science

Boeing Starliner podejmuje drugi bezzałogowy lot na stację kosmiczną | nowości naukowe i technologiczne

Boeing przystąpi do drugiego bezzałogowego lotu testowego swojej nowej kapsuły Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ponieważ ubiega się o więcej kontraktów z NASA. .

Chociaż kapsuła została pomyślnie przetestowana na Ziemi, orbitalne loty testowe CST-100 napotkały wiele opóźnień i problemów z oprogramowaniem.

Boeing i NASA zamierzają wykorzystać misję zaopatrzeniową 30 lipca, aby zademonstrować, że statek kosmiczny może bezpiecznie wystartować i zadokować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ponownie wejść w atmosferę Ziemi i wykonać lądowanie na pustyni.

zdjęcie:
Start kapsuły Boeing CST-100 Starliner zaplanowano na 30 lipca. Zdjęcie: PA

Pierwszy test orbitalny Boeinga Starlinera w 2019 roku zakończył się niepowodzeniem, gdy kapsuła nie spotkała się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną z powodu problemu z oprogramowaniem, chociaż z powodzeniem wylądowała na Ziemi dwa dni później.

W wyniku tego niepowodzenia Boeing poprosił NASA o drugą próbę misji i zapłaci pełny koszt obsługi dostaw – szacunkowo 410 milionów dolarów (297 milionów funtów). Jednak data premiery z początku marca została przesunięta.

Start odbędzie się w lipcu, jeśli nastąpi, w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Cape Canaveral na Florydzie – głównym miejscu startu w Ameryce ze względu na bliskość oceanu i zwiększoną prędkość, jaką rakiety uzyskują z obrotu Ziemi.

Dzieje się tak po udanym uruchomieniu SpaceX w maju 2020 roku, w którym Astronauci podróżują w kosmos z amerykańskiej ziemi Po raz pierwszy od czasu wycofania programu promu kosmicznego.

Zarówno misja SpaceX, jak i testy Boeinga kapsuły Starliner są prowadzone w ramach programu Commercial Crew NASA, w którym rekrutowane są prywatne firmy, aby umożliwić agencji kosmicznej wysyłanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

SpaceX wystrzeliwuje czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Po zakończeniu programu promu kosmicznego w 2011 roku, NASA polegała całkowicie na rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, aby wysłać swoich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

READ  NASA rozpoczyna dwie fascynujące misje na Wenus w nadziei, że dowie się, czy nadaje się ona do zamieszkania jak Ziemia – i jak stała się piekielną dziurą

Poza zapasami i sprzętem, w kapsule Starlinera podróżuje również lalka o imieniu Rosie Rocketeer, przypięta do fotela dowódcy w celu utrzymania środka ciężkości statku kosmicznego.

Rosie będzie miała na sobie jasnoniebieski skafander Boeinga, taki sam jak astronauci lecący na pokładzie Starlinera.

NASA wybrała już dwie pierwsze grupy astronautów, którzy będą podróżować na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie Starlinera, kiedy będzie on mógł działać.

Mike Fink, Nicole Mann i Barry „Butch” Wilmore mają zostać pierwszymi astronautami, którzy wezmą udział w misji Crew Flight Test, która zasadniczo dowodzi zdolności Boeinga do przewożenia astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i bezpiecznego ich powrotu.

Po tym locie testowym astronauci Sunita Williams, Josh Cassada i Janet Epps stworzą załogę na pierwszą załogową misję Boeinga na Międzynarodową Stację Kosmiczną.