Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Boris Johnson jest pod presją Bidena i aktywistów w okresie poprzedzającym G7 | G7

Boris Johnson stoi w obliczu rosnącej presji ze strony Joe Bidena i oddolnych aktywistów, aby byli odważniejsi na szczycie G7 w przyszłym miesiącu, wśród sygnałów, że spory dotyczące szczepionek i podatków zdominują to, co ma nadzieję, że premier będzie wydarzeniem o niskim profilu.

Doradca, Rishi Sonak, Rozpoczyna dwa tygodnie intensywnej międzynarodowej dyplomacji przed czerwcowym spotkaniem przywódców głównych gospodarek zachodnich w Kornwalii, na którym w piątek odbędzie się wirtualne spotkanie ministrów finansów i prezesów banków centralnych.

Po sporadycznych szczytach, w których Donald Trump był prezydentem Stanów Zjednoczonych, premier miał nadzieję, że szczyt w Caribbean Bay będzie pokazem jedności i utoruje drogę do udanego porozumienia w sprawie zmian klimatycznych podczas Cobb 26 w listopadzie w Glasgow.

Jednak rząd Wielkiej Brytanii znajduje się obecnie pod silną presją ze strony administracji Biden w trzech obszarach: a Minimalna stawka podatku od osób prawnych, O zwolnieniu z patentów w celu przyspieszenia produkcji leków Covid-19 w biednych krajach oraz umowie o podziale obciążeń G7 w celu sfinansowania globalnej partii szczepień.

W międzyczasie kraje afrykańskie rozgniewane tym, co postrzegają jako „apartheid oparty na szczepionkach”, ostrzegły, że przyjmą twarde stanowisko w rozmowach na COP26, chyba że G7 Zapewnia hojny pakiet finansowania w Kornwalii.

„Nacjonalizm szczepionek utrudnia postęp w leczeniu wirusa w Afryce” – powiedział dr Ahmed Ojwil Ouma, zastępca dyrektora Africa CDC, wzywając kraje G7 do zapewnienia sprawiedliwego podziału szczepionek. Niezastosowanie się do tego jest moralną i polityczną porażką. Chciałbym zaprosić premiera Johnsona, że ​​hojność to kwestia strategii. Premier Johnson jako gospodarz szczytu w czerwcu musi przejąć inicjatywę ”.

„Jeśli kraje rozwijające się nie otrzymają pilnej pomocy w zakresie szczepionek i drastycznego wzrostu finansowania klimatycznego na pokrycie nowych inwestycji, adaptacji i szkód, Boris może o wszystkim zapomnieć” – powiedział Tasnim Esop, dyrektor wykonawczy Climate Action Network – koalicji 1300 osób organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska. Glasgow. ”

READ  Ukraińskie wiadomości na żywo: najnowsza aktualizacja wojenna Rosji potępia morderstwo „podłego” Bucha

Presja na rząd pochodzi również z oddolnej kampanii Breaking the Crises, zorganizowanej przez 75 różnych organizacji pozarządowych, w tym Oxfam, Save the Children, Women’s Institute i Royal Society for Bird Protection.

„Po prostu nie ma sposobu, aby rząd mógł zająć pozycję Wielkiej Brytanii na globalnym rynku bez większego zwiększania ambicji w ciągu najbliższych dwóch tygodni” – powiedziała Kirsty McNeill z Crack the Crises. Wyglądać, jakbyśmy chcieli odegrać swoją rolę dla ludzi i planeta ”.

Źródła Whitehall pomniejszały szanse na przełom w którejkolwiek z nierozwiązanych kwestii na jutrzejszym posiedzeniu, ale Sunak jest przekonany, że na spotkaniu twarzą w twarz ministrów finansów w przyszłym tygodniu zaprezentowane zostanie porozumienie G7, które zapewni firmom informowanie o ryzyku związanym ze zmianami klimatycznymi. Biznes.

To skromne posunięcie raczej nie wystarczy sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która otrzymuje jej rady David Lipton, były człowiek numer dwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Stany Zjednoczone obawiają się, że niepodejmowanie działań w sprawie Covid-19 w G7 będzie oznaczać zwycięstwo Rosji i Chin – z których oba dostarczyły biednym krajom szczepionek – w międzynarodowej walce dyplomacyjnej w dziedzinie szczepionek. Yellen chce również, aby globalna umowa podatkowa obejmowała wzrost podatku od osób prawnych w USA.

Plan przedstawiony przez Waszyngton obejmuje dwa główne filary: pierwszy umożliwia krajom opodatkowanie części zysków osiąganych przez duże firmy w oparciu o przychody, które generują w tym kraju, a nie to, gdzie firma jest zlokalizowana do celów podatkowych, a drugi: minimalna globalna stawka podatku od osób prawnych.

Propozycje są negocjowane między 135 krajami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu, mając na celu osiągnięcie porozumienia do października po dziesięcioleciach zahamowania postępu. Propozycje Bidena zyskały poparcie wielu krajów, w tym pozostałych krajów G7 – Niemiec, Francji, Włoch, Kanady i Japonii – ale nie Wielkiej Brytanii.

READ  Ameryka zawiera ważną umowę wojskową z Filipinami, w pobliżu ognisk napięć w Chinach | Filipiński

Uważa się, że Sunak czuje się komfortowo zgadzając się na globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych, chociaż priorytetowo traktuje porozumienie w ramach filaru 1 z ambicją podniesienia poziomu podatków płaconych przez duże firmy technologiczne, takie jak Amazon, Facebook i Google.

Stany Zjednoczone zaproponowały globalną minimalną stopę dla firm na poziomie 21%, ale na początku tego miesiąca obniżyły rekomendację do 15% w widocznym celu, aby uzyskać międzynarodowe wsparcie.

Zasubskrybuj nasz codzienny e-mail Business Today

Brytyjskie źródła podały, że na osobistym spotkaniu ministrów finansów w przyszłym tygodniu możliwe było naruszenie podatków, ale obawami Sunaka było to, że zaakceptowanie amerykańskiego planu pogorszy sytuację Wielkiej Brytanii.

Były premier Gordon BrownWielka Brytania, która naciska na działania G7 w sprawie podatków i szczepionek, powiedziała, że ​​Wielka Brytania ostatecznie ustąpi pod presją Waszyngtonu.

„Nie wiem, dlaczego Wielka Brytania odrzuca propozycję USA dotyczącą minimalnej globalnej stawki podatkowej” – powiedział Brown. „Nie mogę przestać myśleć, że chodzi o ochronę rajów podatkowych za granicą”.