Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Boisko sportowe podtrzymuje zakaz piłki nożnej w rosyjskich drużynach

Lozanna, Szwajcaria – Rosja nadal nie może uczestniczyć w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich, w tym w Lidze Mistrzów, po tym, jak w piątek Sąd Arbitrażowy ds. Sportu odrzucił petycje narodowej federacji piłkarskiej i czterech klubów.

Sportowy Sąd Arbitrażowy podtrzymał decyzje UEFA i FIFA, które wykluczyły rosyjskie reprezentacje i kluby po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Sędzia dodał, że UEFA i FIFA nie przekroczyły swoich uprawnień, mając do czynienia z „nieprzewidzianymi i bezprecedensowymi okolicznościami”.

Sportowy Sąd Arbitrażowy stwierdził, że to niefortunne, że decyzje UEFA i FIFA w wyniku inwazji miały „tak niekorzystny wpływ” na rosyjską piłkę nożną.

„Ale te efekty, zdaniem komisji, zostały zrekompensowane potrzebą bezpiecznej i uporządkowanej procedury imprez piłkarskich dla reszty świata” – orzekł Sportowy Sąd Arbitrażowy.

W tym roku Rosja została wykluczona z eliminacji Mistrzostw Świata Mężczyzn i Mistrzostw Europy Kobiet, a jej kluby wycofały się z mistrzostw Europy.

Ostatnie orzeczenie Sądu Arbitrażowego ds. Sportu wyklucza mistrza kraju Zenita St Petersburg z fazy grupowej Ligi Mistrzów. Soczi zostanie wykluczone z losowania trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów zaplanowanej na poniedziałek. Jeśli rosyjskie drużyny mogą brać udział, nie jest jasne, gdzie mogą być organizowane ich mecze u siebie, a nawet czy ich przeciwnicy będą je gościć.

Piątkowa decyzja była szeroko oczekiwana przez rosyjskie kluby. Zaplanowali rozgrywkę w pucharach krajowych w terminach, w których w przyszłym sezonie będą rozgrywane mecze europejskie.

Rosyjska Federacja Piłki Nożnej stwierdziła, że ​​„zdecydowanie nie zgadza się z decyzją Sportowego Sądu Arbitrażowego i zastrzega sobie prawo do dalszej ochrony swoich interesów”. Kolejne kroki mogą obejmować wniosek o odszkodowanie lub nową apelację do szwajcarskiego Sądu Najwyższego. Szwajcarski Sąd Federalny uchyla decyzje Sądu Arbitrażowego Stanów Zjednoczonych tylko z ograniczonych powodów, takich jak nadużycie procesu prawnego.

Wśród beneficjentów decyzji jest ukraiński klub Szachtar Donieck. Wykluczenie Rosji oznacza, że ​​utrzymają one miejsce w fazie grupowej Ligi Mistrzów jako drużyna z najwyżej notowanego kraju. Szachtar nie grał w swoim rodzinnym mieście Donieck we wschodniej Ukrainie, odkąd wspierani przez Rosję separatyści przejęli kontrolę nad regionem w 2014 roku.

READ  Andy Murray aspiruje do bycia „klinicznym i bezwzględnym” przed Wiedniem | wiadomości tenisowe

„Sport w Rosji, aw szczególności piłka nożna, jest głównym narzędziem rządowej propagandy i promuje politykę śmierci i zniszczenia w Rosji” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Szachtara Siergiej Bałkin. Dziękujemy Trybunałowi za powtórzenie echa organizacji z różnych sektorów na całym świecie, które wykluczyły Rosję i izolowały ją od jakiejkolwiek „normalnej egzystencji” do czasu zakończenia wojny z Ukrainą i oddania wszystkich okupowanych ziem ukraińskich.

Ukraińskie kluby rozegrają w przyszłym sezonie mecze europejskie na neutralnych obiektach za granicą, a Szachtar planuje organizować mecze w Polsce.

UEFA powiedziała, że ​​”przyjęła do wiadomości decyzje Sportowego Sądu Arbitrażowego, który odrzucił apelacje” Federacji Rosyjskiej i klubów. FIFA poinformowała, że ​​przyjęła również do wiadomości decyzję CAS.

Po rozpoczęciu inwazji w lutym Polska, Szwecja i Czechy zobowiązały się zbojkotować zaplanowane na marzec mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata z Rosją. Pozostawiło to UEFA i FIFA wybór między wykluczeniem Rosji a domyślną kwalifikacją reprezentacji Rosji.

Męska drużyna Rosji została zdyskwalifikowana z trwającej Ligi Narodów, co spowodowało automatyczny spadek. Jej kolejne duże zawody mają miejsce w marcu, kiedy rozpoczynają się eliminacje do Euro 2024. Portugalia zastąpiła kobiecą drużynę narodową na Mistrzostwach Europy w Anglii w tym miesiącu i została usunięta z przyszłorocznych eliminacji do Mistrzostw Świata Kobiet. Rosja nadal ma zakaz uczestniczenia w wielu zawodach juniorów i grup wiekowych.

Sąd Sportowy ma również rozpatrzyć inne sprawy dotyczące rosyjskich sportowców i drużyn w kilku innych dyscyplinach sportowych. Kilka organów władzy uzasadniło wykluczenie Rosji względami bezpieczeństwa podobnymi do tych, które przytacza UEFA.

Sporty olimpijskie w większości poszły w ślady Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który twierdzi, że jego zaleceniem, aby wykluczyć sportowców z Rosji, a jego sojusznikiem Białorusią, jest ochrona tych zawodników przed wszelkimi potencjalnymi szkodami.

Sprawy piłkarskie były jednymi z pierwszych, które zostały rozstrzygnięte przez Sąd Arbitrażowy ds. Sportu ze względu na zbliżający się termin losowania eliminacji Ligi Mistrzów.

READ  Jasne wyjaśnienie NFT i ich potencjalnego wpływu na sport

CAS nie określił walk jako „inwazji” lub „wojny” – terminów odrzuconych przez Rosję, które określają jej działania jako „specjalną operację wojskową” – ani nie przypisał winy.

———

Więcej informacji o piłce nożnej AP: https://apnews.com/Soccer i https://twitter.com/AP—Sports