Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Borys: Putin „bandyta” dopuścił się najohydniejszej okrucieństwa w naszym życiu

Borys: Putin „bandyta” dopuścił się najohydniejszej okrucieństwa w naszym życiu

„Maska Władimira Putina całkowicie opadła” – powiedział Boris Johnson, podczas gdy światowi przywódcy i komentatorzy w dalszym ciągu kwestionują jego rolę w śmierci rosyjskiego szefa najemników Jewgienija Prigożyna.

Były premier określił zestrzelenie samolotu Wagnera jako „brutalną likwidację” i stwierdził, że Putin „zamienia się na naszych oczach w azjatyckiego tyrana”.

„Nie przychodzi mi do głowy żaden inny przykład tak ostentacyjnej i niepohamowanej brutalności światowego przywódcy – nie za naszego życia” – powiedział.

Putin i Jewgienij Prigożin (po lewej) byli dawnymi sojusznikami do czasu pogorszenia się ich stosunków w czerwcu.

(AP)

W swoim niedawnym felietonie dla „The New York Times” nazwał rosyjskiego prezydenta „gangsterem”. codzienna pocztaJohnson dodał: „Cały świat wie bardzo dobrze – i chce wiedzieć – że za zabiciem Prigożyna i kierownictwem Grupy Wagnera, nie mówiąc już o zamordowaniu załogi, stoi ten sam człowiek, który upoważnił m.in. , otrucie Aleksandra Litwinienki i Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

Uważa się, że Prigożyn zginął w środowy wieczór w wyniku katastrofy jego samolotu Embraer na północny zachód od Moskwy.

Dramatyczny materiał filmowy ukazuje upadek samolotu na ziemię, a rosyjscy śledczy potwierdzili, że w wyniku katastrofy wydobyli 10 ciał, a obecnie trwa identyfikacja DNA.

Choć władze nie potwierdziły śmierci Prigożyna, w liście lotów wydanym przez rosyjską agencję lotniczą widniał on jako pasażer.

Stosunki między nimi, byłym kluczowym sojusznikiem Putina, pogorszyły się po tym, jak w czerwcu Prigożyn rozkazał swoim siłom ruszyć na Moskwę w ramach całodniowego buntu przeciwko dowódcom wojskowym na Kremlu.

Rosyjscy śledczy potwierdzili obecność na pokładzie 10 ciał

(AP)

Odmówił poddania swoich najemników bezpośredniej kontroli państwa, pomimo bezpośredniej prośby Putina, a później udał się na Białoruś po impasie „Marszu Sprawiedliwości”.

READ  Szwajcarskie lotniska wznawiają loty po usterce w kontroli ruchu lotniczego

Urzędnicy zachodniego wywiadu powiedzieli mediom, że Prigożin, który założył Grupę Wagnera w 2014 roku, prawdopodobnie zginął w eksplozji w samolocie na rozkaz Putina.

W piątkowym codziennym raporcie wywiadowczym Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii stwierdziło: „Nadal nie ma jednoznacznych dowodów na to, że Prigożyn był na pokładzie i wiadomo, że stosuje wyjątkowe środki bezpieczeństwa. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że już nie żyje.”

Boris Johnson powiedział, że „gangster” Władimir Putin wykazał się „niekontrolowaną brutalnością”

(Getty Images)

Rzecznik Kremla zaprzeczył, że Prigożin został zamordowany i nazwał oceny zachodniego wywiadu dotyczące zaangażowania prezydenta „absolutnym kłamstwem”.

W swoim felietonie Johnson stwierdził, że „całkowitym absurdem” byłoby pokładanie wiary w porozumieniu z Putinem i ponowił wezwanie do wyraźnego zwycięstwa Ukrainy.

„Prigożin myślał, że ma gwarancje” – powiedział. „Prigożin myślał, że rozwiązał problem. Spójrzcie teraz na tę umowę. Zobaczcie, co się z nim stało. Jest tylko jedno wyjście: pokonać Putina i jak najszybciej zdobyć Ukrainę. „