Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Boris Johnson jest pod presją Bidena i aktywistów w okresie poprzedzającym G7 | G7

Boris Johnson stoi w obliczu rosnącej presji ze strony Joe Bidena i oddolnych aktywistów, aby byli odważniejsi na szczycie G7 w przyszłym miesiącu, wśród sygnałów, że spory dotyczące szczepionek i podatków zdominują to, co ma nadzieję, że premier będzie wydarzeniem o niskim profilu.

Doradca, Rishi Sonak, Rozpoczyna dwa tygodnie intensywnej międzynarodowej dyplomacji przed czerwcowym spotkaniem przywódców głównych gospodarek zachodnich w Kornwalii, na którym w piątek odbędzie się wirtualne spotkanie ministrów finansów i prezesów banków centralnych.

Po sporadycznych szczytach, w których Donald Trump był prezydentem Stanów Zjednoczonych, premier miał nadzieję, że szczyt w Caribbean Bay będzie pokazem jedności i utoruje drogę do udanego porozumienia w sprawie zmian klimatycznych podczas Cobb 26 w listopadzie w Glasgow.

Jednak rząd Wielkiej Brytanii znajduje się obecnie pod silną presją ze strony administracji Biden w trzech obszarach: a Minimalna stawka podatku od osób prawnych, O zwolnieniu z patentów w celu przyspieszenia produkcji leków Covid-19 w biednych krajach oraz umowie o podziale obciążeń G7 w celu sfinansowania globalnej partii szczepień.

W międzyczasie kraje afrykańskie rozgniewane tym, co postrzegają jako „apartheid oparty na szczepionkach”, ostrzegły, że przyjmą twarde stanowisko w rozmowach na COP26, chyba że G7 Zapewnia hojny pakiet finansowania w Kornwalii.

„Nacjonalizm szczepionek utrudnia postęp w leczeniu wirusa w Afryce” – powiedział dr Ahmed Ojwil Ouma, zastępca dyrektora Africa CDC, wzywając kraje G7 do zapewnienia sprawiedliwego podziału szczepionek. Niezastosowanie się do tego jest moralną i polityczną porażką. Chciałbym zaprosić premiera Johnsona, że ​​hojność to kwestia strategii. Premier Johnson jako gospodarz szczytu w czerwcu musi przejąć inicjatywę ”.

„Jeśli kraje rozwijające się nie otrzymają pilnej pomocy w zakresie szczepionek i drastycznego wzrostu finansowania klimatycznego na pokrycie nowych inwestycji, adaptacji i szkód, Boris może o wszystkim zapomnieć” – powiedział Tasnim Esop, dyrektor wykonawczy Climate Action Network – koalicji 1300 osób organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska. Glasgow. ”

READ  Wiadomości na żywo: Samsung Electronics szacuje, że zysk w czwartym kwartale wzrósł o 52,5% dzięki odbiciu popytu na chipy

Presja na rząd pochodzi również z oddolnej kampanii Breaking the Crises, zorganizowanej przez 75 różnych organizacji pozarządowych, w tym Oxfam, Save the Children, Women’s Institute i Royal Society for Bird Protection.

„Po prostu nie ma sposobu, aby rząd mógł zająć pozycję Wielkiej Brytanii na globalnym rynku bez większego zwiększania ambicji w ciągu najbliższych dwóch tygodni” – powiedziała Kirsty McNeill z Crack the Crises. Wyglądać, jakbyśmy chcieli odegrać swoją rolę dla ludzi i planeta ”.

Źródła Whitehall pomniejszały szanse na przełom w którejkolwiek z nierozwiązanych kwestii na jutrzejszym posiedzeniu, ale Sunak jest przekonany, że na spotkaniu twarzą w twarz ministrów finansów w przyszłym tygodniu zaprezentowane zostanie porozumienie G7, które zapewni firmom informowanie o ryzyku związanym ze zmianami klimatycznymi. Biznes.

To skromne posunięcie raczej nie wystarczy sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która otrzymuje jej rady David Lipton, były człowiek numer dwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Stany Zjednoczone obawiają się, że niepodejmowanie działań w sprawie Covid-19 w G7 będzie oznaczać zwycięstwo Rosji i Chin – z których oba dostarczyły biednym krajom szczepionek – w międzynarodowej walce dyplomacyjnej w dziedzinie szczepionek. Yellen chce również, aby globalna umowa podatkowa obejmowała wzrost podatku od osób prawnych w USA.

Plan przedstawiony przez Waszyngton obejmuje dwa główne filary: pierwszy umożliwia krajom opodatkowanie części zysków osiąganych przez duże firmy w oparciu o przychody, które generują w tym kraju, a nie to, gdzie firma jest zlokalizowana do celów podatkowych, a drugi: minimalna globalna stawka podatku od osób prawnych.

Propozycje są negocjowane między 135 krajami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu, mając na celu osiągnięcie porozumienia do października po dziesięcioleciach zahamowania postępu. Propozycje Bidena zyskały poparcie wielu krajów, w tym pozostałych krajów G7 – Niemiec, Francji, Włoch, Kanady i Japonii – ale nie Wielkiej Brytanii.

READ  Wejście Holandii do Eurowizji oznaczało kwestię czarnego życia.

Uważa się, że Sunak czuje się komfortowo zgadzając się na globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych, chociaż priorytetowo traktuje porozumienie w ramach filaru 1 z ambicją podniesienia poziomu podatków płaconych przez duże firmy technologiczne, takie jak Amazon, Facebook i Google.

Stany Zjednoczone zaproponowały globalną minimalną stopę dla firm na poziomie 21%, ale na początku tego miesiąca obniżyły rekomendację do 15% w widocznym celu, aby uzyskać międzynarodowe wsparcie.

Zasubskrybuj nasz codzienny e-mail Business Today

Brytyjskie źródła podały, że na osobistym spotkaniu ministrów finansów w przyszłym tygodniu możliwe było naruszenie podatków, ale obawami Sunaka było to, że zaakceptowanie amerykańskiego planu pogorszy sytuację Wielkiej Brytanii.

Były premier Gordon BrownWielka Brytania, która naciska na działania G7 w sprawie podatków i szczepionek, powiedziała, że ​​Wielka Brytania ostatecznie ustąpi pod presją Waszyngtonu.

„Nie wiem, dlaczego Wielka Brytania odrzuca propozycję USA dotyczącą minimalnej globalnej stawki podatkowej” – powiedział Brown. „Nie mogę przestać myśleć, że chodzi o ochronę rajów podatkowych za granicą”.