Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Boris Johnson ostrzega Rosję przed sankcjami po przekroczeniu granicy

TWysocy urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że czołowy urzędnik Białego Domu ds. bezpieczeństwa cybernetycznego rozpoczął podróż po europejskich sojusznikach NATO, aby przygotować się na możliwe rosyjskie ataki w cyberprzestrzeni.

Anne Neuberger, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. technologii elektronicznych i wschodzących, rozpocznie w Brukseli spotkania z NATO „w celu wzmocnienia narodowej odporności i sojuszy w cyberprzestrzeni, w tym odstraszania, zakłócania i reagowania na dalszą agresję Rosji na Ukrainę i kraje sąsiednie oraz w nasz kraj” – mówili urzędnicy.

Urzędnicy amerykańscy, którzy podzielili się szczegółami podróży w oświadczeniu pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedzieli, że pani Neuberger pojedzie następnie do Polski na spotkania z szefami Internetu w Polsce i krajach bałtyckich.

Planuje również konsultacje z członkami NATO w Europie Wschodniej, znanymi jako grupa B9, oraz wirtualne spotkania z urzędnikami niemieckimi i francuskimi.

„Koncentrujemy się na tym, aby Stany Zjednoczone, nasi sojusznicy i nasi partnerzy byli przygotowani na każdą sytuację cybernetyczną i gotowi do reagowania w obecnych warunkach. Porozmawiamy również o tym, jak koordynować i wspierać Ukrainę oraz siebie nawzajem w przypadku cyberataku.”

„Ważne będzie zjednoczenie Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników i partnerów”.

Urzędnicy amerykańscy i europejscy ostrzegają, że w przypadku braku ataku militarnego Rosja może nadal wyrządzić znaczące szkody stabilności Ukrainy poprzez cyberataki.

„Rosjanie rozumieją, że zakłócenie lub zniszczenie infrastruktury krytycznej – w tym energetycznej i komunikacyjnej – może zwiększyć presję na rząd, wojsko i ludność kraju oraz przyspieszyć ich przystąpienie do rosyjskich celów” – powiedzieli wysocy urzędnicy amerykańscy.

READ  Saudyjscy studenci udają się do Atlanty na Międzynarodowe Targi Nauki i Inżynierii