Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bomba w sprawie Brexitu: Francja i Niemcy knują „wewnętrzny krąg” UE – pozostawiając Wielkiej Brytanii otwarte drzwi

Bomba w sprawie Brexitu: Francja i Niemcy knują „wewnętrzny krąg” UE – pozostawiając Wielkiej Brytanii otwarte drzwi

Francja i Niemcy forsują plany zaoferowania Wielkiej Brytanii i innym krajom europejskim „członkostwa stowarzyszonego” w Unii Europejskiej, co mogłoby odbudować stosunki Wielkiej Brytanii z blokiem.

Obydwa kraje zaproponowały plan, który utworzyłby cztery nowe poziomy, przy czym kraje najbliżej siebie tworzące „wewnętrzny krąg”.

W czymś, co będzie postrzegane jako gałązka oliwna, dla Wielkiej Brytanii zostanie otwarta nowa zewnętrzna warstwa „członkostwa stowarzyszonego”, torując drogę do bliższych stosunków gospodarczych.

Starsi konserwatyści z zadowoleniem przyjęli tę propozycję, powiedział były wicepremier Michael Heseltine Niezależny Powiedział, że Wielka Brytania musi pilnie zbadać ten pomysł, ponieważ „zdecydowana większość obywateli Wielkiej Brytanii postrzega brexit jako błąd”.

Powiedział: „Tama pęka i następuje nasilenie ruchu w kierunku integracji z Europą”.

Jednak to posunięcie wywołało gniewną reakcję zwolenników brexitu, którzy oskarżyli kraje UE o „desperację” w próbach rozszerzenia bloku.

Wiadomość o planach pojawiła się po rozmowach sir Keira Starmera w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, co stanowiło ostatni etap międzynarodowej podróży mającej na celu ukazanie przywódcy labourzystów w roli urzędującego premiera.

Ponieważ jednak w przededniu przyszłorocznych wyborów powszechnych obie główne partie balansują na linie w sprawie Brexitu, Partia Pracy i Partia Pracy wykluczyły jakąkolwiek formę członkostwa stowarzyszonego w UE.

Próbując zaapelować do przedsiębiorców opowiadających się za pozostaniem w UE i wyborcami za opuszczeniem UE, Sir Keir w weekend obiecał zapewnienie „znacznie lepszej” umowy w sprawie Brexitu, jeśli wygra kolejne wybory, ale odmówił powrotu do unii celnej lub jednolitego rynku.

W marcu szef Urzędu Odpowiedzialności Budżetowej, organu nadzorującego rząd, ostrzegł, że skutki gospodarcze Brexitu będą „na taką samą skalę”, jak pandemia Covida i kryzys cen energii.

READ  Guantanamo Bay: Wewnątrz najsłynniejszego aresztu na świecie, gdy wojna z terroryzmem słabnie

Richard Hughes powiedział, że PKB Wielkiej Brytanii, kluczowy miernik bogactwa kraju, byłby o 4 procent wyższy, gdyby Wielka Brytania pozostała w UE.

Oczekuje się, że w ramach programów członkostwa stowarzyszonego Wielka Brytania wniesie wkład do rocznego budżetu UE i będzie podlegać Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości w zamian za „uczestnictwo” w jednolitym rynku.

W dokumencie przedstawionym przez Francję i Niemcy stwierdzono, że wśród członków stowarzyszonych, którzy utworzyliby pierwszą „warstwę zewnętrzną” bloku, mogliby znaleźć się członkowie jednolitego rynku spoza Unii Europejskiej, tacy jak Szwajcaria czy „nawet Wielka Brytania”.

Dodała, że ​​nie będzie ich łączył „coraz ściślejszy związek” i większa integracja.

Muszą jednak przestrzegać „wspólnych zasad i wartości” UE.

Choć pokryje budżet Unii Europejskiej, koszty będą mniejsze niż te, które ponoszą pełnoprawni członkowie.

Sir Keir powiedział, że jego spotkanie z Macronem rozpoczęło się od „wymiany prezentów” i obejmowało takie tematy, jak „stosunki między naszymi dwoma krajami” oraz „dobrobyt i bezpieczeństwo” w przyszłości.

Sir Keir podkreślił plany „opierania się” na stosunkach między Francją a Wielką Brytanią, jeśli Partia Pracy zdobędzie władzę.

Poinformowało o tym europejskie źródło dyplomatyczne czasy Plan został opracowany z myślą o Partii Pracy, choć Sir Keir wykluczył powrót na jednolity rynek UE.

„Politycznie zrównoważone jest bycie potencjalnym domem dla Wielkiej Brytanii bez konieczności powrotu do Unii Europejskiej lub przeprowadzania referendum” – podało źródło.

Rzecznik partii powiedział: „Partia Pracy będzie dążyć do osiągnięcia lepszego porozumienia dla Wielkiej Brytanii. Nie wiąże się to z jakąkolwiek formą członkostwa”.

Kiedy oficjalny rzecznik premiera został zapytany, czy Rishi Sunak będzie popierał przyjęcie przez Wielką Brytanię członkostwa stowarzyszonego z UE, odpowiedział: „Nie”.

Członkostwo stowarzyszone nie wiązałoby się z unią celną, co umożliwiłoby Wielkiej Brytanii utrzymanie niezależnej polityki handlowej.

— rzekł lord Heseltine Niezależny Wielka Brytania musi „pilnie zbadać” plan Francji i Niemiec.

READ  Francuska minister Marlene Schiappa pojawia się na okładce Playboya | wiadomości ze świata

„Ciągła presja opinii publicznej zmienia dynamikę polityki” – stwierdził.

„Tama pęka i rośnie ruch w kierunku integracji z Europą. To szansa, jaką dają Francja i Niemcy, i należy ją wykorzystać.

„Zdecydowana większość Brytyjczyków postrzega brexit jako błąd, a nawet ci, którzy nadal w niego wierzą, zgadzają się, że nigdy nie mógłby on zostać wprowadzony w życie.

„Konserwatyści przynajmniej uznali, że potrzebne są zmiany, najpierw w Irlandii Północnej i porozumieniu z Windsor, a następnie w programie Horizon, umożliwiając współpracę w dziedzinie nauki i technologii”.

Zwrócił także uwagę, że stanowiska polityczne mogą ulec zmianie po nadchodzących wyborach. Dodał: „Chociaż po tej stronie wyborów powszechnych czerwony mur może być trudny do pokonania, presja wydarzeń popchnie ludzi z obu głównych partii, aby odważyli się na zmiany i nawiązanie trwałych więzi z Europą”.

„Ten nowy plan między Francją i Niemcami musi zostać pilnie zbadany”.

W odpowiedzi na ten plan konserwatywny poseł Tobias Ellwood, który wcześniej wzywał Wielką Brytanię do ponownego przyłączenia się do jednolitego rynku UE, stwierdził, że Wielka Brytania musi „ponownie pragmatycznie nawiązać współpracę z Europą”.

Dodał: „W miarę jak nasza umowa w sprawie Brexitu zbliża się do formalnej renegocjacji, musimy zbadać dalsze możliwości osiągnięcia korzyści gospodarczych”.

Kiedy Sir Jacoba Rees-Mogga zapytano o możliwość przyłączenia się do nowej warstwy zewnętrznej UE, odpowiedział: „Podoba mi się warstwa zewnętrzna, w której obecnie się znajdujemy”.

– powiedział były sekretarz ds. Brexitu Lord Frost Niezależny Wielka Brytania „z pewnością nie powinna” rozważać członkostwa stowarzyszonego.

Sir John Redwood, były sekretarz handlowy Partii Konserwatywnej, powiedział, że opuszczenie jednolitego rynku było „kluczową częścią sprawy Brexitu” i że ponowne dołączenie do UE wyrządzi „ogromne szkody” brytyjskiemu przemysłowi. Powiedział, że „wielkie zwycięstwo” Brexitu nie wymaga już wkładu do budżetu bloku.

READ  Propagandysta Putina, który nawoływał do utopienia w szpitalu ukraińskich dzieci „po otruciu”

Członek Partii Konserwatywnej Craig McKinlay stwierdził, że pomysł ten „ma posmak desperacji” w czasie, gdy wiele państw członkowskich zastanawia się, „jaki jest cel tego potwora pożerającego demokrację”. Powiedział: Państwo odrzuciło to raz i zrobi to ponownie.

powiedziała Gina Miller, działaczka przeciwna brexitowi Niezależny Wielka Brytania powinna „potraktować to jako szansę na rozpoczęcie” procesu powrotu do UE.

„Ta opcja „cebulowa”, która stanowi część zewnętrznej warstwy UE, jest gałązką oliwną naszych europejskich sąsiadów, ale musimy ostrożnie negocjować, aby mieć pewność, że odzyskamy przynajmniej część wpływów, które utraciliśmy pod wpływem ekstremizmu, który wzywał do brexitu „Unia Europejska. Powiedziała.

Organizacja Better for Britain, która opowiada się za bliższymi związkami z UE, stwierdziła, że ​​propozycje są „zachęcające”, chociaż członkostwo stowarzyszone pozostało „nieco nieuchwytne”.

Zgodnie z planami drugi poziom dla członków zewnętrznych nie wiązałby się z jakąkolwiek integracją z prawem UE, ale oznaczałby modernizację Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), której częścią jest Wielka Brytania. Będzie obejmować umowy o wolnym handlu w konkretnych obszarach, takich jak energia czy obronność, i będzie skupiać się na współpracy w ważnych kwestiach, takich jak klimat i bezpieczeństwo.

Niniejszy dokument został napisany przez oficjalną francusko-niemiecką grupę roboczą ds. reformy instytucjonalnej UE, złożoną z ekspertów, naukowców i prawników, utworzoną na początku tego roku przez rządy Francji i Niemiec. Propozycje mają być prezentowane na comiesięcznym spotkaniu ministrów państw członkowskich UE.