

„Pracuję ponad 30 lat w środowisku polonijnym. 30 lat temu w naszej etnicznej szkole wielu uczniów uczyło się języka polskiego, a teraz uczymy drugie i trzecie pokolenie.

Według spisu powszechnego z 2016 roku, Victoria ma największą polską populację, 14 706, a następnie Nowa Południowa Walia.

Polonia w Melbourne sięga lat 40-tych, ale drugi co do wielkości napływ uchodźców miał miejsce w latach 80-tych po II wojnie światowej.

„Było bardzo dużo Polaków migrujących do Australii, zapisanych było wówczas bardzo dużo polskich uczniów, około 200 uczniów, a szkoła potrzebowała nauczycieli.

„Byłem nauczycielem ekonomii w Polsce, więc kiedy mnie poprosili, po prostu poszedłem im pomóc” – powiedział Iwanowski.

Iwanowski była bardzo zaangażowana w polską społeczność od czasu jej przyjazdu do Australii, poza tym, że była aktywnym członkiem Rady Polonii w Victorii.

Była koordynatorem w Szkole im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, członkinią Związków Polskich dla Województw Wschodnich, była wiceprezesem Związku Polskich Profesjonalistów w Australii, była wiceprzewodniczącą Polskiego Komitetu Edukacji w Australii.

„Odkąd przyjechałam do Australii, jestem wolontariuszką i uwielbiam pracować z dziećmi i społecznością. Myślę, że dobrze jest mieć innych ludzi ze społeczności” – powiedziała pani Ioannovsky.

W 2011 roku Polonia miała tylko 100 klientów, a teraz ma 700 klientów.

Pani Ioannovsky jest również wolontariuszką wraz z mężem i pomaga jej organizować imprezy dla społeczności.

READ  Oczekiwane obciążenie przychodów z tytułu „wakacji kredytowych” w polskim mBanku w przedziale od 210 do 290 mln euro – wpływ na wynik Commerzbanku za trzeci kwartał ma odpowiednia kwota

Jednym z momentów, z których była najbardziej dumna, była wizyta Prezydenta RP w Australii, podczas której Pani Bożena zorganizowała imprezę, w której uczestniczyło ponad 150 polskich uczniów i ich rodzin.

Podczas wydarzenia uczniowie występowali i świetnie się bawili, komunikując się z przywódcą swojego kraju.

„Było bardzo miło, wszyscy byli bardzo zadowoleni, a ja byłam bardzo dumna” – powiedziała pani Bożena.

Pani Bożena była istotną częścią szerokiej polskiej społeczności w Victorii, a jej wolontariat naprawdę zasługuje na uznanie.